Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Zona tehnica Fiat

Zona tehnica Fiat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-13, 12:44   #1
ambrosa

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 16
Default Tratament ulei

buna ziua!am un fiat punto 1.1 1997 si i-am facut schimbul de ulei de curand.de fapt am aproximativ 5000 km facuti cu uleiul respectiv.l-am schimbat intr-un service si mi-au pus pana la minim pe joja,au zis ca au pus mai bine de 4 l si ca atat e scris in carte ca se pune...in fine..eu acum as vrea sa pun pana la normal un tratament de ulei,avand in vedere ca am si mers 5000 km cu ulei mai putin,am si cumparat unul cu teflon si se numeste flash oil treatment.de la unii am inteles ca se pune atunci cand schimbi uleiul si filtrul,altii au spus ca se pune dupa cateva mii de km,pe cutie scrie ca se pune ori la schimbul de ulei ori intre schimburile de ulei.ce inseamna intre schimburile de ulei?voi ce ma sfatuiti.masina are 197000 km
ambrosa is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 16:45   #2
ambrosa

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 16
Default Re: tratament ulei

nimeni???
ambrosa is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 18:32   #3
livicu
Fiat Driver

Stage 5
 
livicu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 548
Member of:
[Fiat]
[Colectionar Machete]
Default Re: tratament ulei

mai bine pui un ulei bun si renunti la aditivi... ulei din cate am gasit pe net ar trebui sa intre 3,47 L .
livicu is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 19:06   #4
ambrosa

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 16
Default Re: tratament ulei

asa stiam si eu de 3,5 l dar eram de fata cand a pus bidonul de 4l tot si joja era la minim si a venit inginerul acolo si a spus sa il lase asa ca deja a pus cu 500 ml mai mult.ulei am gm(general motors) parca asa se cheama...10w40si mi-am mai luat astazi 1 l tot din asta,ca sa completez pana la normal intre minim si maxim...dar nu stiu ma gandeam ca ii face bine tratamentul ala....doar ca pareri sunt si pro si contra si nu stiu ce sa fac.....pana la urma nu e o mare problema ca am dat 10 lei pe el....
ambrosa is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 19:14   #5
livicu
Fiat Driver

Stage 5
 
livicu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 548
Member of:
[Fiat]
[Colectionar Machete]
Default Re: tratament ulei

mda, si eu am fost in aceiasi situatie la un moment dat cu aditivul, si am renuntat. poate face mai mult rau decat bine , pe termen lung, mai ales astea cu teflon , pot infunda anumite trasee ale uleiului , mai ales la motoarele mai vechi.
__________________

livicu is offline   Reply With Quote
Old 16-02-13, 21:53   #6
ambrosa

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 16
Default Re: tratament ulei

deci mai bine renunt la aditiv....poate o sa il pun atunci cand schimb uleiul iarasi atunci vad ce spune si mecanicul.....acum ma gandesc sa nu fi afectat vreun pic motorul pentru ca am mers cu ulei mai putin decat era normal....
ambrosa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -