Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-05, 13:13   #1
nkz

Stock
 
nkz's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 7
Default POMI PE MARGINEA SOSELELOR !!!

Este o problema veche, care pe mine ma macina, mai ales ca am avut ghinionul sa ma lovesc de un pom. Ginionul meu s-a dovedit pana la urma noroc, deoarece am scapat intreg. Dar daca totusi nu exista acel copac ma duceam frumos pe campie si nu aveam chiar nici o problema.

Dupa cum multi sau putini dintre voi cunosc, domnii parlamentari din lipsa de preocupare sau din alte motive, au propus in parlament sau unde mama dracu au propus, o lege de cacat prin care soselele patriei vor fi flancate de pomi fructiferi, in principal nuci. Dupa ce ca exista riscul sa ne infigem in ei mai e si riscul sa alunecam pe nucile care vor cadea din acei pomi.
Banuiesc ca nu e nevoie sa va reamintesc cati oameni au murit infipti in pomi, fara de care omul ar fi iesit linistit pe iarba poate doar cu daune ale vehicolului condus. Un ultim exemplu este cel al lui Stefan din Arad, care a murit ieri infipt intr-un copac cu motocicleta.

Propunerea mea este urmatoarea:
- Sa facem o petitie semnata de cat mai multi oameni ptr. a nu lasa parlamentarii fara minte sa faca una ca asta.
- Sa cerem o audienta la D-l Tariceanu sau la ministrul care se ocupa de sosele, vis-a-vis de aceasta problema, caci sa recunoastem este o problema majora care priveste TOTI conducatorii de vehicule din tara.
- Sa facem cumva rost de o statistica a celor decedati in accidente in care sunt implicati pomii si sa o facem cumva publica, chiar si prin intermediul site-urilor auto si moto. Aici avem nevoie de sprijinul politiei rutiere.

Astept parerile voastre.
Inca odata va spun ca prefer sa ma napadeasca zapada, sa ma bata soarele in cap in timp ce merg cu masina sau cu motoreta pe sosea, decat sa mai vad oameni morti in cacatzii aia de copaci de pe marginea soselelor.
nkz is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 13:19   #2
Al3xius

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

sunt in totalitate de acord cu dumneavoastra !
Al3xius is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 13:20   #3
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

ai foarte mare dreptate in ceea ce spui .... desi e mai placut cu ei pe margine , mai placut e sa apuci ziua de maine ... nu stiu daca atzi avut ocazia sa iesiti din romania ; peste tot in afara pe langa sosea nu exista copaci de nici o culoare , in zonele rurale ma refer ... deci poti aduce un arrgument in plus spunand ca ne aliniem la standardele europene btw ai votul meu , cheerz
__________________
Honda
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 15:19   #4
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default

acest model \" occidental \" din cate shtiu eu a fost copiat de ceaushescu de la rusi .. ei sunt cei care au lansat moda asta .... nush ce sa zic .. e mai placut sa te opreshti .. vorba vine pe camp ..sa iti rupi mashina decat sa te opreshti intr`un copac ... Count me in
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 20:04   #5
alex_maxx

Stage 5
 
alex_maxx's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,201
Member of:
[4 Speed Squad]
[FORD]
Default

....daca s-au gandit sa planteze pomi fructiferi pe marginea soselei inseamna k nu sunt cu toti biscuitii in pachet (un argument ar fi alunecatul pe fructe )....dar nu prea sunt de acord nici cu tine ...sa puna pomi dar sa nu puna pomi fructiferi....la o distanta apreciabila de carosabil

....pomii care sunt acum (de exemplu) cei de pe B-CT cand te duci la mare mie mi se par foarte bine pusi si chiar mi-ar placea sa vad asa ceva pe alte drumuri ...pana la urma pomii aia cred k nu fac nimik rau daca esti putin atent si respecti minimul de reguli de circulatie si viteza la conditiile de trafic

gandeste-te cum ar fi aerul in zonele in care nu exista pomi mai ales daca circulatia e intensa.....

....u ce ai patit de ai intrat in pom?

eu sunt de acord,dar nu pomi fructiferi, parerea mea ...
__________________
I figured...If i study high!!...Take the test high !!...I get high scores!!

F.Focus II Sea Grey 1,4 16v 80HP:

Folie Llumar 50%F 80%S
Jante aliaj R16 model ST

alex_maxx is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 20:10   #6
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"alex_maxx\"
....daca s-au gandit sa planteze pomi fructiferi pe marginea soselei inseamna k nu sunt cu toti biscuitii in pachet (un argument ar fi alunecatul pe fructe )....dar nu prea sunt de acord nici cu tine ...sa puna pomi dar sa nu puna pomi fructiferi....la o distanta apreciabila de carosabil

....pomii care sunt acum (de exemplu) cei de pe B-CT cand te duci la mare mie mi se par foarte bine pusi si chiar mi-ar placea sa vad asa ceva pe alte drumuri ...pana la urma pomii aia cred k nu fac nimik rau daca esti putin atent si respecti minimul de reguli de circulatie si viteza la conditiile de trafic

gandeste-te cum ar fi aerul in zonele in care nu exista pomi mai ales daca circulatia e intensa.....

....u ce ai patit de ai intrat in pom?

eu sunt de acord,dar nu pomi fructiferi, parerea mea ...
ai si tuh dreptate .. dar gandeshte`te cati au murit in accidente .. in care sa zicem s`au dat peste cap .. sau au ieshit pe camp .. putini .. saptamana trecuta .. la una din curbele de 90 de grade de pe drumul mai sus mentzionat .. in fatza unui tov d`al meu a ieshit un Mercedes ... un tip ce il frigea vai de mama lui ... din 4 inshi .. numa unu a avut capu spart .... in rest nici unu n`a avut nimik .. ia gandeshte`te daca la 100 ... aprox ~ cu cat a intrat el in curba ... intra in copac .. il vedeam la shtirile de la ora 5 ? ai si tuh dreptate .. cu pomii si cu aerul dar de aia exista paduri pe care le taie jegosii ashtia ... si hai sa fim serioshi cati dintre noi merg pe strada legal .. e o zii in care sa nuh tai o linie continua .. sa mergi cu 90 .. 100 ... 150 in orash ? .... ia gandeshte`te .. la mine nu e o zii .. nici macar 1 ... intru pe interzis ... si alte nebunii
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 20:17   #7
alex_maxx

Stage 5
 
alex_maxx's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,201
Member of:
[4 Speed Squad]
[FORD]
Default

si eu incalc reguli de circulatie de fiecare data cand plec cu masina cel putin 3-4 ....ai dreptate nu e nimeni care sa mearga perfect legal

....dar sa intri cu 100 in curba de 90 grade tre sa fi putin nebun sau inconstient !!

sunt argumente si pro si contra!!...evident!
alex_maxx is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 20:18   #8
d3rutat
 
Join Date: May 2005
Posts: 0
Default Re: POMI PE MARGINEA SOSELELOR !!!

Quote:
Originally Posted by \"nkz\"

Propunerea mea este urmatoarea:
- Sa facem o petitie semnata de cat mai multi oameni ptr. a nu lasa parlamentarii fara minte sa faca una ca asta.
- Sa cerem o audienta la D-l Tariceanu sau la ministrul care se ocupa de sosele, vis-a-vis de aceasta problema, caci sa recunoastem este o problema majora care priveste TOTI conducatorii de vehicule din tara.
- Sa facem cumva rost de o statistica a celor decedati in accidente in care sunt implicati pomii si sa o facem cumva publica, chiar si prin intermediul site-urilor auto si moto. Aici avem nevoie de sprijinul politiei rutiere.

.
Sunt perfect de acord cu tine, insa parerea mea e ca d-l tariceanu sau orice alt reprezentant va citi petitia, o va mototoli frumos si se va duce pana la wc cu ea In cazul in care nu stii, traim in Romania.Unde te crezi??? in State sa te asculte oamenii pe care TU i-ai pus in functie?? Nu Cred Sincer, nu numai in romania am vazut copaci pe lateralul drumului, chiar si in ungaria sau franta(mai rar, ce-i drept) am vazut.Din cate stiu eu, acei copaci sunt pusi acolo pt protejarea mediului inconjurator de noxele emanate.
d3rutat is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 20:21   #9
d3rutat
 
Join Date: May 2005
Posts: 0
Default

+ ce dracu au astia mah??? Nuci ??? Pai banuiesc ca daca gonesti cu 160la ora pe un drum si-ti pica o nuca in parbriz, nu ramai cu ea INFIPTA in frunte ??
d3rutat is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 21:38   #10
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default

Dar dak iti pica un mar? Bine ca nu s-au gandit sa puna castani... astia sunt nebuni dak se gandesc sa bage pomi fructiferi pe marginea soselelor. Si eu sunt pentru renuntarea plantarii de pomi pe marginea soselelor dar majoritatea drumurilor deja au...
__________________


VW Vento VR6 2800cc - First Love
BMW E46 - Almost ready
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 21:49   #11
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default

daca sunt pomi pe marginea soselei...iarna soseaua e mai ferita de ninsoare si alte chestii meteorologice
unii intra in pomi...
unii mor intr'un pom..
viata unora e salvata de un pom...
depinde cum o luam
a..mai poti face si pipi la un pom...sa nu te vada lumea care trece pe sosea
valib is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 22:00   #12
d3rutat
 
Join Date: May 2005
Posts: 0
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"valib\"
a..mai poti face si pipi la un pom...sa nu te vada lumea care trece pe sosea
Bine zis

apropo, stiati ca e ilegal sa te usurezi pe marginea drumului ???
d3rutat is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 22:14   #13
minirally

Stage 4
 
minirally's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 184
Member of:
[AUDI]
[Anonymous Motorsport ]
Default

cel mai bun prieten mi`a murit acum 1 an si jumatate infipt cu masina intr`un copac ..din cauza unui cretin..etc..asa k..e o idee cam tampita sa`i puna..mai bine t duci in camp naibii..in fine..romania..si sistemu ei..\"specific romanesc\"...
__________________
Dies...Diem...Docet...
minirally is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 23:24   #14
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

in rpimu rand ... daca am merge si noi cat de cat legal pomii nu ar fi o problema ... in al 2-lea rand pomii ar putea fi plantati la o anumita distanta de sosea ... sau plantati ca si acum langa sosea pt. a ferii de intemperii si a mai elimina noxele dar pusi frumos parapeti pe margini care sa redirectioneze prostu inapoi pe sosea ....

cat despre pomi fructiferi ... cade o nuca pe parbriz e una dar daca cade copilu care era atarnat prin craci dupa nuca aia ...
steph is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 23:43   #15
dj05dpx
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: POMI PE MARGINEA SOSELELOR !!!

Quote:
Originally Posted by \"d3rutat\"
Quote:
Originally Posted by \"nkz\"

Propunerea mea este urmatoarea:
- Sa facem o petitie semnata de cat mai multi oameni ptr. a nu lasa parlamentarii fara minte sa faca una ca asta.
- Sa cerem o audienta la D-l Tariceanu sau la ministrul care se ocupa de sosele, vis-a-vis de aceasta problema, caci sa recunoastem este o problema majora care priveste TOTI conducatorii de vehicule din tara.
- Sa facem cumva rost de o statistica a celor decedati in accidente in care sunt implicati pomii si sa o facem cumva publica, chiar si prin intermediul site-urilor auto si moto. Aici avem nevoie de sprijinul politiei rutiere.

.
Sunt perfect de acord cu tine, insa parerea mea e ca d-l tariceanu sau orice alt reprezentant va citi petitia, o va mototoli frumos si se va duce pana la wc cu ea In cazul in care nu stii, traim in Romania.Unde te crezi??? in State sa te asculte oamenii pe care TU i-ai pus in functie?? Nu Cred Sincer, nu numai in romania am vazut copaci pe lateralul drumului, chiar si in ungaria sau franta(mai rar, ce-i drept) am vazut.Din cate stiu eu, acei copaci sunt pusi acolo pt protejarea mediului inconjurator de noxele emanate.
de acord cu tine,problema e ca noi Romanii nu suntem uniti niciodata,francezii fermieri ies in strada,canadienii au iesit 50,000 intr-o zi in orasul meu sa protesteze,romanul:tace si inghite
  Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -