Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Zona tehnica Fiat

Zona tehnica Fiat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 29-04-10, 15:13   #1
eddy1973

Stage 5
 
eddy1973's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,852
Member of:
[Fiat]
Default Clapeta de Acceleratie si Motorasul de Relanti

Salut.am un bravo benzina 1,6 din 97..am luat de la un baiat un motoras de relanti de la un bravo mk1 din 96 1,6 benzina,si la mine au alt cod pe ele desi seamana identic..le pot pune fara probleme sau cu probleme?
am inteles ca dupa 98 se schimba niste chestii la clapeta de acceleratie are 2 senzori(anterior am luat tot asa fara sa vad de pe net una cu 2 senzori,si motorasul este alt tip total)
clapeta cu senzorul sunt identice cu exceptia codului ala scris cu acul inrosit
dar la motorasul de relanti este varful ala care intra si iese un pic mai mic si partea electronica de deasupra este mai mare decat ce am eu..ce credeti? va multumesc anticipat
eddy1973 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-10, 21:41   #2
eddy1973

Stage 5
 
eddy1973's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,852
Member of:
[Fiat]
Default Re: clapeta de acceleratie si motorasul de relanti

cel cu mot mai lung era pe masina cel din stanga e cel luat azi..ele seamana aproape la fel dar difera motul ala si chestia aia neagra elctronica la cel cu mot mic are ala negru mai lung..si la cel dp masina motul lung si ala negru mai scurt dar contactele sunt la fel si prinderea si tot,repet au alt cod pe ele dar ambele sunt magneti mareli al meu e made in swis si ala "nou" made in usa
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	29-04-10_2205.jpg
Views:	62
Size:	124.5 KB
ID:	1446198  
eddy1973 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -