Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 17-12-13, 23:43   #1
bogdan_bp

Stage 2
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 73
Talking Ce masina ti-ai cumpara daca ai fi in situatia mea?

Salut! N-am permis (ca n-am varsta), exista un buget pentru un motor de 125, dar ma tot gandesc la achizitionarea unei masini pe care sa o folosesc exclusiv pentru distractie, deci nu conteaza ca e inmatriculata sau nu, ca are acte sau ca e ciordita din vest, ca are motor de 0.8 sau 4.4 conteaza doar sa fie intreaga si sa functioneze. Masinuta o sa fie folosita in spatii private, eventual prin paduri sau locuri de genul asta, daca o sa fie 4x4, si ocazional si exclusiv pt deplasarea spre spatiile mentionate mai sus, pe strazile satului natal unde ma mai duc eu vara si unde nu-i stres cu politia, ca toata lumea cunoaste pe toata lumea, si facem toti cumva sa fie bine pe planeta si-n univers.

Intrebarea e: Ce sa aleg? Vreo pisicuta, sau alt cazan obosit, pentru drift si liniute? un 4x4 (spun 4x4 si nu SUV pt ca am auzit ca Fiat Panda MK1 4x4 urca pe unde n-a urcat nici mama lu Pajero si Hilux si care or mai fi ) ca sa-l rup prin paduri? sau cea mai ieftina coaja cu 4 roti, motor si volan, mai inaltuta sa mearga si pe "offroad" dar si la liniute, si daca o fi sa aiba si tractiune pe spate fac si drift cu ea?

Voi ce v-ati lua in situatia asta? (Buget 500 E---poate fi depasit putin daca chiar merita)
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]
bogdan_bp is offline   Reply With Quote
Old 21-12-13, 13:49   #2
SuzuMaTeo

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 9
Default Re: Ce masina ti-ai cumpara daca ai fi in situatia mea?

Quote:
Originally Posted by bogdan_bp View Post
Nu conteaza ca e inmatriculata sau nu, ca are acte sau ca e ciordita din vest, ca are motor de 0.8 sau 4.4 conteaza doar sa fie intreaga si sa functioneze. Masinuta o sa fie folosita in spatii private, eventual prin paduri sau locuri de genul asta,
Si pana o duci in padure sau spatiul privat ce faci? Nu o conduci pe drumuri publice? Nu merge chiar asa smechereste, te trezesti cu amenda sau dosar, asa ca zi-ne tu, merita?
SuzuMaTeo is offline   Reply With Quote
Old 21-12-13, 20:41   #3
bogdan_bp

Stage 2
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 73
Default Re: Ce masina ti-ai cumpara daca ai fi in situatia mea?

Quote:
Originally Posted by SuzuMaTeo View Post
Si pana o duci in padure sau spatiul privat ce faci? Nu o conduci pe drumuri publice? Nu merge chiar asa smechereste, te trezesti cu amenda sau dosar, asa ca zi-ne tu, merita?
chesia cu deplasarea din punctul A in punctul B pe drumuri publice am spus-o mai mult asa ca sa nu fie ne spusa, in principiu unde ma dau cu ea acolo o si tin (spatiu exista, paza exista, pature si locuri pe unde sa o rup (daca-i 4x4) exista, asfalt pt. "drift" si alte smecherii exista--nu prea mult da bun si ala, ~1 km de linie dreapta pt viteza exista--nu-i asfalt dar e bine facut, bonus! daca jucaria-i diesel sunt sanse sa fac rost gratis, maxim in schimbul unei beri de 5l de motorina de la fata locului cand e nevoie, daca nu, pot ajunge rapid la o benzinarie, si nici nu trebuie sa merg prea mult pe drum public, doar vre-o 100m, oricum pet-ul de 5 l e sfant )

oricum nu te preocupa (nici tu nici restul) de problemele astea...
tot ce vreau sa stiu e ce cazan e mai bun ca restul; o sa mai vin si eu cu niste variante, (si daca mai da cineva de topicul asta rog sa-si dea cu parerea ca nu strica), si as fi curios la ce cazane visati voi cand n-aveati permis, ce v-ar placea sa aveti acum? (ceva ce sa folositi in acelesi situatii ca si mine)? ce vise de genul asta mai au cei sub 18 ani de pe forum?
bogdan_bp is offline   Reply With Quote
Old 22-12-13, 00:05   #4
speeedy

Stage 4
 
speeedy's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[SEAT]
Default Re: Ce masina ti-ai cumpara daca ai fi in situatia mea?

si cam cer raspuns ai vrea de la noi? la varsta ta, cam toate o sa ti se para SF! chit ca e rwd, fwd sau 4x4..

"sa fie blonda, satena sau bruneta??"
__________________
www.pentruviata.com
speeedy is offline   Reply With Quote
Old 22-12-13, 21:32   #5
bogdan_bp

Stage 2
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 73
Default Re: Ce masina ti-ai cumpara daca ai fi in situatia mea?

Quote:
Originally Posted by speeedy View Post
si cam cer raspuns ai vrea de la noi? la varsta ta, cam toate o sa ti se para SF! chit ca e rwd, fwd sau 4x4..

"sa fie blonda, satena sau bruneta??"
1) ori ce raspuns
2) cum adica o sa mi se para cam SF?

)
bogdan_bp is offline   Reply With Quote
Old 23-12-13, 15:38   #6
lexw

Stage 5
 
lexw's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 309
Default Re: Ce masina ti-ai cumpara daca ai fi in situatia mea?

urs/pisică minim 2 motor.
lexw is offline   Reply With Quote
Old 23-12-13, 20:23   #7
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: Ce masina ti-ai cumpara daca ai fi in situatia mea?

Mai strange bani pana la 18 ani, si daca vrei 4x4 ia-ti suzuki vitara, iar daca vrei de dat cu ea, gasesti tu o coaja sa-ti placa....urs,pisica, vre-un opel obosit....
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 23-12-13, 21:24   #8
bogdan_bp

Stage 2
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 73
Thumbs up Re: Ce masina ti-ai cumpara daca ai fi in situatia mea?

Quote:
Originally Posted by florineluspr View Post
Mai strange bani pana la 18 ani, si daca vrei 4x4 ia-ti suzuki vitara, iar daca vrei de dat cu ea, gasesti tu o coaja sa-ti placa....urs,pisica, vre-un opel obosit....
nu mai am rabdare pana la 18 ani, oricum, o sa-mi ramana vechitura din semnatura pentru care am planuri mari... multumesc pentru sugestii..
bogdan_bp is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -