Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 16-11-12, 11:39   #1
CT-93-YUX

Stage 4
 
CT-93-YUX's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 171
Default Decuplare avarii alarma la cielo

Salut!
Ce fire trebuie sa tai/scot din instalatie pentru a decupla aprinderea avariilor la deschiderea usilor, mentionez ca din alarma e treaba asta cu avariile, rog pe cineva care stie sa ma ajute, masina este cielo.
__________________
Dacia 1300, 1973
CT 93 YUX

Pasionat de fiare vechi
CT-93-YUX is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 11:50   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Decuplare avarii alarma la cielo

Cauta cartea alarmei si o sa gasesti acolo toate firele. Nu la instalatia masinii trebuie sa faci modificarea, ci la cea a alarmei, sa deculplezi firul respectiv. Difera de la alarma la alarma.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 11:59   #3
CT-93-YUX

Stage 4
 
CT-93-YUX's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 171
Default Re: Decuplare avarii alarma la cielo

O sa il intreb pe respectivul cu masina daca mai are cartea, desi banuiesc ca nu o mai are.
Daca nu o mai are cum imi dau seama? banuiesc ca sunt si niste fire legate la butonu de avarii sau in tablouu de sigurante pe circuitu de semnalizari/avarii
CT-93-YUX is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 12:01   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Decuplare avarii alarma la cielo

Banuiesc ca macar marca si modelul alarmei o stii, nu? Poti cauta manualul alarmei si pe net, ai sanse mari sa o gasesti.
Daca nu... verificat firele alarmei, care unde duce, pt ca nu ai de unde sa stii cum a lucrat cel care a montat-o, ce legaturi a facut, pe unde... decat daca le iei la mana.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 12:02   #5
CT-93-YUX

Stage 4
 
CT-93-YUX's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 171
Default Re: Decuplare avarii alarma la cielo

Am inteles.
Multumesc frumos!
CT-93-YUX is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 19:46   #6
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: Decuplare avarii alarma la cielo

Aprinderea lampilor de semnalizarea directiei (in cazul de fata = modul alarmare) pe sistemul avariilor nu are nici o treaba cu butonul de avarii al automobilului. Lampile sunt actionate de cele 2 relee existente in interiorul modulului de alarma, la comanda contactoarelor usilor. In mod normal, aceasta functie este o optiune care se seteaza printr-o secventa anume efectuata din telecomanda (cum spune colegul GEO: trebuie cartea sau informatii functie de modelul device-ului). Deconectarea celor 2 fire conectate la cele 2 ramuri ale lampilor de semnalizare (stg. si dr.) nu este o solutie buna fiindca, de obicei, la declansarea alarmei se aprind intermitent si acestea = alarma vizuala ( la unele modele sunt actionate farurile - trebuie verificat), foarte oportuna.
B53UMI is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 19:49   #7
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Decuplare avarii alarma la cielo

Daca te duci la cineva care monteaza alarme te ajuta. Trebuie doar setata alarma sa nu mai faca asa.
La mine facea zgomot cand dadeam cu spatele si mi-au rezolvat-o baietii apasand pe butoanele telecomenzii intr-o anumita ordine.
E posibil sa poti dezactiva si tu daca gasesti manualul, si acolo scrie cum sa setezi alarma.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -