Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 14-04-13, 02:11   #1
c8ilu

Stage 3
 
c8ilu's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 157
Default Amenda pentru deranjarea linistii publice.

Buna seara! Pe data de 13.04.2013 am luat o amenda pentru deranjarea linistii publice, cica. Stateam afara cu mai multi prieteni iar niste vecini, dupa parerea mea niste idioti ordinari, au sunat la politie. Intre timp , cred ca de frica, ne-am imputinat usor usor. Mai ramasesem 7 insi. Intre timp hop apare politia. Vecina respectiva iese afara cu mama acesteia, le da buletinul gaborilor iar ei ne ia pe rand sa ne ceara datele. Toate bune si frumoase, zic gata am scapat. Normal ca n-am scapat... ne-a luat la sectie. Acolo... fara sa dau vreo declaratie fara sa facem nimic ne-a scris amenzile. 200 de lei de caciula, unul singur a scapat doar cu avertisment cred ca din cauza ca avea doar 15 ani. Eu, fiind pentru prima data la politie nu prea am stiut cum sa procedez si am facut tot ce mi-a spus agentul. Pana aici nimic anormal... am luat amenda pentru deranjarea linistii publice, bla bla bla. Chestia e ca noi nu am facut galagie... iar ceasul arata 22:00. E normal sa ne dea amenda? E normal sa ne ia la sectie dupa ce ne-a luat o data actele , doar ca sa ne scrie amenda? Mai pot acum sa ma duc luni sa fac contestatie? Mentionez ca am 18 ani impliniti!
c8ilu is offline   Reply With Quote
Old 14-04-13, 09:19   #2
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Lightbulb Re: Amenda pentru deranjarea linistii publice.

Lege nr. 61/1991 (republicata 2011) pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice.

.........................
Art. 3
25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;

26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;

Art. 4. - (1) Contraventiile prevazute la art. 3 se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
.....
b) cu amenda de la 200 lei la 1.000 lei, cele prevazute la pct. 1), 12), 16), 24), 25) si 28 );
c) cu amenda de la 500 lei la 1.500 lei, cele prevazute la pct. 2), pct. 5)-7), pct. 8 )-10), pct. 13), 15), 19), 20), 26), 27), 29) si pct. 32);
..........................

Art. 7. - Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiilor prin care s-a aplicat sanctiunea amenzii se poate face plangere in termen de 15 zile de la comunicarea acestuia.

Art. 8. - (1) Plangerea impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei se solutioneaza de judecatorie.


Larma => dex

Cred ca ai prins ideea .
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-13, 09:25   #3
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Amenda pentru deranjarea linistii publice.

Programul de liniste incepe dupa ora 20:00 iar un grup mai mare de 3 persoane se considera grup infractional.
Am si eu vecini care stau la bloc pana pe la 01:00 in fiecare seara, toata vara, de vreo 2 ani. Nu ar fi o problema ca stau dar injura, se imbata, tipa, mananca seminte, dimineata nici nu stii pe unde sa calci cand iesi din scara. Sunt de acord cu astfel de amenzi. Duceti-va in parc, duceti-va intr-un bar cu terasa ceva, nu mai stati la scari sa faceti galagie, poate unii nu au chef sa auda hlizitul vostru

L.E: Daca eram eu va dadeam sa faceti si munca in folosul comunitatii
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-13, 12:17   #4
c8ilu

Stage 3
 
c8ilu's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 157
Default Re: Amenda pentru deranjarea linistii publice.

Da? Atunci va doresc ca si copii vostri sa pateasca la fel . Eu ma stiu nevinovat. Nu am facut galagie ma duc si daca e nevoie pentru 200 de lei ajungem si la tribunal. Sau fac galagie ziua pana ma dare gatu lar la ora 22:00 plec acasa.
c8ilu is offline   Reply With Quote
Old 14-04-13, 13:32   #5
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Amenda pentru deranjarea linistii publice.

Daca nu faceati galagie de ce mai stateati acolo? Spuneati rugaciuni sau ce? Oamenii se strang la panarama, caterinca, mistouri, nu sa stea ca prostii in linistite.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 14-04-13, 14:41   #6
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Amenda pentru deranjarea linistii publice.

Pune mana si fa ceva pentru tine, lasa statul la scara. Copii mei sigur vor fi educati si nu or sa stea la scari de bloc
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-13, 15:07   #7
c8ilu

Stage 3
 
c8ilu's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 157
Default Re: Amenda pentru deranjarea linistii publice.

Stiu eu ce-am de facut pentru mine... nu intereseaza pe nimeni. Si lasa-ma cu copiii mei educati ca am mai auzit d-astea. Fiecare trece prin aceasta etapa a vietii. Daca zice cineva ca nu e asa minte. Fiecare am facut dracii. Ce vreti sa stau in casa si sa invat toata ziua?? Nu se poate. Eu v-am cerut niste sfaturi. Daca vreti sa imi raspundeti la INTREBARI bine daca nu abtineti-va.
c8ilu is offline   Reply With Quote
Old 14-04-13, 15:38   #8
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Amenda pentru deranjarea linistii publice.

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
Pune mana si fa ceva pentru tine, lasa statul la scara. Copii mei sigur vor fi educati si nu or sa stea la scari de bloc
Corect! Copiii tai or sa fie batuti la scoala de cei ce stau la scara.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 15-04-13, 08:03   #9
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Talking Re: Amenda pentru deranjarea linistii publice.

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
Pune mana si fa ceva pentru tine, lasa statul la scara. Copii mei sigur vor fi educati si nu or sa stea la scari de bloc
Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Corect! Copiii tai or sa fie batuti la scoala de cei ce stau la scara.
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 17-04-13, 11:40   #10
Kedy
AfterDark Racing Member


Stage 5
 
Kedy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,847
Member of:
[AfterDark Racing]
[FORD]
[DACIA]
[4Tuning International]
Default Re: Amenda pentru deranjarea linistii publice.

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Corect! Copiii tai or sa fie batuti la scoala de cei ce stau la scara.
ai facut si rima
Kedy is offline   Reply With Quote
Old 17-05-14, 20:14   #11
pandele69
 
Join Date: May 2014
Posts: 0
Default Re: Amenda pentru deranjarea linistii publice.

Vă salut !Vă descriu o problemă asemănătoare :de vreo cinci ani la benzinăria Agip de vis-a-vis de autogara Militari în fiecare noapte între 22 şi 03 se adună o haită de maimuţe retardate care beau,zbiară,înjură,ascultă borâturi de manele la volum maxim,sparg sticle,etc.Meltenii de miliţieni nu iau nicio măsură.
pandele69 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-14, 22:30   #12
pandele69
 
Join Date: May 2014
Posts: 0
Default Re: Amenda pentru deranjarea linistii publice.

Partea bună este că în timp ce prostălăii fac laba la Agip,eu mă ocup de muierile câtorva dintre ei,care grohăie la greu în pluă.
pandele69 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-14, 01:12   #13
guest1
 
Join Date: May 2014
Posts: 0
Default Re: Amenda pentru deranjarea linistii publice.

Quote:
Stiu eu ce-am de facut pentru mine... nu intereseaza pe nimeni. Si lasa-ma cu copiii mei educati ca am mai auzit d-astea. Fiecare trece prin aceasta etapa a vietii. Daca zice cineva ca nu e asa minte. Fiecare am facut dracii. Ce vreti sa stau in casa si sa invat toata ziua?? Nu se poate. Eu v-am cerut niste sfaturi. Daca vreti sa imi raspundeti la INTREBARI bine daca nu abtineti-va."
Ba intereseaza pe orice om civilizat! Sa treci prin etapa asta a vietii NU echivaleaza cu tulburarea linistii publice. Se pare ca "ai mai auzit d-astea" degeaba, tot prost crescut ramai. Bun nume ti-ai ales "c8ilu", iti reflecta varsta si mentalitatea.
Daca tu crezi ca singurele optiuni pe care le ai is sa stai in casa si sa inveti toata ziua SAU sa iesi afara noaptea si sa faci galagie, se vede clar ca ai un deficit ingrijorator de imaginatie si de buna crestere. Fa o plimbare de cartier (de ce nu, cu colegii) si iti vine somnu' imediat - asta ca sa nu furi somnu' altora!
In plus esti si genul copilaros care ameninta cu tribunalul pentru 200 lei (se vede clar ca habar n-ai ce vorbesti!!) si nesimtit care ameninta cu galagia toata ziua pana il doare gatu' doar ca sa faca in ciuda (tipic tiganesc). (liber toata ziua?? se vede ca n-ai job!)

Las' ca trece si liceul, sa speram ca te maturizezi.

Ai primit o amenda 110% binemeritata! Sper ca au aflat si parintii tai, sa-ti explice alternativele civilizate pentru viitor. Sau...facem educatie pe forumuri mai nou? (pentru ca deh, nu-i zice "scoala" si atunci poate copiii hipsteri devin mai receptivi)

Last edited by guest1; 21-05-14 at 01:18.
guest1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -