Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 02-01-13, 20:38   #1
danutz_2007

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Default cifra octanica benzina

Salut baieti,
De cateva zile folosesc benzina din petrom cu cifra octanica de 99.Masina merge mult mai bine, este mai vioaie, dar as vrea sa stiu daca o sa am probleme cu supapele sau cu altceva din cauza folosirii acestui tip de benzina.
danutz_2007 is offline   Reply With Quote
Old 02-01-13, 20:47   #2
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Lightbulb Re: cifra octanica benzina

Din ce auzisem, Petrom 99 este doar o denumire; benzina ar avea defapt undeva la 96.
Marketing .
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 02-01-13, 21:03   #3
tigermotorsport
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
tigermotorsport's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 567
Member of:
[Opel]
[CSR]
Default Re: cifra octanica benzina

Pe pompa scrie ca are cifra octanica minim 100...
tigermotorsport is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 18:54   #4
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: cifra octanica benzina

Daca masina este cumva Cielo Euro3, din aceea trebuie sa folosesti (este mai comprimata).
B53UMI is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 19:19   #5
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Post Re: cifra octanica benzina

Quote:
Originally Posted by tigermotorsport View Post
Pe pompa scrie ca are cifra octanica minim 100...
Da da da; 100 !!!
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 11:54   #6
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: cifra octanica benzina

e greu in industria asta a petreolului, implicit a banilor...
normal trebuie sa fie ceea ce scrie, in realitate numai cei care vad stiu ceea ce vand.

este o competitie intre ei: petrom(vinde cel mai mizerabil produs, dupa parerea mea), omv, mol, agip, lukoil... si petrolul se verifica intre ei, se i-a mostre unii de la altii.

in germania a fost facut un reoprtaj cu benizna cu cifra octanica cea mai mare de pe piata si a castigat shell!
__________________
vectra b 170+++
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 14:49   #7
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: cifra octanica benzina

In acest sens si rezultatul verificarii noxelor devine o problema incerta. Ti se verifica masina pe drum de catre politie, cu sprijinul tehnic din partea RAR, dar nici unul din aceste organe nu verifica si calitatea combustibililui (de c...) achizitionat pe bani grei. Nefiind certa calitatea produselor ce intra in procesul de ardere (date initiale), in mod normal nu poate fi validat rezultatul investigatiei. E drept ca este mai dificil, dar de ce trebuie incriminat intotdeauna numai utilizatorul (si f... si cu banii luati)? Numai el trebuie sa plateasca oalele sparte, adica incompetenta si superficialitatea autoritatilor ce actioneaza dogmatic? E ca si cand ai da un verdict de omucidere fiindca exista niste pete, chipurile incriminatorii, fiindca cineva le-a declarat a fi de sange, fara expertiza stiintifica efectuata cu aparatura omologata adecvata.
B53UMI is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -