Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Zona tehnica Fiat

Zona tehnica Fiat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 25-12-11, 23:53   #1
Alinescu_Punto

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3
Smile Suspensi Rigide Fiat?!

Am un punto 1.2 8V din 2000 3 usi 320 000 km nush daca sunt reali!!
Probleme nu am avut la motor sau la partea electrica , o detin de 1 an de zile, dar am o mare problema , din cate am intales la fiat au suspensile foarte tari? Asta inseamna ca la ce-a mai mica denivelare aud TOT este disperant ! Parca merg cu caruta lu mosu???


Daca schimb telescoape si arcuri acelasi efect sau este ceva mai fiabil pt ca daca nu rez problema o vand este disperant pe sosea mai aiurea parca merg cu barca!. Nu am avut ocazi sa merg cu alt fiat ca sa-mi dau seama ca este dus la mine ceva!



IDEII?
Alinescu_Punto is offline   Reply With Quote
Old 26-12-11, 00:01   #2
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Suspensi Rigide Fiat?!

cea mai buna idee ar fi sa fii mai coerent in exprimare
alta idee ar fi sa te duci cu ea la un mecanic sa ti-o verifice, intr-un an de mers cu ea nu ti-ai dat si tu seama ca trebuie sa mai schimbi una alta pe la suspensia aia? sigur bucsele sunt facute praf, telescoapele curse si rotile stau sa cada de pe masina din cauza rulmentilor sparti.
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 26-12-11, 00:06   #3
Alinescu_Punto

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3
Default Re: Suspensi Rigide Fiat?!

Scuze de exprimare ! Sunt electrician auto nu mecanic, dar rulmeti am schimbat fata spate, bucsa oala telescop fata schimbat , brate fata schimbat , de la cine am cumparat masina spune ca a schimbat arcuri si telescoape si le-a pus noi de la sachs pe gaz, pasaie cand te apes pe masina e normal?

La tine merge Ok?
Alinescu_Punto is offline   Reply With Quote
Old 26-12-11, 00:34   #4
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Suspensi Rigide Fiat?!

eu nu am punto, dar am un prieten cu punto din acelasi an si acelasi motor, si nu pot spune ca e foarte rigid, prost insonorizat da, dar altfel se descurca bine pe drum prost
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 26-12-11, 00:37   #5
Alinescu_Punto

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 3
Default Re: Suspensi Rigide Fiat?!

Prost insonorizat te referi la faptu ca se aude a fara? Poi o sa schimb arcuri si telescoape dar vreau sa pun ceva bun pt comfort! Si n-am idee ce marca?



Sugesti?!
Alinescu_Punto is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -