Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 02-12-09, 21:35   #1
Mykael91

Stock
 
Mykael91's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 2
Default Incuietoarea de la capota Mondeo

Salut deci...acum O SAPTAMANA mi-am luat si eu permisul de conducere si uite asa imediat dupa si masina...un mondeo 2006 Ghia...si masina chiar daca nu este tunata sau alte artificii(INCA) arata chiar impecabil si merge brici...ma rog nu intru in detalii dar...am fost astazi sa schimb uleiul, solutia antigel si alte consumabile cand am avut surpriza sa nu se deschida capota...adica whatever e dubioasa faza cu deschisu capotei cu cheia de contact la forduri dar... se pare ca nu mai facea contact cand intorceam cheia dreapta si apoi stanga...acel click...si ma rog a ramas blocata.
Tipii d la service s-au chinuit cva vreme si nici masca si toate alea nu puteau fi desfacute decat sparte...si dupa o ora si cva am reusit sa-i dau drumu...si acum sunt nedumerit.
A scos tipu ala incuietoarea acolo si pot sa o deschid provizoriu cu o surubelnitza.........
Dar a mai avut cineva aceasta problema si stie cat ar costa si daca se poate schimba incuietoarea de pe fatza? din cate am intzeles eu daca faci asta tre sa schimbi si alea de la portiere sau nush ce si pretzul e destul de ridicat...ar fi aiurea sa ma trezesc odata ca trebuie sa deschid capota si sa fiu in pana de surubelnitze ceva :P

Multumesc anticipat!

Last edited by Mykael91; 02-12-09 at 21:50.
Mykael91 is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 18:05   #2
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Incuietoarea de la capota Mondeo

Pai capota aia de deschide stanga-dreapta, deci invers cum au incercat aia, plus ca e posibil sa fi avut masina lovita si de aia cheia nu pica perfect pe incuietoare, solutia e sa presezi putin pe bara in partea de sus si apoi o vei putea deschide usor, daca ai spart-o ..... e mai nasol, solutia va fi sa iei una din dezmembrari insa nu stiu cine ar vinde doar incuietoarea aia plus o cheie, asadar e posibil sa schimbi mai multe la masina (nu stiu daca dealerul iti poate vinde una pentru cheia ta) si pretul e considerabil
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -