Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Zona tehnica Fiat

Zona tehnica Fiat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 13-03-13, 11:56   #1
e36_coupe

Stage 2
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 58
Exclamation Problema MARE

Buna ziua tuturor. Am dat de o mare belea. Detin un Fiat Punto in 2 usi fabricat in 97' cu motor de 1108. Problema ar fi urmatoarea: Ieri dimineata cand am ajuns la masina am gasit'o cu luneta sparta, am chemat politia deoarece am crezut ca cineva a facut asa ceva intentionat. Spre stupoarea mea, cand au sosit cei de la furturi auto, au cercetat si mi-au spus ca luneta s-a spart singura deoarece cioburile de pe marginea sparta erau indretate spre exteriorul masinii, iar in masina aveam cioburi doar in portbagaj. Mi'au explicat ca daca il spargea cineva din exterior atunci toata masina era plina de cioburi si cioburile de pe marginea sparturii erau indreptate spre interiorul masinii. In fine.. am fost la sectie sa imi elibereze autorizatia de reparatie. Ieri dupa amiaza am vorbit cu cineva de la 50 de km departare si mi'a spus ca are un haion perfect. Mi'a zis ca daca vreau doar luneta il da cu 200 de lei si daca il iau cu totul tot la acelasi pret. Bineanteles ca am luat'o cu totul. Am mers acasa si m'am apucat sa demontez haionul vechi si sa il pun pe celalalt, dar am observat ca nu se inchide cat ar trebui. De pe la jumatatea stopurilor in jos, haionul ramane departat de caroserie cam 1,5 cm. Daca apas pe el in stanga jos sau in coltul haionului sau in dreapta jos in coltul haionului, reusesc sa il pun in pozitia care trebuie, dar daca ii dau drumul revine la loc. Masina de pe care am luat haionul este tot un Punto cu 2 usi, dar din 95' si cu motor de 1,2. Sa fie vreo diferenta intre haioane? Sau are vreun reglaj ceva. Eu nu am vazut nimic la balamale. Sper ca ma puteti ajuta ca deja imi vine sa ma arunc in fata trenului de nervi. Va multumesc ca ati avut amabilitatea de a citi in intregime.
e36_coupe is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -