Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 18-12-08, 18:11   #1
cioaca
Ford Driver

Stage 4
 
cioaca's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 58
Member of:
[FORD]
Default Fiesta 2005- problema portbagaj

am trecut si eu zilele trecute printr'un accident penal fara pagube seminificative (am doar spoilerul spate putin crapat - nu necesita schimbare prea curand) daaar problema e ca nu mi se mai deschide portbagajul...la fiesta e sistemu ala tampit fara actionare manuala la portbagaj (se deschide doar din telecomanda si din butonul dinauntru) si cand apas pe butoanele respective se aude ca si cum portbagajul ar fi deschis...dar de fapt nu e ....stie cineva care ar putea fi problema?
cioaca is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 18:20   #2
Kedy
AfterDark Racing Member


Stage 5
 
Kedy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,847
Member of:
[AfterDark Racing]
[FORD]
[DACIA]
[4Tuning International]
Default Re: Fiesta 2005- problema portbagaj

Vezi ca ti-a indoit si fusta nu ti-a crapat doar spoilerul, sau se poate din soc sa fi fugit haionul. Din cauza aia nu ti se mai deschide haionul.
__________________
Kedy is offline   Reply With Quote
Old 20-12-08, 16:12   #3
cioaca
Ford Driver

Stage 4
 
cioaca's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 58
Member of:
[FORD]
Default Re: Fiesta 2005- problema portbagaj

haionul nu e afectat pentru ca accidentul s-a petrecut la o viteza f mica...eu ma gandeam ca s-o fi umflat plasticul de unde e prins spoilerul si apasa pe haion si nu mai face contact cum trebuie mecanismul de deschidere...o sa mai analizez problema zilele astea ca la service oricum n-am cum sa ajung pana dupa sarbatori...

Last edited by NWZeu; 20-12-08 at 17:57.
cioaca is offline   Reply With Quote
Old 31-01-09, 13:46   #4
reky

Stage 1
 
Join Date: May 2008
Posts: 17
Default Re: Fiesta 2005- problema portbagaj

sa nu-ti fi sarit siguranta si sa se auda doar motorasu
reky is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 13:51   #5
dianadragulin

Stage 1
 
dianadragulin's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 14
Member of:
[FORD]
Default Re: Fiesta 2005- problema portbagaj

dump question : nu se deschide nici cu cheia ?
dianadragulin is offline   Reply With Quote
Old 15-02-09, 04:07   #6
cioaca
Ford Driver

Stage 4
 
cioaca's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 58
Member of:
[FORD]
Default Re: Fiesta 2005- problema portbagaj

nu se deschidea nici cu cheia. intre timp s-a rezolvat problema cu deschisul, a urmat o problema cu inchisul si am vb la un service care ma rezolva. e deplasata din cauza coliziunii si trebuie indreptata partea din spate de care vine prins spoileru. se rezolva relativ usor pentru ca e o diferenta de maxim 30mm dar indeajuns incat sa creeze o bataie de cap groaznica
multumesc pentru pareri si o atentionare pentru posesorii de fiesta: e foarte sensibila la partea din spate . un accident petrecut la 10km/h a spart spoilerul si a deplasat putin si tabla. si megane'ul cu care s-a petrecut accidentul avea o zgarietura insesizabila pe bara fata....
cioaca is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -