Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 15-10-11, 10:31   #1
Minoru96

Stage 1
 
Minoru96's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 18
Default Ajutor schimbare contact cu cheie CIELO

Cum schimb contactul cu cheie la cielo ?
Minoru96 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-11, 14:22   #2
Minoru96

Stage 1
 
Minoru96's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 18
Default Re: Ajutor schimbare contact cu cheie CIELO

Numai e nevoie.Am descoperit problema.O bucata din tija se rupsese si a ramas blocata.M-am chinuit ceva pana am reusit sa o scot.
Minoru96 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 23:30   #3
yo bah

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 2
Default Re: Ajutor schimbare contact cu cheie CIELO

deci cum se schimba...? am un cielo din 95 original korea si mi s-o rupt inchizatoarea de la portbagaj... am cumparat tot setu ca sa nu umblu cu o gramada de chei dupa mine... inainte aveam 2 chei una la usi si una la contact... si am schimbat inchizatorile la usi si portbagaj.. dar nu stiu cum sa schimb contactu as vrea si eu sa am o singua cheie... daca se poate sa ma ajutati si pe mine... merci...
yo bah is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 12:43   #4
Defined_Art

Stage 2
 
Defined_Art's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 26
Default Re: Ajutor schimbare contact cu cheie CIELO

Ieri am pierdut cheile. Am fost, am cumparat un set de iale (Contact, portiere, torpedou, portbagaj) 113 RON ... Problema e ca daca nu am avut cheia veche, a trebuit sa apelez la un service apropiat, sa iau un mecanic de acolo. S-a chinuit ceva sa scoata contactu, cu bormasina. In fine, a reusit, mi-a luat 40 RON,... toate "bune" ... Ideea e ca daca ai cheia veche, trebuie bagata in contact, si sucita in treapta 1, moment in care se deblocheaza boltzul ala care blocheaza volanu... desfaci capacele de plastic din jurul volanului, eventual dai si volanu jos sa nu te indomodeze, si bagi o surubelnita ascutita intr-un orificiu care se afla in partea dreapta a butucului pozitionat sub volan. Yo` nu-ti spun chestii sigure... Iti spun ce am vazut la mecanicu ala ce mi l-a desfacut mie... Ideea e ca se scoate relativ usor daca ai cheia veche.
Defined_Art is offline   Reply With Quote
Old 30-10-11, 08:45   #5
CT97AMD
Daewoo Driver

Stage 5
 
CT97AMD's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 524
Member of:
[RENAULT]
[DAEWOO]
Default Re: Ajutor schimbare contact cu cheie CIELO

Ideea e ca daca desfaci plasticele de sub bord e imposibil sa nu-ti dai seama cum se desface.
Te uiti daca are vreun surubel sau vrun bolt ceva care trebuie apasat
Dupa care il tragi afara si asta e tot.
Numai e ca la dacie cu mufe cu....
CT97AMD is offline   Reply With Quote
Old 25-01-12, 15:28   #6
floryn_tanase

Stage 1
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 11
Exclamation Re: Ajutor schimbare contact cu cheie CIELO

salut!.am schimbat 2 contacte..ai dreptate..dupa ce dai carca de plastic jos suruburile etc...este(aceea) gaurice mica..pe care trebuie sa introduci ceva ascutit..surubelnita(eu am bagat o sarma).inauntru este o clema care trebuie impinsa pentru a elibera contactul...cand il bagi ,la fel.bagi ceva acolo sa ti impinsa clema dupa care impingi contactul(vezi ca trebuie sa vina pe 2 santuri).destul de simplu,dar daca nu sti il poti rupe(eu am reusit..)
floryn_tanase is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -