Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 01-07-09, 11:54   #1
Valentin_vvv

Stage 2
 
Valentin_vvv's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 31
Exclamation Probleme Focus 1.8 tdci sedan

salut baieti! posed un ford focus 1 facelift, 1.8tdci,115cai din 2004, toate bune si frumoase exceptand cateva probleme care ma scot DIN MINTI ....
Prima ar fi: de ceva timp, , n am bagat de seama exact cand s a intamplat asta, inainte mergea ok, tragea cum trebuie...dar acum e exagerat de mare laggul...turbo imi intra doar de la 2600-2700 rpm in sus si nu mi dau seama care ar fi cauza
A 2 a problema : am o vibratie foarte mare a masinii(de la 80 km/h pana la 160) , geometria este facuta, jantele nu s strambe. ceea ce am observat, si mi au spus cativa prieteni mergand in spatele meu ca rotile spate ar fi foarte strambe(oscileaza rau ca si cum ar fi indoite praf). Acum cateva zile l am rugat pe un prieten sa mi conduca masina , iar eu fiind pe scaunul din dreapta am scos capul pe geam ...am observat ca rotile spate fac "urat" rau de tot,arata ca si cum ar fi strambe din spite, iar cele din fata rulau perfect pe sosea. Dupa , am schimbat intre ele rotile spate cu cele de pe fatza...rezultat: la fel , pe fatza rulau perfect, iar cele de pe spate se miscau ca dracu.
Ma gandesc ca ar fi rulmentii spate..
Precizez si ca la plecare de pe loc in forta, masina vibreaza rau , in treptele a1a,a2a,a3a, schimband la 4000rpm se simte vibratia rau, trage sacadat,vibreaza toata masina...parca as fi intr o raba
Nu stiu ce sa fac, nu dau de cap la astea....pls HELP MEEE

Last edited by Valentin_vvv; 01-07-09 at 11:56.
Valentin_vvv is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 21:07   #2
cucuyatu_19

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 58
Default Re: Probleme Focus 1.8 tdci sedan

Quote:
Originally Posted by Valentin_vvv View Post
salut baieti! posed un ford focus 1 facelift, 1.8tdci,115cai din 2004, toate bune si frumoase exceptand cateva probleme care ma scot DIN MINTI ....
Prima ar fi: de ceva timp, , n am bagat de seama exact cand s a intamplat asta, inainte mergea ok, tragea cum trebuie...dar acum e exagerat de mare laggul...turbo imi intra doar de la 2600-2700 rpm in sus si nu mi dau seama care ar fi cauza
A 2 a problema : am o vibratie foarte mare a masinii(de la 80 km/h pana la 160) , geometria este facuta, jantele nu s strambe. ceea ce am observat, si mi au spus cativa prieteni mergand in spatele meu ca rotile spate ar fi foarte strambe(oscileaza rau ca si cum ar fi indoite praf). Acum cateva zile l am rugat pe un prieten sa mi conduca masina , iar eu fiind pe scaunul din dreapta am scos capul pe geam ...am observat ca rotile spate fac "urat" rau de tot,arata ca si cum ar fi strambe din spite, iar cele din fata rulau perfect pe sosea. Dupa , am schimbat intre ele rotile spate cu cele de pe fatza...rezultat: la fel , pe fatza rulau perfect, iar cele de pe spate se miscau ca dracu.
Ma gandesc ca ar fi rulmentii spate..
Precizez si ca la plecare de pe loc in forta, masina vibreaza rau , in treptele a1a,a2a,a3a, schimband la 4000rpm se simte vibratia rau, trage sacadat,vibreaza toata masina...parca as fi intr o raba
Nu stiu ce sa fac, nu dau de cap la astea....pls HELP MEEE
salut.pt problema spate , trebuie schimbati rulmentii.de aici cred ca ai vibratiile .in legatura cu turbina trebuie sa faci o diagnoza ...poate scapi...
cucuyatu_19 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 21:53   #3
Valentin_vvv

Stage 2
 
Valentin_vvv's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 31
Default Re: Probleme Focus 1.8 tdci sedan

o sa incerc zilele astea sa ajung, macar de ar fi rulmentii, as scapa bine. am un prieten mecanic la colina....o sa incerc sa i fac si o diagnoza , ms mult
Valentin_vvv is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 15:38   #4
Bogdan-sbt

Stage 5
 
Bogdan-sbt's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 374
Default Re: Probleme Focus 1.8 tdci sedan

Salut baieti ,am si eu o problema la forduletzul meu .Am un focus sedan din 2003 si de 2 zile am observat ca nu mai merge CD-ul.Adica pun orice CD in casetofon si nu merge imi da CD ERROR ,care ar putea fi cauza?Mentionez ca am incercat cu mai multe tipuri de cd si nimic
Multumesc mult!
Bogdan-sbt is offline   Reply With Quote
Old 11-07-09, 12:16   #5
Valentin_vvv

Stage 2
 
Valentin_vvv's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 31
Default Re: Probleme Focus 1.8 tdci sedan

lentila de la cd player e prafuita....
Se gasesc Cd uri speciale de curatat lentila.
Valentin_vvv is offline   Reply With Quote
Old 02-10-09, 20:48   #6
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default Re: Probleme Focus 1.8 tdci sedan

nu stiu daca ai rezolvat problema referitoare la jocul rotilor spate,dar daca rotile sunt echilibrate si rulmentii nu au joc inseamna ca tamburii sunt ovalizati asta se poate remedia mergand la un strungar sa le ia fata dreapta stie el ce trebuie facut,tu doar sa-i explici care e problema
iuly_007 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-09, 23:53   #7
Valentin_vvv

Stage 2
 
Valentin_vvv's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 31
Default Re: Probleme Focus 1.8 tdci sedan

Quote:
Originally Posted by iuly_007 View Post
nu stiu daca ai rezolvat problema referitoare la jocul rotilor spate,dar daca rotile sunt echilibrate si rulmentii nu au joc inseamna ca tamburii sunt ovalizati asta se poate remedia mergand la un strungar sa le ia fata dreapta stie el ce trebuie facut,tu doar sa-i explici care e problema
din pacate nu prea am mai circulat cu masina, fiind plecat, problema nu s a remediat.....am discuri pe spate, nici nu prea se pune pb de tamburi...
Valentin_vvv is offline   Reply With Quote
Old 05-10-09, 11:44   #8
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default Re: Probleme Focus 1.8 tdci sedan

n-aveam de unde sa stiu ca ai discuri..eu ti-am dat o idee
iuly_007 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -