Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Zona tehnica Fiat

Zona tehnica Fiat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 27-08-11, 08:36   #1
20ddo

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 9
Default Chiuloasa sau termostatul ?

Salut , am si eu o mare problema cu fiat'u meu .. azi dimineatza cand sa plec la munca (10 km de mers) am observat ca mi-a crescut temperatura apei foarte tare , aproape de punctul de fierbere.. am oprit . am facut un strap si am bagat ventilatoru pe direct , ca m-am gandit ca s-o fi dus , dar nimic . am asteptat sa se raceasca motoru (am pus mana pe furtunu ce vine din motor sus in vasu de apa si era rece , iar cel de jos era fierbinte ) ce credeti ca ar fi ? termostatu ? sau chiuloasa ?


Poate aveti sugestii cum sa verific . ca un service bun e la 30 km de mn . fac 2 ore pana acolo in stilu asta , ca nu pot sa merg 1km 2 ca deja se ridica temperatura (app am verificat uleiu si era curat nici un pic de spuma sau apa in el , in schimb apa din borcan bolboroseste si are ca o pelicula de ulei )

Last edited by 20ddo; 27-08-11 at 08:56.
20ddo is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 09:16   #2
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Lightbulb Re: Chiuloasa sau termostatul ?

Daca ai furtunul rece catre radiator, este termostatul blocat pe inchis. Am patit-o si eu de vreo 2-3 ori. Ca sa il verifici trebuie sa il dai jos, pui apa la fiert pe aragaz si cand da in clocot bagi termostatul in apa 1 minut, incearca sa observi daca se deschide, apoi scoatel afara cu un cleste sau altceva si vezi daca se inchide. Daca se deschide e in regula, desi mai mult ca sigur nu o sa se deschida, problema ta suna a termostat blocat pe inchis. Spor la treaba !
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 10:22   #3
20ddo

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 9
Default Re: Chiuloasa sau termostatul ?

se pare ca era chiuloasa putin fisurata ms
20ddo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -