Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Zona tehnica Fiat

Zona tehnica Fiat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 01-03-12, 11:04   #1
Toboalpha

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 50
Default Arcuri sau kit suspensie?

am un punto din 2000 5 usi 1.2 16v
vreau sa-i skimb putin aspectul...
nu vreau sa fac din ea cv super sport..de aceea intreb aici daca merita sa iau doar arcuri sport Arcuri Eibach Pro-Kit 30-35 mm de ex si sa ramana amortizoarele din fabrica
astept cateva raspunsuri

cine are chef de glume sa nu posteza

Multumesc
STIMA
Toboalpha is offline   Reply With Quote
Old 06-03-12, 20:31   #2
geti

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,121
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Arcuri sau kit suspensie?

Doar montand arcuri pe amortizoarele originale, vei obtine o masina dezechilibrata din punct de vedere al stabilitatii si nu numai.Ideea e ca arcul sport e mai dur iar amortizorul isi va pierde rolul pe care il are iar sarcina acestuia va reveni arcului, nu si vor mai imparti rolurile.In plus amortizorul se va uza mult mai repede in aceasta situatie, nu recomand deloc aceasta varianta.O suspensie buna, amintesc aici Weitec,KW,Konig,Bilstein, Eibach, dar nu numai, e calculata in functie de ambele elemente principale arc si telescop dar si in functie de greutatea pe axe.Daca ai nelamuriri da mi un PM. Cu stima, Alin Popovici.
geti is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 14:15   #3
veve12345

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 8
Default Re: Arcuri sau kit suspensie?

faci o mare greseala daca nus chimbi arcurile si amortizoarele care le ai si iti dau o parere cele mai bune is cele pe ulei si daca iti pui amortizoare sport si arcuri schimbi bucsele odata la 2luni nu se merita
Dai un ban da stai in fata
veve12345 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 20:26   #4
Preparatul
Fiat Driver

Stage 5
 
Preparatul's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 2,175
Member of:
[DACIA]
[Opel]
[Fiat]
Default Re: Arcuri sau kit suspensie?

poti folosii cu incredere un kit de arcuri sport eibach pe amortizoarele stok.o sa ai o masina mai rigida si cu o tinuta de drum mai buna.sunt multi care spun ca nu e ok sa ai doar arcurile sport si amortizoarele nu,probabil ca ei au folosit arcuri fk sau alte chinezarii si de aceea ai si o parere proastra despre combinatia asta.eu am mers mult timp cu arcuri sport si amortizoare stok si nu am avut probleme deloc.dar ai mare grija la ce arcuri folosesti.recomand h&r sau eibach
Preparatul is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 11:45   #5
geti

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,121
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Arcuri sau kit suspensie?

Preparatul,, nu ai deloc dreptate, si iti voi da un exemplu clar, de ce suspensiile cu reglaj pe duritate la minim sunt dure iar la maxim foarte foarte dure, puteai sa le faca si un seting mai "pernuta", nu? Am avut toate natiile de arcuri si amortizoare si nu se compara cu una completa .Orice amortizor se calculeaza functie de constanta de elasticitate a arcului, vei obtine o masina dezechilibrata bazata doar pe o masa neglijabila unde elementul de comprimare si torsiune se bazeaza pe un sistem elicoidal.
geti is offline   Reply With Quote
Old 23-05-12, 14:37   #6
untar

Stage 3
 
untar's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 138
Default Re: Arcuri sau kit suspensie?

am un fiat punto 1.2 8v...si vreau sa imi schimb arcurile eu singur..a mai facut cineva asa ceva?? imi puteti da niste sfaturi? o ordine a operatiunilor..trebuie sa tin cont de ceva anume..etc ?? stima!
untar is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -