Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-13, 17:17   #31
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: probleme touareg

Un kit de ambreiaj pentru modelul tau e 1200 RON de la LUK sau Sachs, iar volanta vreo 2000 RON, de la LUK. Nu stiu cat de greu se poate schimba, dar poate vreun coleg mecanic ne poate spune
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 19:54   #32
irlandezu

Stage 2
 
irlandezu's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 30
Wink Re: probleme touareg

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Un kit de ambreiaj pentru modelul tau e 1200 RON de la LUK sau Sachs, iar volanta vreo 2000 RON, de la LUK. Nu stiu cat de greu se poate schimba, dar poate vreun coleg mecanic ne poate spune
mersi pt informatii, ar fi super sa imi explice un mecanic cam ce ar trebuii sa desfac sa nu lungesc treaba prea mult ...in esenta stiu ceva dar un expert intotdeauna are ultimul cuvant , multumesc inca o data
irlandezu is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 20:45   #33
CHIRIAC_87

Stage 5
 
CHIRIAC_87's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 303
Member of:
[VW]
Default Re: probleme touareg

dai tobele jos, cardanul ,cutia de transfer,desfaci cutia,desfaci planetarele din tripode, electromotorul ramane pe pozitie, iti mai trebuiesc niste ajutoare ,o rampa sau un elevator,de preferat un elevator ,asta in mare.
__________________

Last edited by CHIRIAC_87; 21-01-13 at 20:54.
CHIRIAC_87 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 22:11   #34
irlandezu

Stage 2
 
irlandezu's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 30
Default Re: probleme touareg

Quote:
Originally Posted by CHIRIAC_87 View Post
dai tobele jos, cardanul ,cutia de transfer,desfaci cutia,desfaci planetarele din tripode, electromotorul ramane pe pozitie, iti mai trebuiesc niste ajutoare ,o rampa sau un elevator,de preferat un elevator ,asta in mare.
ohohoo...e ceva de munca ... din momentul in care incepe sa se auda (volanta) cam cat crezi ca mai duce
irlandezu is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 08:54   #35
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: probleme touareg

Nu stiu la touareg, e solicitarea mai mare, dar stiu o jetta, aia pe platforma de golf 5, la care se auzea volanta cand a luata-o la 220 de mii km, si la 270 de mii km cand a vandut-o tot cu volanta si ambreiajul ala a dat-o.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 09:52   #36
irlandezu

Stage 2
 
irlandezu's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 30
Default Re: probleme touareg

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Nu stiu la touareg, e solicitarea mai mare, dar stiu o jetta, aia pe platforma de golf 5, la care se auzea volanta cand a luata-o la 220 de mii km, si la 270 de mii km cand a vandut-o tot cu volanta si ambreiajul ala a dat-o.
aha..e ok atunci macar 7-8 mii daca ma mai duce e ok mersi !
irlandezu is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 10:00   #37
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: probleme touareg

Simptomele devin grave atunci cand motorul incepe sa vibreze usor la relanti. Si sa tremure tot usor la plecarea de pe loc. Atunci trebuie sa o schimbi deoarece exista pericolul sa se iasa arcuri din ea si sa distruga carcasa ambreiajului, de fapt e singura problema care poate aparea, sau cel putin de care am auzit eu.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 22:05   #38
irlandezu

Stage 2
 
irlandezu's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 30
Default Re: probleme touareg

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Simptomele devin grave atunci cand motorul incepe sa vibreze usor la relanti. Si sa tremure tot usor la plecarea de pe loc. Atunci trebuie sa o schimbi deoarece exista pericolul sa se iasa arcuri din ea si sa distruga carcasa ambreiajului, de fapt e singura problema care poate aparea, sau cel putin de care am auzit eu.
salut.. stie cineva la ce euro se incadreaza masina mea care este din 2006 touareg r5 ..ma cam luat caldurile de la timbrul asta de mediu..
irlandezu is offline   Reply With Quote
Old 13-03-18, 07:42   #39
raduv10

Stock
 
Join Date: Mar 2018
Posts: 1
Default Re: probleme touareg

Salutare
Sunt si eu un mandru posesor al unui Touareg V10 automat (5 litri) fabricat in 2006. Masina are 225000 km si am observat in ultima vreme dupa cateva drumuri mai lungi in afara orasului ca dupa cativa km parcursi in regim normal la depasiri motorul pierde din putere si anume nu se mai tureaza la mai mult de 2500 rot/min (masina pare sa intre intr-un fel de safe mode).
Ciudat este ca nu apare nici un fel de eroare la bord.
Masina fiind achizitionata noua din Romania, am dus-o la reprezentanta VW unde dupa ce au testat turbinele nu au putut sa dea un verdict clar, osciland intre o problema electrica (un senzor defect launa din turbine) si o turbina defecta.
A mai patit cineva sa ceva?
raduv10 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-18, 22:18   #40
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: probleme touareg

Da, multi au intalnit dorei incopetenti in reprezentante!
john17 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -