Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Zona tehnica Fiat

Zona tehnica Fiat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 08-10-13, 22:38   #1
aurE90

Stage 2
 
aurE90's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 50
Default Fiat Gp 06'-directie

Buna seara, am cumparat de 3 luni un Fiat Grande Punto din 2006 cu probleme la directie (trage stanga,la viteza mica destul de rau iar la viteza mai mare nu este chiar suparator) ,l-am cumparat cu bani putini si zic eu ca a meritat, dar cam de o luna a inceput sa se auda un sunet destul de ciudat cand virez stanga ca o vibratie , mentionez ca uneori cand ies cu masina din parcare cu volanul la maxim in dreapta masina nu mai trage dar se vireaza destul de usor de parca as fi pe city iar dupa cateva sute de metrii incepe iar sa traga stanga ,volanul are tenta de a se invartii in stanga practic. Ceva idei?
aurE90 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-13, 17:19   #2
aurE90

Stage 2
 
aurE90's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 50
Default Re: Fiat Gp 06'-directie

Rotile le-am echilibrat ..le-am facut geometria ( a mers drept pana am facut prima oara stanga) ..care sunt semnele cand te lasa caseta de directie (cat costa) ; este periculos sa merg cu masina asa (se poate bloca volanul) ?
aurE90 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-13, 09:20   #3
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Fiat Gp 06'-directie

Din caseta nu prea are cum sa traga, mai degraba din mecanismul de asistare electrica. Posibil sa rezolvi cu o calibrare a senzorului unghi volan sau sa trebuiasca inlocuita coloana completa... Daca vrei pot sa te ajut cu diagnoza sistemului si calibrarea senzorului - 0724 756 349
De blocat nu se blocheaza, cel mult ramai fara asistare dar poti sa virezi.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 02-01-14, 15:22   #4
Andrei_GP

Stage 4
 
Andrei_GP's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 188
Default Re: Fiat Gp 06'-directie

teoretic nu are caseta nici o vina..ori senzoru de la volan iti face figuri o vreo piesa trebuie inlocuita..dar daca se ajunge ca trebuie si caseta inlocuita da-mi un pm am o caseta second...
Andrei_GP is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -