Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 06-09-09, 14:16   #1
TheReaper
Ford Driver

Stage 1
 
TheReaper's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 21
Member of:
[FORD]
Thumbs down Probleme tehnice focus mk2 2006 1.6 tdci 90cp

focus mk2 2006 1.6 tdci 90cp (luata de noua, unic proprietar)
pana la 70000km nu am avut nici o problema, am fost foarte multumit de masina; acum am 74000km si vreau sa spun ca in 4000km s-a facut praf.nu am fost cu ea la reprezentanta sa imi zica exact ce are datorita faptului ca imi e putina teama de ce o sa aud.oricum sa incep se enumar problemele care le am:
1.de la zona injectoarelor se aude un zgomot accentuat de diesel un tacanit pe care nu ai cum sa nu il sesizezi.
2.cat dau de volan se aude un zgomot permanent ca si cum ar fi o frecare foarte mare intre cauciuc si asfalt nefiind cazul.ma gandesc ca o fi ceva de la servodirectie.
3.la gropi si denivelari se aud zgomote de la trenul de rulare fata de zici ca se rupe.(trancanituri, scartaituri, zdranganituri, etc).ma gandesc ca una din cauze poate fi de la capu de bara datorita faptului ca daca dau scurt de volan stang-dreapta se aude o bataie metalica.
4.din treapta 1 si masalier imi sare cateodata la ralanti si cand inaintez usor.
5.la franare la viteze mici(<60km/h)(si la viteze mai mari cred numai ca nu aud eu) se aude un zgomot pe fata cand franez chiar si usor ca si cum as lovi cu un ciocan in nicovala.zgomotul se aude o singura data cand apas pedaua.
tin sa precizez ca toate reviziile au fost facute la reprezentanta ford proleasing din ploiesti.
cine si`o mai lua ford...
TheReaper is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 13:04   #2
dal3x
Ford Driver

Stage 5
 
dal3x's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 445
Member of:
[FORD]
Default re: Probleme tehnice focus mk2 2006 1.6 tdci 90cp

Salut !

1. S-ar putea sa-ti bata un injector - trebuie pus IDS-ul (testerul) pe masina si vazut daca vreun injector e in afara parametrilor
2. Posibile defectiuni la pompa de servo, daca mai esti in garantie se schimba fara probleme.
3. Verifica daca sunt rotile stranse bine + o constatare mecanica la dealer - posibil o bieleta sa-ti bata etc.
4. Verificat cabluri + timonerie..
5. vezi punctul 3.

Bafta !
__________________
For sale :
Jante :Wolfrace, MAK, TSW - orice model
Anvelope : Pirelli, Marangoni - orice dimensiune
Toate acestea, AICI
Blog auto in constructie
Mondeo - my dreamcar
dal3x is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -