Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 09-01-09, 16:27   #1
brailaro
Ford Driver

Stage 5
 
brailaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 319
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
Default Probleme xenon aftermarket - Focus

Buna!Am un ford focus 1.6ti-vct(jeans edition no1)din 2006 si de vreo luna am inceput sa am probleme cu xenon-ul.Acu vreo luna cum ziceam a inceput sa mi se stinga farul drept cam la 5 min de la aprindere,stingeam faza scurta iar dupa ce o aprindeam iar mergea dar tot asa pt 5 min.De vreo 2 sapt cand aprind faza scurta(mentionez ca numai la ea am xenon)nu se mai aprinde deloc farul drept.Aseara cand veneam acasa ce sa vezi...si farul stang s-a stins in mers...bun asa...Am stins faza scurta si am aprins-o iar si farul drept merge dar nush pt cat timp.Ce se este oare daca stie cineva va rog sa ma ajutati si pe mine pls... thx
De asemenea mentionez ca xenon-ul a fost montat la colina motors si e cu droser slim adika direct in far nu este de fabrica.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	colina.JPG
Views:	266
Size:	53.6 KB
ID:	748593  
__________________

Last edited by brailaro; 09-01-09 at 16:29.
brailaro is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 09:40   #2
bogdangepeto

Stage 4
 
bogdangepeto's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 232
Member of:
[FORD]
Smile Re: Probleme xenon aftermarket - Focus

Quote:
Originally Posted by brailaro View Post
Buna!Am un ford focus 1.6ti-vct(jeans edition no1)din 2006 si de vreo luna am inceput sa am probleme cu xenon-ul.Acu vreo luna cum ziceam a inceput sa mi se stinga farul drept cam la 5 min de la aprindere,stingeam faza scurta iar dupa ce o aprindeam iar mergea dar tot asa pt 5 min.De vreo 2 sapt cand aprind faza scurta(mentionez ca numai la ea am xenon)nu se mai aprinde deloc farul drept.Aseara cand veneam acasa ce sa vezi...si farul stang s-a stins in mers...bun asa...Am stins faza scurta si am aprins-o iar si farul drept merge dar nush pt cat timp.Ce se este oare daca stie cineva va rog sa ma ajutati si pe mine pls... thx
De asemenea mentionez ca xenon-ul a fost montat la colina motors si e cu droser slim adika direct in far nu este de fabrica.
Posibil s fie din droser,nu mai ai garantia?Si eu am xenon si de la cine am cumparat mi a recomandat droser mare,a spus ca alea mici se ard repede.
bogdangepeto is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 09:52   #3
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Probleme xenon aftermarket - Focus

si eu raman la parerea ca poate fi si drosserul insa mai sunt si unele kituri de f proasta calitate. Si de-aia mor eu pe romanashii cand vin la mine si le zic am xenon la 350 ron si imi zic..pai ceee am vazut pe fortiuning la 200 ron si la 100 ron..ce are ? tot mere sunt si alea? ... Pai da dar sunt mere proaste.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 10:00   #4
bogdangepeto

Stage 4
 
bogdangepeto's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 232
Member of:
[FORD]
Default Re: Probleme xenon aftermarket - Focus

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
si eu raman la parerea ca poate fi si drosserul insa mai sunt si unele kituri de f proasta calitate. Si de-aia mor eu pe romanashii cand vin la mine si le zic am xenon la 350 ron si imi zic..pai ceee am vazut pe fortiuning la 200 ron si la 100 ron..ce are ? tot mere sunt si alea? ... Pai da dar sunt mere proaste.

Eu am luat cu 400 de ron,bi-xenon cu garantie un an si la bec si la droser.Am mai primit un sfat de la cine am cumparat,ca s nu iau de 55w.
bogdangepeto is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 10:19   #5
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Probleme xenon aftermarket - Focus

corect! nu lua de 55W pt ca riscul e mai mare sa se arda, si in plus ..chiar daca nu s-ar arde becul, oglinda farului tau va ajunge neagra de la depuneri !. Bixenonul l-ai luat ieftin! ai grija de el si de drossere.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 19:57   #6
brailaro
Ford Driver

Stage 5
 
brailaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 319
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
Default Re: Probleme xenon aftermarket - Focus

thx oricum am facut comanda de alt kit care imi vine maine si cred ca am rezolvat problema.Ca sa nu ma mai complic cu altele.Sunt de 35w si 4300k ms pt ajutor
Apropo acum nu mi se mai stinge farul stang... cred ca stie ce il paste

Last edited by NWZeu; 13-01-09 at 21:26. Reason: CA in loc de K - modificat cu rosu
brailaro is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 20:01   #7
tuner

Stage 5
 
tuner's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Nissan]
Default Re: Probleme xenon aftermarket - Focus

dapai eu ca le dau la 300ron si 2 ani garantie

daca e xenon de fabrica e becul daca e aftermarket tot ce e posibil sa fie droserul
tuner is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 21:49   #8
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Probleme xenon aftermarket - Focus

Quote:
Originally Posted by brailaro View Post
thx oricum am facut comanda de alt kit care imi vine maine si cred ca am rezolvat problema.Ca sa nu ma mai complic cu altele.Sunt de 35w si 4300k ms pt ajutor
Apropo acum nu mi se mai stinge farul stang... cred ca stie ce il paste
de ce doar 4300 k ? ai facut un lucru inutil cu 4300 k. Practic nu sporesti vizibilitatea, sporesti doar culoarea luminii.

Incearca te rog minim 6000k, desi eu recomand 8000k. La o masina frumoasa cum e a ta, 12000k fara indoieli !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 10:29   #9
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Probleme xenon aftermarket - Focus

daca 6000k mi se par normale (a se citi - ok), 12000 sunt o tampenie .... avand in vedere culoarea si faptul ca masina nici nu are lupe din fabrica .... oricum o sa vina cat de curand legea cu legalitatea xenonului pus aftermarket si o sa cam rezolve "treaba".
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 10:32   #10
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Probleme xenon aftermarket - Focus

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
daca 6000k mi se par normale (a se citi - ok), 12000 sunt o tampenie .... avand in vedere culoarea si faptul ca masina nici nu are lupe din fabrica .... oricum o sa vina cat de curand legea cu legalitatea xenonului pus aftermarket si o sa cam rezolve "treaba".
12000 k e o tampenie dar pe masina lui da bine pt ca sunt culori destul de apropiate
dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 10:38   #11
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Probleme xenon aftermarket - Focus

12k este violet ..... cu ce se "asorteaza" cu masina" ??? ... inainte de sfaturi ganditi-va si la ceilalti participanti din trafic + definitia in esenta a luminii si perceptibilitatea ochiului.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 12:09   #12
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Probleme xenon aftermarket - Focus

eu stiam ca 20.000 K e violet.. 12.000 e un albastrui violet.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 12:18   #13
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Probleme xenon aftermarket - Focus

Ti-am atasat comparativ culorile in functie de temperatura.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Culori%20Xenon.jpg
Views:	400
Size:	28.7 KB
ID:	754522  
Attached Images
File Type: gif xenon.gif (19.3 KB, 36 views)
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 13:07   #14
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Probleme xenon aftermarket - Focus

man..una e poza .. alta e realitatea! eu ma ocup cu asa ceva deci trebuie sa am habar oricum, pt el .. merge si 10.000 si 12.000 k
dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 13:54   #15
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Probleme xenon aftermarket - Focus

Si eu ma pot ocupa de agricultura insa habar n-am cand se cultiva, cand se ingrasa solul si asa mai departe ...... citeste posturile 9 si 11 (cam de la jumate).... intelege-le si discutam, pana atunci o lasam asa si asteptam update de la "brailaro".
NWZeu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -