Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-14, 13:51   #1
IulySilviu

Stage 3
 
IulySilviu's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 110
Default Releu

Va salut , o mica problema am si eu . Dintr-o data am ramas fara semnalizari , am dat semnal stanga,dreapta,avarii si nimic . Am verificat sigurantele , sunt toate ok . Sa fie de la vreun releu ? Pun o poza cu releul suspectat )http://postimg.org/image/y05s9ojvv/
Multumesc anticipat !
IulySilviu is offline   Reply With Quote
Old 16-02-14, 16:12   #2
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: Releu

Ca sa te edifici asupra releului, probeaza-l. Legi 31 la masa, 49 la + baterie si 49a la un bec (21w). Celalalt contact al becului se pune la masa. Daca functioneaza (va clipi cu frecventa mai mare fiindca in mod normal are nevoie de consumator de 46w) inseamna ca releul este ok si trebuie sa cauti defectiunea in alta parte a circuitului.
B53UMI is offline   Reply With Quote
Old 16-02-14, 17:20   #3
IulySilviu

Stage 3
 
IulySilviu's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 110
Default Re: Releu

Merci frumos pentru sfat , nu stiam cum se probeaza , voi incerca maine dar sunt convins 100% ca este ars,daca te uiti cu atentie la poza , in partea din dreapta se vede circuitu inegrit ca si cum s-ar fi ars....azi fiind duminica nu am avut noroc sa gasesc magazine deschise , mi-am pierdut ultima speranta la Dedeman...am gasit doar sigurante Super aiurea e sa conduci fara semnal ))
Multumesc inca odata B53UMI !
IulySilviu is offline   Reply With Quote
Old 16-02-14, 21:15   #4
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: Releu

Bucla aceea este de fapt o rezistenta shunt de cca. 0,3 ohmi care este inseriata cu becurile de pe ramura de semnalizare (total 47,2w - in stare normala). Este normal sa se incalzeasca putin si nu inseamna neaparat ca releul este defect. Nivelul caderii de tensiune pe ea (transmisa pinului 7 al CI) asigura schimbarea frecventei la arderea unui bec si protectia la scurt-circuit.
B53UMI is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 12:24   #5
IulySilviu

Stage 3
 
IulySilviu's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 110
Default Re: Releu

Revin , am incercat azi dimineata metoda spusa de tine sa ma asigur daca este releul de vina , se auzea acel clincanit dar becul nu s-a aprins deloc .
Dupa ce am plecat de la servici , m-am oprit la primul magazin de piese auto , nu aveau releu indentic cu al meu , mi-au dat unul mai scund si negru , l-am probat si imi mergeau doar avariile . Am plecat , am gasit un alt magazin , nu il aveau pe stoc dar puteau sa il comande si ajungea in 2 ore....aici m-a descurajat pretul...53 roni..mi s-a parut cam mult asa ca m-am decis sa caut la un centru de dezmambrari dar am avut ghinion , nu am gasit pe nimeni la centrul unde am fost ... Urmeaza sa trec din nou la "vanat" .
IulySilviu is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 15:35   #6
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: Releu

Inseamna ca s-a defectat componenta mecanica a dispozitivului de semnalizare - chiar contactele releului propriu-zis. Incearca si la Radacini.
B53UMI is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 16:09   #7
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: Releu

Nu mai merge cu edit. Nu arunca releul vechi. Componenta defecta (releul miniatura tip SPDT) se poate inlocui. Nu costa mai mult de 8 lei (str. Maica Domnului).
B53UMI is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 16:19   #8
IulySilviu

Stage 3
 
IulySilviu's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 110
Default Re: Releu

Victorie , am rezolvat , am gasit in alta parte releu nou 25 roni , mi-am gasit si ulei pt cutie automata la 15 ron L (este romanesc dar merge ) si o garnitura pentru culbutori la 11 roni , am fost fff multumit de preturile gasite la acest magazin
Si iti multumesc frumos pt sfaturi
IulySilviu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -