Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-15, 22:07   #1
modellxxl

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 64
Default Nu intra in treapta 5 de viteze VW LUPO

Va Salut,
Am cumparat pentru sotia mea un Vw Lupo din germania, toate bune si frumoase. Nu intra in treapta 5 de viteze de ce oare? in rest am chestii minore de facut la ea dar am problema cu cutia de viteze sau ce sa fie oare de nu intra in treapta a 5-a , masina merge pana in treapta 4 de rupe dar pe a 5 nu intra nici oprita Are motor de 1.4 16 v din 1999 sau 2000 cred ca e motorul dupa polo.
Si nu indica kilometrajul, nu imi indica cati km am la ora . am inteles ca e un senzor pe cutia de viteze?

Va multumesc,
modellxxl is offline   Reply With Quote
Old 12-01-15, 11:51   #2
modellxxl

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 64
Default Re: Nu intra in treapta 5 de viteze VW LUPO

Quote:
Originally Posted by modellxxl View Post
Va Salut,
Am cumparat pentru sotia mea un Vw Lupo din germania, toate bune si frumoase. Nu intra in treapta 5 de viteze de ce oare? in rest am chestii minore de facut la ea dar am problema cu cutia de viteze sau ce sa fie oare de nu intra in treapta a 5-a , masina merge pana in treapta 4 de rupe dar pe a 5 nu intra nici oprita Are motor de 1.4 16 v din 1999 sau 2000 cred ca e motorul dupa polo.
Si nu indica kilometrajul, nu imi indica cati km am la ora . am inteles ca e un senzor pe cutia de viteze?

Va multumesc,
Chiar nimeni?

Am inteles ca e posibil sa regleze din timonerie?
modellxxl is offline   Reply With Quote
Old 13-01-15, 19:50   #3
mario-13

Stage 4
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 175
Default Re: Nu intra in treapta 5 de viteze VW LUPO

Posibil nu ai destul ulei in cutie.
E foarte posibil de asemenea sa fie dus rulmentul pentru treata 5 si d-asta nu intra deloc.
Trebuie sa vada un mecanic pe acolo (nu trebuie data cutia jos, deci manopera e vreo 50 de le) si daca rulmentul e stricat se inlocuieste, se completeaza cu ulei si ar trebui sa mearga ... desigur, asta daca nu a stricat si altceva pe langa.
mario-13 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-15, 23:07   #4
modellxxl

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 64
Default Re: Nu intra in treapta 5 de viteze VW LUPO

Quote:
Originally Posted by mario-13 View Post
Posibil nu ai destul ulei in cutie.
E foarte posibil de asemenea sa fie dus rulmentul pentru treata 5 si d-asta nu intra deloc.
Trebuie sa vada un mecanic pe acolo (nu trebuie data cutia jos, deci manopera e vreo 50 de le) si daca rulmentul e stricat se inlocuieste, se completeaza cu ulei si ar trebui sa mearga ... desigur, asta daca nu a stricat si altceva pe langa.
Am inteles,
Multumesc frumos. Maine sper sa am mai mult timp de ea sa merg cu ea la service sa ii dea diacnosticul.. de accea am apelat la voi .. ca la service e posibil sa imi zica sa schimb cutia de viteze.. doar stii cum e in Romania , daca ai un rulment stricat schimba cu tot cu fuzeta ca asa e bine )) .. va tin la curent daca rezolv problema..
modellxxl is offline   Reply With Quote
Old 22-01-15, 21:58   #5
modellxxl

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 64
Default Re: Nu intra in treapta 5 de viteze VW LUPO

Am mai avut niste probleme poate se loveste cineva de ele si sa stie.
Am avut becul la abs aprins. am schimbat senzorul de ABS 18 lei nou dupa ce am schimbat senzorul am observat ca avea firul rupt pretul cablajului de ABS era de 260 lei.. asa ca am cumparat furtun de vacum cu insertie metalica si am tras fire prin el si am schimbat firele cu 10 lei .
Becul la ulei era aprins si licarea, am schimbat sonda de presiune de la ulei 19 lei, acum numai are nici o problema.
modellxxl is offline   Reply With Quote
Old 29-01-15, 20:42   #6
mario-13

Stage 4
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 175
Default Re: Nu intra in treapta 5 de viteze VW LUPO

Sunt cunoscute problemele la cutie, probleme cu senzorul de presiune, problemele cu senzorul ABS.
Daca vrei sa stii la ce sa te mai astepti : probleme cu geamurile electrice (nu mai urca, coboara), mai rar probleme la inchiderea centralizata, probleme switchuri usi, haion.

Totusi, cu cutia ce ai facut?
E urgenta treaba aia, ca daca se sparge pinionul ala in cutie trebuie sa o schimbi complet.
mario-13 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-15, 20:55   #7
modellxxl

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 64
Default Re: Nu intra in treapta 5 de viteze VW LUPO

Quote:
Originally Posted by mario-13 View Post
Sunt cunoscute problemele la cutie, probleme cu senzorul de presiune, problemele cu senzorul ABS.
Daca vrei sa stii la ce sa te mai astepti : probleme cu geamurile electrice (nu mai urca, coboara), mai rar probleme la inchiderea centralizata, probleme switchuri usi, haion.

Totusi, cu cutia ce ai facut?
E urgenta treaba aia, ca daca se sparge pinionul ala in cutie trebuie sa o schimbi complet.
Nu am apucat sa fac nimic la cutia de viteze,
Si da sunt probleme la geamuri, butoanele, inchiderea centralizata,
Acum am gasit o cutie de viteze la un prieten care mergea dar agata treptele si a schimbato el.. o sa merg la un service poate imi face din 2 una ..
modellxxl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -