Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 24-07-13, 18:19   #1
AlexTXE

Stock
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 8
Default imi sare de pe gaz pe benzina

salut.azi am dat de o problema cu al meu cielo.este din 2005 instalatie gpl lovato fabrica si a luat-o razna trece de pe gaz pe benzina fara sa ii fac nimic,eu o trec pe gpl ea merge ce merge trece pe benzina.ce pot sa sa fac?
AlexTXE is offline   Reply With Quote
Old 24-07-13, 20:14   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: imi sare de pe gaz pe benzina

poti incepe prin a astepta raspunsuri si pe grupul de fb... si pe gmclub.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 24-07-13, 20:57   #3
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: imi sare de pe gaz pe benzina

In primul rand trebuie sa spui ce tip de instalatie Lovato este ( adica model: Loveco sau Loveco-pro; in 2005 nu exista modelul Loveco-4EU). Nu ma intereseaza RGE 92 fiindca acela este reductor-vaporizatorul existent la toate.
In al doilea rand: cum stai cu instalatia de aprindere (fise, bujii - rulaj, masuratori rezistenta, vizualizare la intuneric). Benzina este mai putin pretentioasa la aprindere si se creaza impresia ca totul este ok.
Pare scolastic, dar din cauza unor rateuri de aprindere ELC-ul (Loveco / Loveco-pro) se poate autoreseta si trebuie reprogramat.
B53UMI is offline   Reply With Quote
Old 24-07-13, 21:08   #4
AlexTXE

Stock
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 8
Default Re: imi sare de pe gaz pe benzina

GEO: astept raspunsuri si pe fb si pe gm si pe club cielo,dar ma cam grabesc ca imi trebuie masina in cateva zile.MULTUMESC!

B53UMI;instaltia cred ca este loveco am fise si buji noi cam de 7-8mii de km puse,chiar si aprinderea electronica schimbata,eu am cautat azi papuci de la filtru de gpl ala de langa telescopul din dreapta i-am intarit putin,i-am stans cu patentul si am facut cam 30 de km azi merge bine nu se mai muta dar sapt viitoare am de facut cam 1000-1100 de km si de asta ma grabesc.merci
AlexTXE is offline   Reply With Quote
Old 24-07-13, 21:28   #5
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: imi sare de pe gaz pe benzina

Da, am inteles, este cea cu modul dedicat pentru butonul cu afisaj in 3 puncte (LED-uri). S-ar putea sa fi scapat de necazuri prin eliminarea parazitilor generati de la contactul imperfect la electrovalva cu filtru (instalatiile sunt foarte sensibile la paraziti si se comporta uneori de-a dreptul bizar; aici era vorba despre inductanta si curenti importanti). De altfel nici ECM-ul masinii nu este mai breaz dar se bucura de ecranare si antiparazitare net superioare.
O revizie generala a conectorilor (cand ai timp) nu este de neglijat.
Drum bun !
B53UMI is offline   Reply With Quote
Old 24-07-13, 21:30   #6
AlexTXE

Stock
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 8
Default Re: imi sare de pe gaz pe benzina

ok.multumesc frumos
AlexTXE is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -