Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 21-11-08, 06:01   #1
Lik_focus

Stage 4
 
Lik_focus's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 200
Member of:
[VW]
Default Bord Golf 3

Intrebare: Se poate schimba bordul de pe golf 3 cu cel de golf 4 / Bora.CUm se conecteaza acea mufa adaptoare??Stie cineva.Multumesc
Lik_focus is offline   Reply With Quote
Old 21-11-08, 09:16   #2
Gti_Turbo

Stage 5
 
Gti_Turbo's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 746
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Re: Bord Golf 3

da se poate schimba am vazut live bord de mk4 pus pe mk3... pe un tdi ! nu trebuie sa conectezi numai 1 singura mufa ci mai multe .. foarte multe chiar ! pentru asta ar trebui sa vezi ce tipuri de mufe are bordul de mk4 si daca nu se imbina cu cele de la mk3 sfatul meu ar fi sa contactezi un electrician foarte muncitor , priceput si rabdator... iti atasez si o poza cu un astfel de proiect aproape finalizat ca sa-ti faci cat de cat o idee ... in poza atasata volanul nu prea se potriveste cu bordul dar per total e pus ok ! spor la treaba !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	picture022gr2.jpg
Views:	240
Size:	226.7 KB
ID:	706645  
__________________
2013 Audi a3 2.0 16v tdi daily car / renault 5 gt turbo weekend car

Last edited by Gti_Turbo; 21-11-08 at 09:20.
Gti_Turbo is offline   Reply With Quote
Old 21-11-08, 09:26   #3
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Bord Golf 3

Scoate la imprimanta si tradu ce ti-am dat, daca vrei sa faci cu adevarat treaba asta. Aici vei primi doar franturi de informatii si nu ai sa ajungi nicaieri. Exact cum s-a spus mai sus: trebuie conectate corect mult mai multe mufe pe care trebuie sa le cumperi mai intai. Depinde si ce computer de bord alegi sa pui si mai ales ce computer de bord ai tu pe al tau, ce martori vrei/se pot activa. De exemplu numai ca sa conectezi frana de mana cu martorul rspectiv din bord trebuie sa faci un artificiu, pentru ca la Golf 4 sunt doua fire care il activeaza, iar la Golf 3 doar unul.
Deci pe scurt: nu e suficient doar achizitia unui bord de Golf 4, ci trebuie mai inainte avute cunostinte despre aceasta operatiune, trebuie cumparate o serie de piese, care tu acuma nu le ai, eventual si un Vagcom Comader si abia dupa aceea te apuci de treaba. In document e totul concentrat si complet, cum se conecteaza fiecare pin dintre cele trei mufe din spate si ce reprezinta fiecare fir si culoare de fir.

Last edited by iulian2476; 21-11-08 at 09:39.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -