Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 27-12-08, 23:10   #1
marius1984

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 266
Default trepidatii volan golf 4

salutari...am o problema cu masina mea golf 4,2004, in momentul in care reduc viteza,de la o viteza mai mare la una mai mica,si tin piciorul apasat pe frana,incepe sa-mi trepideze volanul,...azi de exemplu am redus de la 150 km/h la 70 km/h si a inceput sa trepideze destul de tare,adica sa jocae stanga-dreapta...va rog cei care stiti sa ma ajutati si pe mine cu un sfat...si as mai avea o problema:am constatat(nu stiu sigur daca e ceva in neregula sau asa trebuie sa se comporte),in momentul in care schimb in treapta a doua si accelerez mai tare,dupa o anumita turatie ,viteza, am impresia ca rotile mele nu mai trag uniform,cand imi trage stanga mai tare,cand dreapta...si efectiv masina incepe sa joace de spate...deci mentionez ca la turatii mai mari,la sprinturi...zicetimi si mie e ceva normal?sau ar cam trebui sa-mi fac griji
marius1984 is offline   Reply With Quote
Old 01-01-09, 16:45   #2
Mariusik_slz

Stage 2
 
Mariusik_slz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 57
Smile Re: trepidatii volan golf 4

Eu am aproape aceeeasi problema . la mn diferenta este k nu am probleme la accelerare . eu te-as sfatui sa verifici discurile de pe fata s-ar putea sa se fi indoit , si bineinteles bucse bara stabilizatoare
bafta
Mariusik_slz is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 17:00   #3
jock
VW Driver

Stage 5
 
jock's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,182
Member of:
[VW]
Default Re: trepidatii volan golf 4

..mergi si fa unghiul de fuga
jock is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 17:17   #4
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: trepidatii volan golf 4

discurile neaparat verificate.. unghiul de fuga ..si ala neaparat verificat si mai sunt cazuri in care jantele sunt strambe sau cauciucurile de iarna dau trepidatii!.. mie mi se intamplA.. la opel sa trepideze de la 130 incolo ...de imi facea masaj! si era de la jante
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 20:40   #5
bora_bora

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 78
Default Re: trepidatii volan golf 4

eu am păţit-o din cauza bieletei de direcţie din dreapta şi a bucşei pe aceaşi parte de la bara stabilizatoare faţă.Aceleaşi simptome pe care le-aţi descris.
bora_bora is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 00:55   #6
dj_geo_bv

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 185
Member of:
[VW]
Default Re: trepidatii volan golf 4

si mie la fel mi se intampla de cand a pus gume de iarna... de la 150 asa cand franez joaca volanul. am echilibrat rotile dar degeaba... abia astept sa scap de ele sa pun de vara si o verificare la unghi....
dj_geo_bv is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 01:01   #7
Mariusik_slz

Stage 2
 
Mariusik_slz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 57
Thumbs down Re: trepidatii volan golf 4

Deci problema mea a inceput astfel : la inceput am avut un rulment care incepuse sa faca galagie in curba . Am pus rulment nou la service . totul ok cu exceptia faptului k de la schimbarea rulmetului a aparut un scartait la aceeasi roata foarte asemanator cu cel facut de placutele de frana knd sunt pe terminate . scartaitul nu este continuu ci intrerupt de parca ar freca discul de ceva . am zis fie poate ii trece , dar cu timpul iata k a inceput sa apara probleme mai mari si anume vibratii in volan la franare . am echilibrat rotile ... nik . m-am gandit k este de la discurile de frana...dar ce ma pune p ganduri mai mult k odata cu trecerea frigului... vibratia scade..tinde sa dispara . ce parere aveti ?
Mariusik_slz is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 01:07   #8
dj_geo_bv

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 185
Member of:
[VW]
Default Re: trepidatii volan golf 4

eu trebuia sa plec la mare si dupa 10 km in curbe scartaia de o lua naiba...chiar urat...si ghici ce era... o pietricica prinsa la etrier.. s-a rezolvat cu cateva picioare in roada si o surubelnita sunt curios daca persista vibratia dupa ce o sa pun gume de vara. te tin la curent...la fel cu plecatul de pe loc e si la mine. masina un Polo 1.9 TDI din 2003...
dj_geo_bv is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 01:09   #9
Mariusik_slz

Stage 2
 
Mariusik_slz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 57
Default Re: trepidatii volan golf 4

La mine sunt probleme doar la franare . in rest pot sa ii dau si 200 , nici o vibratie , apropo ce am uitat sa precizez... in mers dak apas cu piciorul stang foarte putin frana...scartaitul dispare .
Mariusik_slz is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 22:48   #10
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: trepidatii volan golf 4

La mine nu am constatat pana acuma aceasta problema. Am citit pe la alti proprietari ca aceasta problema la ei s-a datorat de la discurile de frana, asa cum a mai spus cineva pe aici. Discurile de frana, daca sunt uzate, sau poate daca sunt suprasolicitate, sau de calitate mediocra, se pot ondula atunci cand dupa o frana lunga se ramane cu piciorul pe frana. Discul si placile de frana fiind foarte incinse pastreaza mai mult caldura pe cand restul discului incepe sa se raceasca. Apare astfel o diferenta de temperatura pe suprafetele discului si in timp apar vibratii atat in pedala cat si in volan. Dar pot fi si alte nereguli cum s-a spus mai sus.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 21:12   #11
SoulTrain

Stage 4
 
SoulTrain's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 266
Default Re: trepidatii volan golf 4

la mine la o bora trepida schimbatorul si am schimbat kitul de ambreiaj si este destul de piperat pretul
SoulTrain is offline   Reply With Quote
Old 11-10-10, 18:35   #12
dancirt

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 2
Default Re: trepidatii volan golf 4

Quote:
Originally Posted by Mariusik_slz View Post
La mine sunt probleme doar la franare . in rest pot sa ii dau si 200 , nici o vibratie , apropo ce am uitat sa precizez... in mers dak apas cu piciorul stang foarte putin frana...scartaitul dispare .
Salutare, Mariusik_slz cum ai rezolvat pana la urma? Exacta aceleasi probleme le am si eu dupa schimbul unui rulment pe fata dreapta acu' vreo 2 luni. Am schimbat discuri frana (am pus ATE) placute frana ATE, bieleta directie dreapta Lemforder, garnitura etrier, lichid frana.
Aprox 50 de km nu a mai facut, totul a fost perfect, dar a inceput iar. Tremura volanul la franare, nu mai stiu ce sa-i mai fac. Un simtom ciudat a fost acela ca nu a tremurat dupa ce am dat jos placutele si le-am pus inapoi, la fel daca calc pedala de frana de vreo 5 ori atunci cand masina sta pe loc, la primele franari nu mai tremura . Tind sa cred ca ar fi problema cu rulmentul schimbat, care probabil a fost pus gresit. Salut forumul 4tuning acesta este primul meu post aici.
dancirt is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 21:18   #13
marius1984

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 266
Default Re: trepidatii volan golf 4

salutari...la mine problema continua sa existe desi am schimbat si discurile si placutele de frana,toare sunt noi, am schimbat si jantele de pe masina,am pus rotile de pe un alt golf 4 si tot asa imi tremura volanul...nu mai stiu ce sa mai fac...sa fie vreo bucsa?sa fie caseta de directie?
marius1984 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 23:08   #14
dancirt

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 2
Default Re: trepidatii volan golf 4

Buna. La mine era fuzeta montata stramb pe rulmentul nou. Aproape ca nu observai, asta daca nu era montat discul de frana. Totul se schimba insa la montarea discului, rezulta o deviatie de la axa si de 2-3 mm (foarte mult), ceea ce facea ca franarea sa nu fie constanta pe toata cursa discului si jocul mare in volan la franare. Mai mult la franari usoare aveam un zgomot la roata cu pricina, de parca ar fi frecat fier pe fier, datorita etrierului care se plimba dupa disc. Rezovarea, schimbarea rulmentului la un alt mecanic, mai priceput, care cu grija a presat fuzeta asa cum trebuia, fara sa trebuiasca sa mai schimb discuri, placute etc. Rezultatul joc in volan zero la franare.
Concluzie personala-jocul in volan la franare apare cand la una sau ambele roti de pe fata franarea se face inegal pe toata cursa. Bafta tuturor
dancirt is offline   Reply With Quote
Old 25-11-11, 13:01   #15
catarapid

Stock
 
catarapid's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 6
Default Re: trepidatii volan golf 4

Am schimbat de curand rotile pe fata si nu mai face...la mine la franare trepida...poate sunt jantele...
catarapid is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -