Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-12, 19:58   #1
tuddor.tsn10

Stage 3
 
tuddor.tsn10's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 144
Default Suspensie modificata !

Va salut. As vrea sa ma ajutati in ceea ce priveste stabilitatea masinii. Vreau sa o fac atat rigida cat si foarte stabila. Eu m-am gandit la urmatoarea varianta: Intarit amortizoare+ scurtat arcuri, dar nu sunt sigur ca e cea mai potrivita idee. M-as bucura sa ma ajutati cu un sfat, o idee, o solutie...
Multumesc mult.
tuddor.tsn10 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 00:47   #2
OdorogLGV

Stage 5
 
OdorogLGV's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 587
Default Re: Suspensie modificata !

poti incepe prin a spune pt ce masina.ar fi un start bun,zic eu.apoi,ca un raspuns general,incearca o suspensie sport.nu taieturi,etc...apoi mai sunt si altele,dar depinde si despre ce masina vorbesti.
OdorogLGV is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 12:13   #3
tuddor.tsn10

Stage 3
 
tuddor.tsn10's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 144
Default Re: Suspensie modificata !

Pentru tico ma intereseaza. Dar am intrebat aici in speranta ca unii dintre voi mi.ar putea recomanda altceva decat arcuri si amort sport gata facute.
tuddor.tsn10 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 10:49   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Suspensie modificata !

Amortizoarele poti sa le intaresti, dar atentie la cine... nu toti le fac si bine.
In Bucuresti e un nene care le face foarte bine, cam 100 lei/amortizor si il face cum vrei... confortabil, mai tare, sport sau "bordura" dupa cum s-a exprimat cand si-a facut un coleg de forum la el
Arcuri sport pt Tico nu stiu daca exista, poate se potrivesc de la alta masina... sau se pot scurta/comprima. Nici eu nu sunt de acord cu taiatul arcurilor, dar daca nu ai alta solutie...
Rigidizarea o mai poti face, pe langa suspensie, si din bari de rigidizare... intre amortizoare pe fata si pe spate, pe puntea spate sau pe fata cu bara antiruliu mai groasa... cu bucsi de poliuretan...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 21:43   #5
tuddor.tsn10

Stage 3
 
tuddor.tsn10's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 144
Default Re: Suspensie modificata !

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Amortizoarele poti sa le intaresti, dar atentie la cine... nu toti le fac si bine.
In Bucuresti e un nene care le face foarte bine, cam 100 lei/amortizor si il face cum vrei... confortabil, mai tare, sport sau "bordura" dupa cum s-a exprimat cand si-a facut un coleg de forum la el
Arcuri sport pt Tico nu stiu daca exista, poate se potrivesc de la alta masina... sau se pot scurta/comprima. Nici eu nu sunt de acord cu taiatul arcurilor, dar daca nu ai alta solutie...
Rigidizarea o mai poti face, pe langa suspensie, si din bari de rigidizare... intre amortizoare pe fata si pe spate, pe puntea spate sau pe fata cu bara antiruliu mai groasa... cu bucsi de poliuretan...
Ma gandeam sa intaresc amortizoarele , da is noi noute toate 4 deci nu cred ca fac mare lucru. Am inteles de la un coleg de pe forum ca daca tai din arcuri ar putea afecta la un moment dat sistemul de franare si nu vreau acest lucru.
Legat de bara de rigidizare, am pe fata, pe spate nu cred ca am unde sa o pun numa daca nu o leg de oalele de deasupra rotilor.Acum mi-am luat doua roti pe 13 si astept sa vad unde sa le pun-pe fata sau pe spate.
tuddor.tsn10 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 23:32   #6
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Suspensie modificata !

Bara de rigidizare pe spate se pune intre oale, nu pe ele. Si la o masina gen break, cum e si tico, fara polita spate, mai ajuta.
Faci mare lucru cu amortizoarele pt ca daca vrei masina doar pt competitie, le poti face foarte tari si nu se mai inclina deloc. Combinat cu arcuri mai joase, ar fi "lemn". Ai si optiunea sa le intaresti intre confort si sport... mai tari decat cele stock. Poti cauta niste amortizoare la mana a 2a, uzate, pt ca oricum cel care ti le intareste, daca face treaba buna, le etanseaza din nou perfect, nu mai conteaza uzura veche... doar sa nu fie strambe (cam greu).
Rotile pe 13 nu cred sa te ajute... poti pune cauciuc mai lat pe ele?
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 21-04-12, 17:11   #7
tuddor.tsn10

Stage 3
 
tuddor.tsn10's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 144
Default Re: Suspensie modificata !

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Bara de rigidizare pe spate se pune intre oale, nu pe ele. Si la o masina gen break, cum e si tico, fara polita spate, mai ajuta.
Faci mare lucru cu amortizoarele pt ca daca vrei masina doar pt competitie, le poti face foarte tari si nu se mai inclina deloc. Combinat cu arcuri mai joase, ar fi "lemn". Ai si optiunea sa le intaresti intre confort si sport... mai tari decat cele stock. Poti cauta niste amortizoare la mana a 2a, uzate, pt ca oricum cel care ti le intareste, daca face treaba buna, le etanseaza din nou perfect, nu mai conteaza uzura veche... doar sa nu fie strambe (cam greu).
Rotile pe 13 nu cred sa te ajute... poti pune cauciuc mai lat pe ele?
Mai late de 165 nu cred ca pot pune numa daca imi evazez aripile.Oricum mersi mult si sper sa ma ajute informatiile.
tuddor.tsn10 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-12, 01:51   #8
IF 33 GOD

Stage 1
 
IF 33 GOD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 22
Default Re: Suspensie modificata !

Quote:
Originally Posted by tuddor.tsn10 View Post
Mai late de 165 nu cred ca pot pune numa daca imi evazez aripile.Oricum mersi mult si sper sa ma ajute informatiile.
Salut,amortizoare intarite + arcurile comprimate este ceaai buna soluție! Eu am pe mașina asa ceva si sunt 100% mulțumit!
IF 33 GOD is offline   Reply With Quote
Old 22-04-12, 01:53   #9
IF 33 GOD

Stage 1
 
IF 33 GOD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 22
Default Re: Suspensie modificata !

....am uitat sa precizez ca e vorba de Tico "88 GOD"
IF 33 GOD is offline   Reply With Quote
Old 22-04-12, 08:34   #10
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Suspensie modificata !

Confirm ca Tico "88 GOD" are suspensia "bordura" Am vazut masina joia trecuta, la Polivalenta.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -