Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 15-11-12, 12:45   #2131
youlenin

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 17
Default Re: VW Vento - Proprietari

salutare. stie careva ce e plasticul ala (alb cu galben, seamana cu un filtru de benzina de la dacii) de pe furtunul care merge de la motor la servo-frana. poate acest plastic(filtru) ce o fi el sa afecteze franele. intreb din cauza ca de cand am luato acel plastic era invelit in banda izolatoare, si cand am umblat odata la el si l-am miscat a inceput sa fasaie! motor 1.8, aam, 55kw. am schimbat placutele de frana si tot a mare a ramas cursa pedalei de frana! va multumesc
youlenin is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 12:58   #2132
MadAboutGolf3
VW Driver

Stage 5
 
MadAboutGolf3's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,053
Member of:
[VW]
Default Re: VW Vento - Proprietari

Quote:
Originally Posted by youlenin View Post
salutare. stie careva ce e plasticul ala (alb cu galben, seamana cu un filtru de benzina de la dacii) de pe furtunul care merge de la motor la servo-frana. poate acest plastic(filtru) ce o fi el sa afecteze franele. intreb din cauza ca de cand am luato acel plastic era invelit in banda izolatoare, si cand am umblat odata la el si l-am miscat a inceput sa fasaie! motor 1.8, aam, 55kw. am schimbat placutele de frana si tot a mare a ramas cursa pedalei de frana! va multumesc
nu mai bine faci niste poze la piesa cu pricina si le postezi ? nu aici, ci la zona tehnica, toate post-urile tale nu sunt incadrate corect aici, aici e doar zona de prezentare a membrilor, problemele le poti posta pe zona tehnica.
referitor la ce zici tu, cred ca te referi la traseul de vacuum dintre tulumba si motor, iar daca ai pierderi si trage aer fals, atunci clar ai probleme si cu franele.
MadAboutGolf3 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 14:31   #2133
youlenin

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 17
Default Re: VW Vento - Proprietari

Quote:
Originally Posted by MadAboutGolf3 View Post
nu mai bine faci niste poze la piesa cu pricina si le postezi ? nu aici, ci la zona tehnica, toate post-urile tale nu sunt incadrate corect aici, aici e doar zona de prezentare a membrilor, problemele le poti posta pe zona tehnica.
referitor la ce zici tu, cred ca te referi la traseul de vacuum dintre tulumba si motor, iar daca ai pierderi si trage aer fals, atunci clar ai probleme si cu franele.
pai daca as sti sa postez poze as faceo, iar cat despre zona tehnica chiar nu stiu unde este pe forum. am postat aici deoarece cand mi-am facut cont am vazut ca se raspunde si aici la intrebari tehnice! merci de rasp.(am incercat sa pun niste poze)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG322.jpg
Views:	84
Size:	551.7 KB
ID:	2611844   Click image for larger version

Name:	IMG323.jpg
Views:	48
Size:	507.6 KB
ID:	2611845  
youlenin is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 20:16   #2134
youlenin

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 17
Default Re: VW Vento - Proprietari

imi poate spune cineva ce este chestia galbena din pozele din topical din post-ul de mai sus, si daca da imi puteti raspunde la intrebarile din precedentele doua post-uri! va multumesc.
youlenin is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 21:46   #2135
mafteicon

Stage 4
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 233
Default Re: VW Vento - Proprietari

salut d-lor colegi,
astazi am gasit contragreutatea de pe planetara (dreapta) desprinsa de pe pozitie si a trebuit sa o tai.
as cere parerea cuiva care nu presupune, cineva care chiar stie daca fara aceea contragreutate se pot face km in continuare fara sa afecteze cutia de viteze?...sau altceva ...ma gandesc ca neamtul nu a pus-o degeaba.
sau cineva care este tot in situatia mea si merge demult asa fara probleme?
multumesc anticipat celor care se gandesc la problema mea.
mafteicon is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 23:21   #2136
paul_ral

Stage 5
 
paul_ral's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,807
Member of:
[VW]
Default Re: VW Vento - Proprietari

Quote:
Originally Posted by youlenin View Post
imi poate spune cineva ce este chestia galbena din pozele din topical din post-ul de mai sus, si daca da imi puteti raspunde la intrebarile din precedentele doua post-uri! va multumesc.
Supapa unisens
paul_ral is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 23:22   #2137
paul_ral

Stage 5
 
paul_ral's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,807
Member of:
[VW]
Default Re: VW Vento - Proprietari

Quote:
Originally Posted by mafteicon View Post
salut d-lor colegi,
astazi am gasit contragreutatea de pe planetara (dreapta) desprinsa de pe pozitie si a trebuit sa o tai.
as cere parerea cuiva care nu presupune, cineva care chiar stie daca fara aceea contragreutate se pot face km in continuare fara sa afecteze cutia de viteze?...sau altceva ...ma gandesc ca neamtul nu a pus-o degeaba.
sau cineva care este tot in situatia mea si merge demult asa fara probleme?
multumesc anticipat celor care se gandesc la problema mea.
Se poate circula si fara contragreutate
paul_ral is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 09:31   #2138
mafteicon

Stage 4
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 233
Default Re: VW Vento - Proprietari

mersii Paul, am toata increderea...O zi buna!
mafteicon is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 18:16   #2139
CryForD

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 9
Default Re: VW Vento - Proprietari

Quote:
Originally Posted by mafteicon View Post
mersii Paul, am toata increderea...O zi buna!
Salut, eu circul asa de aproximativ un an si nu am observat nimic suspect la directie.
CryForD is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 21:12   #2140
mafteicon

Stage 4
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 233
Default Re: VW Vento - Proprietari

OK. problema ingrijorarii mele este sa nu distrug ceva la cutie privind lungimea,
dar fiind prisa in ambele capete nu ar trebui sa se intample absolut nimic.
ex teava scurta prinsa in strung se poate prelucra...dar in momentul in care scoti teava destul de mult nu se poate strunjii la capat decat daca o sprijini cu o mandrina ,
planetara noastra avand doua puncte de sprijin cu siguranta nu vor aparea uzuri din cauza ei.
mersii mult ptr. incurajare.
mafteicon is offline   Reply With Quote
Old 28-06-13, 14:42   #2141
bzsa

Stage 5
 
bzsa's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,231
Member of:
[VW]
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: VW Vento - Proprietari

salutare
stie cineva daca motorasul de la geamurile electrice fata st+dreapta sunt la fel sau difera? ,pe mine m-ar intereas pe dreapta un motoras
bzsa is offline   Reply With Quote
Old 19-09-13, 09:19   #2142
ErdVento

Stage 3
 
ErdVento's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 166
Default Re: VW Vento - Proprietari

Buna baieti,
sunt in cautare de 4 jante de otel pe 15' 4X100 pt. masina mea, dar nu prea gasesc originale VW, intrebarea mea este daca cele de Renault, Dacia(Logan), Opel, GM se potrivesc sau trebuie sa fiu atent la ceva anume (et, gaura centrala,etc).?
__________________
ErdVento is offline   Reply With Quote
Old 14-05-14, 09:59   #2143
01_DOX

Stage 5
 
01_DOX's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 384
Default Re: VW Vento - Proprietari

Buna baieti!
As dori sa va cer parerile. Am achizitonat un Vento. 1.8 merge super bine. Doar ca ieri nu mi se mai inchideau usile pe dreapta. am inchidere centralizata pe vacum. ce pot verifica fara sa il duc la service? Si a doua intrebare este despre geamurile electrice. Usile din spate au releu, sau siguranta separata? pe fata imi functioneaza perfect. Cele de pe spate nici nu misca
01_DOX is offline   Reply With Quote
Old 14-05-14, 11:39   #2144
giorgiana

Stage 2
 
giorgiana's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 62
Default Re: VW Vento - Proprietari

Quote:
Originally Posted by 01_DOX View Post
Buna baieti!
Doar ca ieri nu mi se mai inchideau usile pe dreapta. am inchidere centralizata pe vacum. ce pot verifica fara sa il duc la service? Si a doua intrebare este despre geamurile electrice. Usile din spate au releu, sau siguranta separata? pe fata imi functioneaza perfect. Cele de pe spate nici nu misca

Si eu am probleme cu inchiderea,din pacate de fiecare data a trebuit s-o duc in service, si s-a rezolvat, acum din nou m-a lasat. Asta e o problema in general de iarna cand ingheata.
Iar cu geamurile, inainte de toate vezi ca ai un buton in bord pe mijloc, care blocheaza sau nu geamurile de pe spate.
Cand am avut probleme cu ele, le-au desfacut niste inteligenti de la un service, si i-au pus pe interior la un geam un lemn, care il tine sus, si el nu mai functioneaza deloc. Avea o mufa, care i-a decuplat-o ca sa nu mai mearga in gol.
Costul unui motoras ajunge la 1000-1200 de lei nou, poate gasesti la dezmembrari mai ieftin , in caz ca sunt stricate.
Cele de pe spate se strica mai greu, pentru ca nu sunt atat de uzate motorasele, dar verifica sa nu ai ...lemne ca mine )
S-o stapanesti sanatos! Sunt niste masini foarte bune, pline de viata la 1,8 , eu am fost f multumita de ea, si inca o tin pentru ca pretul de piata de "800-900" de euro nu renteaza vanzarea...
__________________
Nu zbura mai tare decat ingerul tau pazitor poate!
giorgiana is offline   Reply With Quote
Old 15-05-14, 07:12   #2145
01_DOX

Stage 5
 
01_DOX's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 384
Default Re: VW Vento - Proprietari

Mersi ~georgiana~. Ai dreptate. E foarte bun motorul si in putere! Despre pret asa am dat si eu )
01_DOX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -