Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 14-07-09, 15:12   #1
Gabitu31

Stage 2
 
Gabitu31's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Member of:
[FORD]
Default Bec airbag aprins -Ford Focus I

Salut, am aceasta problema de vre-o luna de zile. Cred ca am dat o data cu pumnul in volan si de atunci ramane aprins, daca nu probabil de la gropi.
Am inteles ca trebuie sterse/rescrise niste date intr-un modul pentru a rezolva problema.
Eu am sunat la BDT vest, cel mai aproape service ford de mine, si mi-au spus ca pretul este de 125 lei numai o testare sa vada ce are + inca nu au vrut sa zica cat, rezolvarea ei.
A mai intampinat cineva problema asta? Vreo sugestie?
Sau un service particular mai competent?
Gabitu31 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 18:06   #2
Gabitu31

Stage 2
 
Gabitu31's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Member of:
[FORD]
Default Re: Bec airbag aprins -Ford Focus I

Stie cineva unde este amplasat mai concret senzorul de impact frontal de la airbag? Si cum pot ajunge la acesta?
Gabitu31 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 11:50   #3
cipry007

Stage 2
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 32
Default Re: Bec airbag aprins -Ford Focus I

Eu am patit cu ford focus II cu bec airbag.... O simpla stergere a erorii si ai rezolvat ... Daca nu ai nici un prieten in schimb asta te poate costa multisor(eu am scapat cu o bere).. Mi-a explicat ca se intampla destul de des ... Nu e vorba de volan ci un senzor de sub scaun ? .... Cel putin asa mi-a zis...
cipry007 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-09, 23:50   #4
63ard

Stage 4
 
63ard's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 228
Default Re: Bec airbag aprins -Ford Focus I

Quote:
Originally Posted by Gabitu31 View Post
Salut, am aceasta problema de vre-o luna de zile. Cred ca am dat o data cu pumnul in volan si de atunci ramane aprins, daca nu probabil de la gropi.
Am inteles ca trebuie sterse/rescrise niste date intr-un modul pentru a rezolva problema.
Eu am sunat la BDT vest, cel mai aproape service ford de mine, si mi-au spus ca pretul este de 125 lei numai o testare sa vada ce are + inca nu au vrut sa zica cat, rezolvarea ei.
A mai intampinat cineva problema asta? Vreo sugestie?
Sau un service particular mai competent?
la majoritatea service-urilor la care am facut test, mi s-au sters erorile gratis...nu e mare lucru, desi daca mergi la reprezentanta te va costa ceva bani.dar la service-uri care au tester nu cred sa-ti ia ceva bani si chiar daca ti-ar lua, ar fi foarte putin,practic nu dureaza mai mult de 1 min toata treaba
sau de ex am un amic care si-a schimbat scaunele pe un golf 4, totul a fost ok si dupa cateva zile i s-a aprins si lui becul pe bord motivul fiind faptul ca i-a sarit mufa.

Last edited by 63ard; 12-09-09 at 23:59.
63ard is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 18:14   #5
d_m_s

Stage 3
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 97
Default Re: Bec airbag aprins -Ford Focus I

Quote:
Originally Posted by Gabitu31 View Post
Salut, am aceasta problema de vre-o luna de zile. Cred ca am dat o data cu pumnul in volan si de atunci ramane aprins, daca nu probabil de la gropi.
Am inteles ca trebuie sterse/rescrise niste date intr-un modul pentru a rezolva problema.
Eu am sunat la BDT vest, cel mai aproape service ford de mine, si mi-au spus ca pretul este de 125 lei numai o testare sa vada ce are + inca nu au vrut sa zica cat, rezolvarea ei.
A mai intampinat cineva problema asta? Vreo sugestie?
Sau un service particular mai competent?
salut,te pot ajuta cu diagnoza ford,tester original ford
pret diagnoza 50 ron
d_m_s is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -