Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 29-11-11, 11:23   #1
beynur

Stock
 
beynur's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 2
Default Nuca de la maneta schimbatorului de viteze!!!

Salut tuturor membrilor acestui forum si nu numai ! V-as fi recunascator daca i-mi puteti impartasi din experienta d-stra tehnica .Cum as putea proceda sa demontez nuca de pe maneta schimbatorului de viteze pentru a o putea inlocui cu o alta ,care este nu neaparat mai aspectuoasa dar mai de efect as spune eu.Am incercat prin tragere si prin clasica desurubare "invers acelor de ceasornic"insa din pacate fara succes!?Mentionez ca masina este un Cielo fabricatie 2006 pe care l-am achizitionat "tipla"si de care sunt foarte incantat .De asemenea am trecut in revista toate discutiile de pe forum si am remarcat ca acet subiect nu a fost abordat .Va multumesc anticipat cu respect Beynur.
beynur is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 11:50   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Nuca de la maneta schimbatorului de viteze!!!

Ori incerci sa-l incalzesti foarte bine cu un pistol industrial cu aer cald sau bagat in apa fiarta, dar asta presupune sa demontezi maneta... ori il tai in X, pana ajungi la metal. Sub exteriorul inscriptionat cu vitezele o sa mai gasesti o nuca de plastic mai dur.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -