Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 27-01-12, 08:03   #1
botoshel
Daewoo Driver

Stage 3
 
botoshel's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 87
Member of:
[DAEWOO]
Default Caldura

Buna ziua,va rog sa ma ajutati daca puteti,am o nubira2 si am o problema cu caldura in habitat apa ajunge la 90 de grade dar in interior aeroterma baga un aer caldut.si mai am o problema cu inchiderea centralizata cum da unpic geru' imi ingehata si stau cate o ora sa o deschid nu mai stiu ce sa ii fac .
__________________
nu visez niciodata la bani pentru ca nu dorm
botoshel is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 11:21   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Caldura

Pt problema cu caldura: verifica in primul rand concentratia de antigel din instalatie, sa nu ai prea mult antigel bagat. Daca nu ai un mecanic la care te poti duce, cumpara din supermarket un tester de antigel, nu e scump. Eventual dat afara tot si pus alt amestec.
Pt problema cu usile, trebuie desfacuta broasca de pe usa (eu am facut doar la sofer, oricum aia ma intereseaza si aia comanda si inchiderea centralizata), curatata bine cu un spray, ceva (am folosit wd40, dupa care spray pt curatat admisia), stearsa cu carpa de orice urma de mizerie, vaselina, rugina... uscata si pusa la loc. Eu am turnat peste mecanismele din broasca si glicerina (de la farmacie), momentan vad ca se deschide/inchide perfect. la fel, cu glicerina sa dai cu degetul si pe chederele usilor, sa nu mai inghete.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 30-01-12, 07:51   #3
herman911

Stage 2
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 40
Default Re: Caldura

salutare, am un matiz si cred ca am aceeasi problema cu caldura. lichidul din vas e la nivel, temperatura urca la normal, consumul nu creste, deci toate bune numai ca nu am caldura in interior. imi baga un aer asa caldut, foarte putin si geamurile mi-s inghetate, pls help me :-s
herman911 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 07:02   #4
botoshel
Daewoo Driver

Stage 3
 
botoshel's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 87
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Caldura

Acum am descoperit alceva ,pe jumatate de parbriz baga caldura adica pe partea soferului si pe jumatatea cealalta baga rece
botoshel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -