Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 09-08-13, 11:26   #1
Claudiu.aka.Clappy

Stage 4
 
Claudiu.aka.Clappy's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 224
Default Frane Nubira 1 ! HELP !!!

Intrebare intrebatoare....se potrivesc franele de Astra F GSI pe o Nubira 1 ? As vrea sa fac un update la sistemul de frane deoarece mi se pare extrem , extrem de prost , am avut parte de un incident care m-a lasat masca , nu credeam ca sunt in halul asta de proaste Deci , daca cineva stie de chestia cu GSI'ul , sau si-a facut un upgrade la capitolul asta , il rog foarte frumos sa ma ajute si pe mine cu o informatie..... !

Multumesc anticipat
__________________
Tot ce-i interzis , e palpitant.....invata....sa mori in p**a mea cu zambetu' pe fata.....!!!!
Claudiu.aka.Clappy is offline   Reply With Quote
Old 09-08-13, 19:07   #2
badjoke_4life

Stage 5
 
badjoke_4life's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 353
Default Re: Frane Nubira 1 ! HELP !!!

ar trebui sa se potriveasca , nu sunt sigur. eu ca sa scap de pedala moale la cielo si sa tina frana si pe spate , am pus pompa de frana de espero 1.8, a fost 50 de lei. incearca mai intai cu o pompa de frana mai mare , o sa ramai surprins de schimbari
badjoke_4life is offline   Reply With Quote
Old 09-08-13, 21:32   #3
Claudiu.aka.Clappy

Stage 4
 
Claudiu.aka.Clappy's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 224
Default Re: Frane Nubira 1 ! HELP !!!

Quote:
Originally Posted by badjoke_4life View Post
ar trebui sa se potriveasca , nu sunt sigur. eu ca sa scap de pedala moale la cielo si sa tina frana si pe spate , am pus pompa de frana de espero 1.8, a fost 50 de lei. incearca mai intai cu o pompa de frana mai mare , o sa ramai surprins de schimbari
Multumesc frumos Badjoke , o sa incerc si asta si o sa revin cu un replay !
Claudiu.aka.Clappy is offline   Reply With Quote
Old 11-08-13, 00:24   #4
Bolt

Stage 5
 
Bolt's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 356
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Frane Nubira 1 ! HELP !!!

uimeste-ma cum ai constatat ca sunt foarte proaste ? ai tamburi pe spate ? sincer eu am dat in saracele frane rau de tot, la modul coborat de pe transalpina sau transfagarasan la limita aderentei si pot spune ca nu am ajuns nici odata la fading....iar frana nu m-a lasat nici o secunda..asta in conditiile in care am schimbat lichidul de frana la termen(cu ceva calitativ) facut corect aerisirea plus placute de frana de calitate... nu vad cum te-a lasat pe tine... pentru puterea ei si pentru capacitatea ei pe curbe si alte situatii, ingineri sau gandit la un sistem de franare destul de capabil, aici ma refer strict la ce cu discuri de frana fata/spate(cazul meu), cel cu tamburi recunosc este ceva mai limitat.
__________________
Nubira II 1.6 16V K&N intake-FK springs-KYB shock absorbers...
Bolt is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -