Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Zona tehnica Fiat

Zona tehnica Fiat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 16-03-15, 15:56   #1
BT13AND

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 6
Default zgomot la accelerare

Salutare



De cateva zile am constatat un zgomot la accelerare usoara, se aude ca si cum ar vibra ceva, mai face putin apoi iar se opreste pentru cateva secunde. De la 1000 - 1700 de ture se aude cel mai bine. Partea interesanta e ca mi se pare mie ca se aude mai mult din interiorul masinii, de pe sub bord in stanga, sau de sub capota din zona clapetei de acceleratie, oricum logic ar fi ca are legatura cu acceleratie si cresterea in turatii ca pana in 1000 de ture nu se aude, si nici cand e la relanti. In schimb in mers, de exemplu in treapta a 5 a la 2000 de ture, mers constant, tot se aude asa ca si cum ar vibra ceva. Am fost pe la mecanici, unul a zis ca parca se aude ceva pe la pompa de apa, altu ca se aude ceva pe la rolele de la accesorii. Am sa incerc sa pun 2 linkuri cu filmare sa ascultati si voi, si sa va dati cu parerea. Poate ati mai intalnit asa, mai ales cei care au GP sau P. Evo pe benzina, a mea e de 1.2 8v 51 kw s/s .

https://www.youtube....eature=youtu.be


aici este filmat din masina, ascultati cu atentie.



voi urca si un video , cu sunetul motorului, accelerat de la 800 la 2000 de ture.


https://www.youtube....eature=youtu.be


Asa ca pe incheiere, masina are 42.800 de km si face 4 ani in noiembrie, deci distributia nu cred ca are cum sa fie, in carte scrie asa : se schimba la 120.000 km sau maxim 5 ani.

Pana acum nu s-a umblat la motor sau la accesorii, role, curele, etc.

Am schimbat uleiul, acum 2 zile, nu am avut nici-un fel de eroare in bord, sau alte probleme.


Astept pareri


Multumesc anticipat
BT13AND is offline   Reply With Quote
Old 24-02-16, 10:43   #2
FCM_fiat

Stock
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 4
Default Re: zgomot la accelerare

Eu am avut o problema care pare sa semene cu a ta.

Luasem o piatara si puntea subtire de sub blocul motor se curbase, astfel incat la vibratii mai puternice motorul batea in ea. Se auzea oribil. Aveam si un semn acolo unde lovea.

Dupa ce am indreptat-o cu ranga (no joke) s-a rezolvat.


In functie de vechimea masinii, mai poate sa fie si o bieleta antiroliu la care a imbatranit componenta de cauciuc. La service ar trebui sa stie despre ce e vorba.


Btw, nu-s bune linkurile pe youtube.

Last edited by FCM_fiat; 24-02-16 at 10:45.
FCM_fiat is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -