Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 11-02-13, 20:34   #1
anabella

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 3
Default Cielo 2000 - forma CORECTA biele?!

Buna seara,
Am nevoie de o informatie importanta de la dumneavoastra si anume:
CUM ARATA BIELELE CARE NU SUNT DEFECTE?
De ce intreb asta, e pt ca incerc sa invat cat mai multe despre mecanica, si desfacand acest motor,am sesizat ca bielele sunt strambe, iar una, cea de la pistonul 4 este curbata serios si nu stiu daca este normal sau nu?
Sa inteleg ca asa ar trebui sa arate la Cielo sau pur si simplu sunt uzate/defecte si trebuie inlocuite?
Care este forma lor corecta?

Multumesc mult!
anabella is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 13:30   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2000 - forma CORECTA biele?!

Ce anume e stramb la ele, tija?
Asa arata o biela noua. Este pt 16v, am luat prima poza gasita, dar nu difera decat cotele.
p.s: acum am vazut, cred ca si al tau e cu 16v, nu? Atunci fix asta este biela noua pt masina ta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Biela-Motor-CieloEspero15Nubira.jpg
Views:	55
Size:	15.2 KB
ID:	2687589  
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 15:21   #3
anabella

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 3
Default Re: Cielo 2000 - forma CORECTA biele?!

Multumesc pentru raspuns!
Da, tija este stramba.
Am luat decizia sa le inlocuiesc pe toate 4, 70 lei/buc, pretul.
Auzisem ca la anumite motoare, bielele nu au o forma a tijei dreapta, dar nu mai retin nici despre ce masina e vb, nici ce ar reprezenta mai exact acest lucru, si vroiam sa stiu cum sta treaba aici, daca au o anumita forma...
anabella is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 15:38   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2000 - forma CORECTA biele?!

Scump. Uite aici un link cu 27 lei/buc: http://www.pieseautoradacini.ro/moto...o15Nubira.html
Iti recomand site-ul, au multe piese daewoo la preturi foarte bune... si originale, si "pe producator".
Cu ocazia asta ia si cuzineti noi, eventual verifica si eventualele jocuri si batai ale motorului (piesele interne) la un mecanic BUN, ca sa nu desfaci de 100 ori motorul. Daca tot e desfacut pt biele, sa schimbi ce e de schimbat.

p.s: daca iti faci cont si comanzi online, ai reducere 10% parca.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 17:22   #5
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: Cielo 2000 - forma CORECTA biele?!

Da, confirm, la c-da online acorda discount de 10%.
Nu cred sa existe motoare cu biele avand axa tijei dispusa in afara axei dintre centrul manetonului si cel al boltului. Ar rezulta o biela supradimensionata si grea ceea ce este contraindicat la un motor termic la care dezideratul este micsorarea masei pe cat posibil tehnic. Miscarea plan-paralela a masei bielei produce eforturi majore in lagarul maneton. Este principala cauza a fenomenului ruperii bielei. Cred ca mai curand te referi la inclinatia planului de separatie a capacului de lagar al bielei, ceea ce este cu totul altceva... De aceea nu se recomanda accelerarea exagerata in gol a motorului ('la blana"), situatie in care poate fi depasita turatia maxima admisibila luata in calcul.

Last edited by B53UMI; 12-02-13 at 17:25.
B53UMI is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 09:32   #6
anabella

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 3
Default Re: Cielo 2000 - forma CORECTA biele?!

Multumesc pentru raspunsul complet!

Vroiam sa intreb, am un piston fisurat, pot sa inlocuiesc doar unul si nu tot setul?
Pot sa-l inlocuiesc cu unul second?
E ok?
anabella is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 12:26   #7
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: Cielo 2000 - forma CORECTA biele?!

Da, se poate. Este indicat sa se incadreze in aceesi clasa de greutate, ca de altfel si bielele (este recomandabil sa le cantaresti si sa nu existe diferente mai mari de cateva grame; daca piesele sunt de calitate acest lucru este asigurat de fabricant, dar intrucat piata este libera ...). Recomandabil este bineinteles de a schimba tot setul ales la cota la care vor fi cilindrii dupa o eventuala alezare (daca este necesar in urma masuratorilor micrometrice cu comparatorul a formei si dimensiunii cilindrilor). Se poate folosi din motive economice si piston SH dupa ce a fost verificat atent si daca se incadreaza in tolerantele admisibile.
In situatia schimbarii numai a pistonului avariat (nou sau SH) se vor schimba segmentii la toate pistoanele. As mai recomanda, dat fiind ca se umbla destul de invaziv in motor, schimbarea cuzinetilor de biele cu altii noi, de buna calitate.
Recomand in final ca toate operatiile mentionate sa fie facute de personal cu experienta si dotare corespunzatoare cu aparatura de masura si SDV-uri, intr-un atelier.

Last edited by B53UMI; 13-02-13 at 12:41.
B53UMI is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 12:27   #8
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2000 - forma CORECTA biele?!

Quote:
Originally Posted by B53UMI View Post
Da, se poate. Este indicat sa se incadreze in aceesi clasa de greutate, ca de altfel si bielele (este recomandabil sa le cantaresti si sa nu existe diferente mai mari de cateva grame; daca piesele sunt de calitate acest lucru este asigurat de fabricant, dar intrucat piata este libera ...)
Domnul SMV cumva?
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 12:42   #9
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: Cielo 2000 - forma CORECTA biele?!

Exact.
B53UMI is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 12:44   #10
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2000 - forma CORECTA biele?!

Apreciem (sau cel putin eu apreciez) prezenta dvs. aici
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 12:46   #11
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: Cielo 2000 - forma CORECTA biele?!

Imi faceti o cinste nemeritata. Multumesc!
B53UMI is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 12:52   #12
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Cielo 2000 - forma CORECTA biele?!

Tocmai ca este meritata... in conditiile in care 90% din useri nu stiu diferenta intre piston si supapa, iar din ceilalti 10%, marea majoritate nu sunt nici experti si nici ingineri, sunteti o prezenta bine venita, cu sfaturi excelente, din care recomand tuturor sa invete.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -