Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 03-11-08, 17:05   #31
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Mi s-a rupt DISTRIBUTIA de 27.000 km

mai bine ai consulta dex-ul decat numele srl-urilor
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-08, 17:24   #32
B 89 WRC
Registered

Stage 5
 
B 89 WRC's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Mi s-a rupt DISTRIBUTIA de 27.000 km

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
"Infiintata in anul 2002, Chiuloasa S.R.L isi propune sa ofere potentialilor clienti achizitionarea unor produse de calitate la cele mai bune preturi."
deci e cu acel "o"..fara suna cam aiurea..numai daca vrei sa spui chiul asa sau chiul invers

se poate pune in loc de o si semnul ' si atunci esti bun de dus la academia romana.
daca ai fi tacut erai cel mai tare
B 89 WRC is offline   Reply With Quote
Old 04-11-08, 13:24   #33
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Mi s-a rupt DISTRIBUTIA de 27.000 km

merg ambele variante stati linistiti..si daca nu ai bani in buzunar degeaba stii dex-ul pe de rost ca iti moare masina in drum de la trasmisie cu stiinta cu tot.

daca ai dacie, oricat ar fi ea de tunata nu e mare bai, insa omul cu postul asta chiar are o mare problema.
ghinion . move on.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 04-11-08, 15:50   #34
B 89 WRC
Registered

Stage 5
 
B 89 WRC's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Mi s-a rupt DISTRIBUTIA de 27.000 km

in concluzie esti habarnavist
B 89 WRC is offline   Reply With Quote
Old 04-11-08, 18:09   #35
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Wink Re: Mi s-a rupt DISTRIBUTIA de 27.000 km

Quote:
Originally Posted by Ady_R_001 View Post
Mi s-a rupt surubul de la o rola intinzatoare, iar cel care mi a schimbat distributia anul trecut nu si asuma raspunerea pt ca surubul nu se da la kitul de distrib. Deci ca urmare trebuie sa suport toate reparatiile...Daca stiti mecanici/ateliere care sa fie in stare sa puna distrib la punct, iar daca a avut alte implicatii in motor( supape, axe cu came, chiuloasa), sa fie in stare sa le remedieze. Motorul este 1.4 16v. cei de la service ul unde am schimbat distrib dupa ce au desfacut-o sa constate ce s a intamplat mi au spus ca am sanse foarte mari sa fi scapat ieftin pt ca totul era la locul lui, cureaua nu a sarit, doar era slaba.... Ms pt ajutor... Id Mess Ady_r_001...
m-am interesat la meseriasi..cel care a schimbat distributia poarta toata vina..daca se pricepea cat de cat 'auzea' ca acel surub este obosit si il schimba rapid.nici eu nu am schimbat distributia la reprezenta deoarece daca ai bani nu inseamna ca esti si fraierul lor, orice service autorizat poate sa se ocupe de problema asta, daca nu mai ai nici o obligatie fata de service cu garantia.
din moment ce ai cumparat exact piesele care erau necesare pentru schimbarea distributiei cei care au schimbat-o trebuie sa suporte consecintele.
daca refuza, repari masina unde vrei tu, dar sa primesti acte doveditoare ale chletuielilor efectuate si apoi somezi 'mecanicii' sa iti restituie banii in termen de x zile, cu mentiunea ca in caz contrar te vei adresa instantei de judecata pentru recuperarea prejudiciului.
si apoi asta si faci.
e o simpla hartie catre instanta, arati starea de fapt, prejudiciul suferit, anexezi acte doveditoare, daca instanta nu e convinsa din acte propui si expertiza, expertul stabileste clar faptul ca acel surub numai mecanicii stiau sau erau obligati sa stie daca mai poate fi folosit, sau au strans exagerat piulitzele respective fapt care a cauzat ruperea acestuia, dovedesti legatura de cauzalitate, prejudiciul e cert, si conform art. 998-999 Cod civil oricine provoaca altuia direct sau indirect o paguba este obligat sa il despagubeasca.
cam atat deocamdata.
in functie de costuri, analizezi si te poti adresa unui avocat de la mediu in sus, si iti rezolvi problema fara multi nervi si stres excesiv.
bafta.
cat despre oamenii cu dex-ul si cu filozofia tacerii daca nu pot ajuta omul prin ceea ce scriu aici mai bine posteaza la diverse.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 14:27   #36
Ady_R_001

Stage 3
 
Ady_R_001's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 112
Smile Re: Mi s-a rupt DISTRIBUTIA de 27.000 km

Sal baieti..ma scuzati ca n am mai postat de ceva vreme, asta din cauza serviciului..Ce s a mai intamplat in ultima luna: 1- Am plecat in Arges si mi am cumparat motor, pentru ca mecanicul care mi a desfacut motorul mi a spus ca ma costa prea mult sa l fac si ar fi mai bine sa l schimb.
2- Dupa ce l am cumparat, mecanicul a inceput sa se dea lovit si dupa o sapt de asteptari si amanari mi a spus ca nu mai are timp de mine si am ramas cu motorul desfacut..si cu cel achizitionat nepus.
3- La o sapt de cautari de mecanici am gasit prin intermediul unui prieten un mecanic care lucreaza pe masini straine...a venit baiatul si dupa ce s a uitat la ea mi a spus ca pistoanele n au nimic si nu trebuie decat sa schimb distributia si sa echipez chiuloasa cu supape noi...Vechiul mecanic a ajuns la concluzia ca am pistoanele ciobite, dar alea erau stantate din fabrica, dar lui asa i s a parut..
4- Acum o sapt am dus masina la noul mecanic, si ieri am luat o in perfecta stare de functionare...mai trebuie sa ma duc peste 500 km sa i stranga iar chiuloasa. Baiatul si a facut toti banii.
Daca ma punea ala sa fac motorul si sa i cumpar pistoane ma duceam a 2 a zii si i dadeam cu ele in cap...
Ady_R_001 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 14:29   #37
Ady_R_001

Stage 3
 
Ady_R_001's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 112
Post Re: Mi s-a rupt DISTRIBUTIA de 27.000 km

Oricum am ramas cu un motor in plus..din cauza unui dobitoc. daca aveti probleme tehnic la masini va recomand mecanicul care mi a facut masina..baiatu e serios si ieftin
Ady_R_001 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 21:48   #38
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Mi s-a rupt DISTRIBUTIA de 27.000 km

Quote:
Originally Posted by B 89 WRC View Post
in concluzie esti habarnavist


" B 89 WRC

Stage 5


--------------------------------------------------------------------------------

banii trebue munciti sau furati din cer nu cade decat pentru prosti
__________________
dacia aia de care ti-a zis ma-ta sa te ferest "

uite mai cine vorbeste corect se spune "trebuie" iar banii .. nu cade...eventual "cad".
tentat sa cred dupa virulenta interventiei nesolicitate ca sunteti vreun profesor universitar,si cand colo, mare mi-a fost uimirea sa constat cine invartea volanul tunat de dacia.

lasa ca te faci tu mare si poate vei deveni mai calm si uneori politicos.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 18-02-09, 12:08   #39
Juniorul
VW Driver

Stage 2
 
Juniorul's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 57
Member of:
[VW]
Default Re: Mi s-a rupt DISTRIBUTIA de 27.000 km

Mi s-a rupt si mie distributia la golful meu din 2001 1.6 16v.
Aveti idee cam cat costa supapele?
Juniorul is offline   Reply With Quote
Old 18-02-09, 12:42   #40
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Mi s-a rupt DISTRIBUTIA de 27.000 km

Dupa cati ani de la ultimul schimb si dupa cati km parcursi daca stii sa ne spui si noua.
Cat costa reparatia ta, din pacate nu stiu sa iti sun.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-09, 18:23   #41
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Mi s-a rupt DISTRIBUTIA de 27.000 km

corect.vrem detalii.sa stim si noi ce si cum.ca nu e normal sa cada chiar asa distributiile.sau turbinele.sau mai stiu eu ce.
oare nu stim noi sa conducem sau mecanicii sa 'surubareasca'?
ondin is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 16:39   #42
Juniorul
VW Driver

Stage 2
 
Juniorul's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 57
Member of:
[VW]
Default Re: Mi s-a rupt DISTRIBUTIA de 27.000 km

Pai masina e din 2001 si are 90 000 km. I-am schimbat distributia la 87 000 km, fiind si prima. Am schimbat numai curelele fara role. Acesti 3 000 de km i-am facut in 2 luni deoarece sunt plecat din tara si vin destul de des acasa. Ultima oara cand am venit in Ianuarie, la un semafor in Sibiu am plecat mai tare schimband din 1 in 2 inainte sa intre acu turometrului pe rosu mi-a dat in nas, s-au aprins becurile de EPC, ABS si ESP si asta a fost tot. Dupa ce s-au uitat baietii din service la motor au gasit cureaua mare rupta si o rola bubuita.
I-am luat compresia acum si e 0 pe toate pistoanele.
Acum is curios sa vad cat l-au costat pe autorul thread-ului schimbatul supapelor ca sa imi fac si eu o idee. I-am dat si un PM acum vreo 2 saptamani dar se pare ca nu mai e foarte activ pe forum
__________________
ai money...love story, n-ai money...i'm sorry
Juniorul is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 17:02   #43
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Mi s-a rupt DISTRIBUTIA de 27.000 km

dau eu un ordin de marime


supae 50ron x 16 ( xdepinde ce noroc ai

manopera pt refacut chiulasa (scaune) 350ron

manopera montat demonta motor 900ron

garnitura chiulasa 150 ron


poate am uitat ceva......
__________________
Chip tuning si Diagnoza Auto pt Wv,Audi,Seat si Skoda.....0745188592
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 15:54   #44
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Mi s-a rupt DISTRIBUTIA de 27.000 km

pai daca ai schimbat numai curelele fara role inseamna ca si tu ai cautat-o putin. nu sunt expert eu in distributii dar cred ca toate trebuie sa lucreze in parametrii optimi, si cum in timp apare uzura, se poate intampla orice.
si eu am schimbat anul trecut distributia dar cu aproximativ 500 lei mi-am cumparat kit-ul complet si pana acum sunt multumit, nici un fel de problema.
ceea ce va doresc si voua.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 16:57   #45
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Mi s-a rupt DISTRIBUTIA de 27.000 km

@odin: tu ai computer de bord la a ta la care arata si consumul instant? ADica cel exprimat in litri pe ora (l/h). Presupun ca ai Golf 4 ca te tot vad postand pe la topicurile cu Golf IV (dar si pe la altele marci), de asta te intreb. Daca ai alta masina nu ma intereseaza.

Last edited by iulian2476; 20-02-09 at 17:07.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -