Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-09, 13:28   #1066
mali84

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 52
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

Mersi fain de sfat ulie.cozmi!!
mali84 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 13:53   #1067
mali84

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 52
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

Azi neavand ce face m-am gandit sa pun si yo niste poze cu masina. Am vrut de mult sa pun dar am tot ezitat din cauza aspectului patat,mai bine zis a avut rugina si am reparato asa cum am stiut si pe bani putini iar la partea cu vopsitul nu ma gasit culoarea potrivita decat cea care se vede si in poze . Deocamdata ma sa o las asa pana ma mai stabilesc si yo putin cu banii iar pe viitor am sa schimb aripile si partile afectate de rugina...pana atunci important e sa functioneze si sa nu ma lase cu ochii in soare in mijlocul drumului cand mi-e lumea mai draga.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SDC10210.JPG
Views:	58
Size:	2.84 MB
ID:	884701   Click image for larger version

Name:	SDC10216.JPG
Views:	88
Size:	2.90 MB
ID:	884702   Click image for larger version

Name:	SDC10217.JPG
Views:	74
Size:	2.84 MB
ID:	884703  

Click image for larger version

Name:	SDC10219.JPG
Views:	60
Size:	2.84 MB
ID:	884704   Click image for larger version

Name:	SDC10224.JPG
Views:	81
Size:	2.82 MB
ID:	884705   Click image for larger version

Name:	SDC10225.JPG
Views:	80
Size:	2.88 MB
ID:	884706  

Click image for larger version

Name:	SDC10227.JPG
Views:	58
Size:	2.81 MB
ID:	884707   Click image for larger version

Name:	SDC10229.JPG
Views:	81
Size:	2.76 MB
ID:	884708  
mali84 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 13:09   #1068
antonlupan

Stage 4
 
antonlupan's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 220
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

salutare....intrebare...dupa ploaia sanatoasa de ieri(am mers cu 40 la ora afara din orash pt ca nu vedeam drumul) am gasit apa in portbagaj sciar sub semnalizatorul din dreapta.....am ridicat mocheta si ce mai e pe acolo si am gasit urme de mizerie ca si cum nu ar fii prima data cand ia apa.....
ati mai patit careva asa ceva?vreo idee,un sfat,un loc de unde sa incep cautarile?
__________________
ardeti gazul de pomana si placere!!!!
antonlupan is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 14:58   #1069
levento

Stage 1
 
levento's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 12
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

Quote:
Originally Posted by antonlupan View Post
salutare....intrebare...dupa ploaia sanatoasa de ieri(am mers cu 40 la ora afara din orash pt ca nu vedeam drumul) am gasit apa in portbagaj sciar sub semnalizatorul din dreapta.....am ridicat mocheta si ce mai e pe acolo si am gasit urme de mizerie ca si cum nu ar fii prima data cand ia apa.....
ati mai patit careva asa ceva?vreo idee,un sfat,un loc de unde sa incep cautarile?
Tot timpul mi-a curs apa exact in locul pe care il indici tu. Am schimbat la un moment dat tripla, am zis ca o fi putin crapata, sau garnitura... nu s-a schimbat nimic, tot curge apa inauntru. In concluzie am pus un carton pe sub mocheta si de cate ori ploua il arunc si pun altul.
Daca afli vreodata cauza sa imi zici si mie /noua.
levento is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 15:08   #1070
antonlupan

Stage 4
 
antonlupan's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 220
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

Quote:
Originally Posted by levento View Post
Tot timpul mi-a curs apa exact in locul pe care il indici tu. Am schimbat la un moment dat tripla, am zis ca o fi putin crapata, sau garnitura... nu s-a schimbat nimic, tot curge apa inauntru. In concluzie am pus un carton pe sub mocheta si de cate ori ploua il arunc si pun altul.
Daca afli vreodata cauza sa imi zici si mie /noua.
ce tripla?ca nu stiu ce e aia...io mam gandit ca intra peste cheder....daca ai observat de cate ori speli masina ramane apa sub geamul din spate in colturile portbagajului.....poate la o cantitate mai mare de apa sare peste cheder...sau poate e crapat?
chestia e ca daca spal masina cu orice mijloc nu intra apa la portbagaj.....
poate ne ajuta cineva care a facut masina bucatele si stie ce anume mai trece pe acolo....ceva furune si canale de scurgere a apei poate?
antonlupan is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 15:19   #1071
mali84

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 52
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

Yo ma gandesc k ar putea sa intre pe langa tubul acela de la rezervor pe unde alimantezi,se poate prelinge pe acolo...parerea mea.Spui k nu iti intra apa cand speli masina,adica cand sta pe loc si sa inteleg k doar in miscare...atunci ar putea sa fie o fisura,o gaura ceva in aripa sau prin zona aia...Dak ai nerv i-a toata zona aia la purecat,undeva tre sa fie ceva...imposibil sa nu gasesti. Bafta!!!
mali84 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 08:18   #1072
levento

Stage 1
 
levento's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 12
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

Quote:
Originally Posted by antonlupan View Post
ce tripla?ca nu stiu ce e aia...io mam gandit ca intra peste cheder....daca ai observat de cate ori speli masina ramane apa sub geamul din spate in colturile portbagajului.....poate la o cantitate mai mare de apa sare peste cheder...sau poate e crapat?
chestia e ca daca spal masina cu orice mijloc nu intra apa la portbagaj.....
poate ne ajuta cineva care a facut masina bucatele si stie ce anume mai trece pe acolo....ceva furune si canale de scurgere a apei poate?
Explicatii va rog omului ce-i aia tripla... (lampa, stopuri - asa zic "nestiutorii", ba am niste stopuri la spate - parca le-ai putea avea si in fata ),k scuze...)
levento is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 18:24   #1073
ulie.cozmi

Stage 5
 
ulie.cozmi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,707
Member of:
[VW]
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

numa pe langa gurile de evacuare a aerului(sunt asa k si niste branhii la pesti).) ...sau nush cum le zice,sunt puse sub bara pe fiercare parte k atunci cand inchizi usa ele se si deschid imediat, poate nu e fixata bara bine si intra apa pe acolo ...chiar nu stiu ce sa zic..
__________________
Bmw E30 proud owner !

- >Dezmembrez Bmw e30 (ursulet)
ulie.cozmi is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 10:36   #1074
ncs_balauru

Stage 5
 
ncs_balauru's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 551
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

Am avut si eu un vento frumos foc dar acum o sa stea multa vreme in garaj,dar cand va apare va aparea cu o noua infatisare si cat de repede posibil la vanzare sincer imi pare rau de ea dar am cosmaruri din cauza acidentului are lam avut cu victima dar nu din vina mea sincer nuas vindeo dr nu pot sa o mai vad
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	19042009.jpg
Views:	126
Size:	284.4 KB
ID:	890138   Click image for larger version

Name:	19042009(002).jpg
Views:	90
Size:	254.0 KB
ID:	890139   Click image for larger version

Name:	AG89DEM010.jpg
Views:	82
Size:	466.6 KB
ID:	890140  

Click image for larger version

Name:	19042009(003).jpg
Views:	87
Size:	270.1 KB
ID:	890141   Click image for larger version

Name:	Imagine044.jpg
Views:	76
Size:	753.6 KB
ID:	890142  
__________________
www.accesoriiautopitesti.ro
ncs_balauru is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 10:40   #1075
bzsa

Stage 5
 
bzsa's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,231
Member of:
[VW]
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

pacat de masina dar nu cred ca mai merita facuta sincer
bzsa is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 12:22   #1076
antonlupan

Stage 4
 
antonlupan's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 220
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

cand anum sa intamplat si cum?
bine ca ai scapat sanatos....
antonlupan is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 14:17   #1077
Tibanu
VW Driver

Stage 4
 
Tibanu's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 265
Member of:
[VW]
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

naspa treaba...imi pare rau ca ai pierdut asa masina...dar e bine daca esti bine!
Tibanu is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 15:18   #1078
danielddd

Stage 4
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 229
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

Am si eu vento,de prin septembrie anul trecut,adus din olanda,an 1994,1,8i 90cp,4 geamuri electrice,jante aliaj,oglinzi electrice,servo.volan reglabil,mahon 140k km..carte service,masina pastrata zic eu Am uitat sa mai spun: are alarma si inchidere centralizata cu telecomanda din fabrica,nu a fost desfacut niciodata nimic de pe ea(fete de portiere sau instalatie electrica),pana si cauciucurile de pe ea sunt marca VENTUS in afara de unu care l-am spart intr-o groapa prin Flamanzi,si l-am inlocuit cu un SH Michelin.Nu vreau sa-mi impopotonez masina cu chestii de tuning,ci mai degraba sunt genul lui paul_ral.Am schimbat la ea recent(dupa 8000 km facuti in tara) telescoape fata +flanse(la vento merg flansele cu talerul ala de metal dedesubt,chiar daca par mai mari la prima vedere),bucse la puntea spate,si capetele de bara.In rest,masina se comporta excelent,de-ar tine-o tot asa!!I-as mai pune senzori de parcare,folie si un cap de toba sport,doar capul,nu si toba,pentru ca zgomotul e deranjant pentru cei care stau in spate.Nu car eu cu ea,dar niciodata nu se stie,insa sa mai strang bani,ca e greu ca student cu fondurile.

Am in schimb o nelamurire: nu am boxe decat in bord.M-am uitat in portiere si acolo am fire pentru boxe ,dar nu am capatele acelor fire in bord,acolo la cassetofon,sa le pot lega.Este undeva vreo mufa cu firele alea de unde trebuie `` sa ma leg``?ar fi binevenite si niste poze sau macar niste detalii..multumesc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Poza092.jpg
Views:	63
Size:	60.4 KB
ID:	890363   Click image for larger version

Name:	Poza091.jpg
Views:	56
Size:	41.8 KB
ID:	890364   Click image for larger version

Name:	Poza097.jpg
Views:	102
Size:	66.5 KB
ID:	890365  

Click image for larger version

Name:	Poza095.jpg
Views:	55
Size:	58.9 KB
ID:	890366  

Last edited by danielddd; 24-04-09 at 19:45.
danielddd is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 20:02   #1079
ncs_balauru

Stage 5
 
ncs_balauru's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 551
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

era duminica in ziua de pasti im localitatea Barla , mergeam pe un drum judetean si la 2 m in fata mea a aparut brusc un atv de pe podul uni case fara sa se asigure ,degeaba am incercat sa evit impactul nu am mai putut si am ajuns de pe partea dreapta pe partea stanga in sant,toate avariile la masina sunt din cauza atv eu oprinduma milimetric de capul podului
ncs_balauru is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 20:06   #1080
danielddd

Stage 4
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 229
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

Si a patit ceva masina? i-ai dat un sut la ala cu atv-ul?
danielddd is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -