Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 23-04-12, 18:03   #1
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Merita sa cumpar cielo hidramat si sa trec la manual?

Am gasit sa cumpar un cielo, an fabricatie 96-98 , nu stiu sigur , cu o cutie automata sparta cu 600 de euro . Se merita sa il cumpar si sa il trec pe cutie manuala?

A mai facut cineva conversia de la automat la manual?
Trebuie sa fac vre-o modificare la caroserie sau la alte piese?
__________________

[B]
Dezmembrez cielo+motor

LIVRARE GRATUITA LA BUCURESTI SAU CALARASI
kowally is offline   Reply With Quote
Old 23-04-12, 22:53   #2
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: Merita sa cumpar cielo hidramat si sa trec la manual?

Nu recomand.
B53UMI is offline   Reply With Quote
Old 31-05-12, 18:07   #3
gabilx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 176
Default Re: Merita sa cumpar cielo hidramat si sa trec la manual?

Quote:
Originally Posted by kowally View Post
Am gasit sa cumpar un cielo, an fabricatie 96-98 , nu stiu sigur , cu o cutie automata sparta cu 600 de euro . Se merita sa il cumpar si sa il trec pe cutie manuala?

A mai facut cineva conversia de la automat la manual?
Trebuie sa fac vre-o modificare la caroserie sau la alte piese?
Investitia merita facuta doar daca poti sa vinzi cutia automata de pe masina. Nu trebuie sa faci modificari pe caroserie, caroseria este aceiasi ca si la masinile care au cutie manuala, insa pe langa cutia manuala cu tot cu planetare si pompa de servoambreiaj mai sunt o serie de piese cum ar fi pedala de frana, pedala de ambreiaj, levierul de schimbare a vitezelor cu tot ansamblul pana la cutia de viteza, ceasurile din bord cu tot cu cablul de la indicatorul de viteza si alte chestii marunte(garnituri, plastice ... etc.). ECU nu se schimba, se face un strap in mufa care intra in cutia de viteze. Lucrarea dureaza vreo 3-4 zile daca ai tot ce iti trebuie.
gabilx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -