Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 02-03-13, 15:44   #16
gl26srn

Stage 4
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 236
Default Re: problema suspensie golf 4

De curand am montaat si eu suspensia reglabila pe masina Ta.Technix , in prima faza am coborat masina blana pe fata , arata oribil ( spatele inalt rau tare ) , dupa care am ridicat fata sa stea la nivel cu aripa , toate bune si frumoase , am pus rotile de vara nu intrau din cauza reglajului la suspensie pe fata , am pus flanse 1cm pe fatza si 2cm pe spate, toate bune si frumoase, m.am apucat sa merg cu masina ...in drum drept cand ii dau blana am o bataie puternica la roata fata dreapta (pasager) , m.am uitat sub masina am constatat ca atinge planetara in bara stabilizatoare, zis si facut am pus bielete reglabile...rezultat? problema e aceeasi si pe viraje atinge si freaca fier pe fier...cam asta ar fi...pana acum nu i.am dat de cap..oricum este f deranjant.
gl26srn is offline   Reply With Quote
Old 02-03-13, 22:12   #17
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: problema suspensie golf 4

Quote:
Originally Posted by gl26srn View Post
De curand am montaat si eu suspensia reglabila pe masina Ta.Technix , in prima faza am coborat masina blana pe fata , arata oribil ( spatele inalt rau tare ) , dupa care am ridicat fata sa stea la nivel cu aripa , toate bune si frumoase , am pus rotile de vara nu intrau din cauza reglajului la suspensie pe fata , am pus flanse 1cm pe fatza si 2cm pe spate, toate bune si frumoase, m.am apucat sa merg cu masina ...in drum drept cand ii dau blana am o bataie puternica la roata fata dreapta (pasager) , m.am uitat sub masina am constatat ca atinge planetara in bara stabilizatoare, zis si facut am pus bielete reglabile...rezultat? problema e aceeasi si pe viraje atinge si freaca fier pe fier...cam asta ar fi...pana acum nu i.am dat de cap..oricum este f deranjant.
este o problema generala la golf4,bora,toledo,leon...
chestia ar fi sa cobor suspensia max pana ~2cm distanta fata planetara(intre bara stabilizatoare si planetara)sau sa faci locas in lonjeron(sa tai pentru planetara sa aiba loc iar in acest fel nu mai atinge nici bara
sau din cate am auzit bara stabilizatoare de audi tt parca care are o curbura mai mare

cam asta ii problema si la mine,am o limita cat o pot lasa,desi ar mai merge mult
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline   Reply With Quote
Old 03-03-13, 13:30   #18
gl26srn

Stage 4
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 236
Default Re: problema suspensie golf 4

La mine e mai diferit nush ce mama masii , daca las masina din toate reglajele jos adica toate la maxim jos...nu sta masina dreapta...am o diferenta de 5-6mm de la o parte la alta...am pus acele bielete reglabile dupa cum ziceam si ...daca te bagi in groapa sa te uiti la ea este distanta de 2cm in ambele parti intre planetara si bara stabilizatoare daca iei de volan la fel nu pare sa atinga..insa in parcari si pe viraje in scurt atinge mereu...chiar nu stiu ce sa.i mai fac...am incercat toate posibilitatile...momentan nu merg cu ea...
gl26srn is offline   Reply With Quote
Old 09-03-13, 14:51   #19
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: problema suspensie golf 4

Quote:
Originally Posted by gl26srn View Post
La mine e mai diferit nush ce mama masii , daca las masina din toate reglajele jos adica toate la maxim jos...nu sta masina dreapta...am o diferenta de 5-6mm de la o parte la alta...am pus acele bielete reglabile dupa cum ziceam si ...daca te bagi in groapa sa te uiti la ea este distanta de 2cm in ambele parti intre planetara si bara stabilizatoare daca iei de volan la fel nu pare sa atinga..insa in parcari si pe viraje in scurt atinge mereu...chiar nu stiu ce sa.i mai fac...am incercat toate posibilitatile...momentan nu merg cu ea...
evident la greutatea masinii cand sta nu sunt probleme,la hopuri si viraje la viteza mai mare..
acest chestie am si eu si in general cam toti cu gama asta vag
singura solutie sa nu o lasi extrem jos
alta bara stabilizatoare
sau sa faci locas pentru planetara(cea ce necesita sa tai din lonjeron...)ori eventual o mare prostie sa renunti la bara stabilizatoare de tot(dar posibil ca tot vei aveam probleme cu planetara care va freca in lonjeron)
soosy is offline   Reply With Quote
Old 20-06-13, 13:25   #20
blling

Stage 5
 
blling's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 659
Default Re: problema suspensie golf 4

Va salut,am un seat leon 1m si mi am montat supensie sport fixa Ta technix,in unele curbe sau gropi imi atinge planetara,ma gandeam sa ii montez bielete reglabile dar din cate am citit se pare ca sunt degeaba,aveti alte solutii?fara a taia din lonjeron sau a renunta la bara stabilizatoare.
blling is offline   Reply With Quote
Old 20-06-13, 14:51   #21
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: problema suspensie golf 4

daca nu vrei nici o solutie din care ai enumerat si tu,si se pare ca le stii pe toate care sunt,alta nu prea este

1.renunta de tot de bara stabilizatoare,stii care sunt efectele,conseciintele si etc
2.bara stabilizatoare de tt sau 4mo parca...
3.treaba cu facut locas in lonjeron...

cam astea sunt
soosy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -