Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-08, 16:40   #1
r3my

Stock
 
r3my's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 8
Default Cielo cu retea electrica dusa

buna all... posed un Cielo coreean dec.95, full, stare perfecta, super intretinut, etc...

am o problema nasoala: masina mea a fost inundata ( ... am dus-o la reprezentanta daewoo, mi-au curat motorul, au schimbat filtrele, ulei, baterie, cosmetica pt banchete si interior... au facut-o ca noua. problema e ca zic ei (si ii cred) ca mi s-a facut un scurt si ca mi s-a dus toata partea electrica si trebuie schimbati contactorii, cablaje, tot ce inseamna electric.
ok si cu asta, dar pretul imi pare cam mare: cica decat sa le pun noi, mai bine as cumpara un cielo avariat rau, cu cca 1000 euro, dar care sa aiba partea electrica intreaga si s-o luam de acolo, ca as iesi mai ieftin. are cineva dintre voi vreo alta idee? chiar atat de scumpa sa fie partea electrica?
r3my is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 16:57   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo cu retea electrica dusa

1000 euro electrica??? mi se pare exagerat de mult... si nu imi vine sa cred ca s-a dus toata instalatia electrica. poate e vorba doar de o portiune din ea.
nu ti-au spus exact ce e ars si ce nu? mai cere o parere, de la un electrician bun, care sa stie ce face
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 17:05   #3
r3my

Stock
 
r3my's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 8
Default Re: Cielo cu retea electrica dusa

nu mi-au spus exact ce, doar ca toti conectorii si calculatorul sunt dusi si ca trebuie schimbate toate cablajele (pentru siguranta)... etc...
deja am bagat 1700 lei si bugetul meu nu e chiar nelimitat ... daca se va ajunge la mii de euro, poate ca ar fi mai bine s-o vand asa (pentru piese, etc) si sa mai pun diferenta si sa iau o alta, dar ma cam doare sufletul la gandul asta.

oricum, cred ca ar trebui sa pun in practica ideea ta cu electricianul bun.
r3my is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 17:18   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo cu retea electrica dusa

reprezentantele, in general, sunt mult mai scumpe decat un "nea gigel"... asta nu inseamna ca sa te duci la orice asa-zis meserias, care le face pe toate, mult si prost... eu am un asemenea electrician, care lucreaza cu ochii inchisi, stie perfect ce face... si are un service amarat, nici nu zici ca ar fi ceva acolo
un calculator de cielo, impreuna cu instalatia electrica, nu cred sa te coste mai mult de 300 euro la dezmembrari... se gasesc destule cielo la dezmembrat.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 17:54   #5
r3my

Stock
 
r3my's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 8
Default Re: Cielo cu retea electrica dusa

din pacate, nu sunt din acelasi oras cu tine, ca as veni si eu la "nea gigel"-ul tau...
ma duc maine din nou la service sa vad ce mai zic astia... eventual in timpul asta, imi caut si eu un "nea gigel"
r3my is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 18:22   #6
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo cu retea electrica dusa

o idee: de ce nu vorbesti cu un electrician de la reprezentanta daewoo, sa iti lucreze el "in particular"? cauta pe la dezmembrari o instalatie electrica si un calculator pt modelul tau de motor si vb cu omul sa ti-o faca in timpul lui liber... te scoate mai ieftin.
eventual sa vina sa iti faca si o constatare, tot in particular
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 14:46   #7
r3my

Stock
 
r3my's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 8
Default Re: Cielo cu retea electrica dusa

concluzie: o duc la craiova pe platforma, la dezmembrari + service, unde imi reface toata partea electrica (cablaj, calculator, ceasuri, relee, contactori, motorase, etc)... cost estimativ 2500 lei.

astept opinii.
r3my is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 17:37   #8
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo cu retea electrica dusa

sincer, mi se pare mult... nu stiu preturile prea bine, dar 2500ron...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 09:15   #9
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Default Re: Cielo cu retea electrica dusa

Cum a zis si Geo de ce nu iei un electrician de la daewoo sa iti lucreze in particular ?
Am vb ieri cu al meu electrician care lucreaza la Daewoo , dar mie imi lucreaza in particular si a zis ca taota treaba asta te costa in jur de 1500 ron cu tot cu manopera.
Eu vrea sa imi schimb cablajele si ma costa 500 ron manopera inclusa...Deci 2500 e exorbitant de mult . Si cu toate ca ai o anume garantie nu o sa iti lucreze la reprezentanta cum iti lucreaza in particular mai ales ca stai pe capul lui
__________________
Citroen C4 Coupe 1.6 ... cp

Read the Mothe`F*^&*`n Thread
Before You Mothe`F*^&*`n Post!!!
BGD_NNE is offline   Reply With Quote
Old 06-06-08, 12:35   #10
r3my

Stock
 
r3my's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 8
Default Re: Cielo cu retea electrica dusa

daca masina ar putea merge, jur ca as veni la meseriasii vostri.
am vb cu un electrician de la service, a zis ca daca imi rezolv calculatorul, restul poate sa-mi faca el, iar acum caut un electronist bun, ca la craiova numa' miercuri trimite ala platforma dupa mine, asa ca mai am timp sa gasesc ceva mai ieftin.
oricum, ma bucur ca am deschis acest topic, opiniile voastre imi sunt de un real ajutor.
r3my is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -