Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 25-09-11, 17:12   #1
Dedebz

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 25
Default calorifer caldura

salut baieti am si eu o nelamurire ...mi s-a spart caloriferu de caldura si maine vreau sa imi iau altu si p la mag am gasit din aluminiu si un mecanic mi-a zis sa nu imi iau deala ca nu e bun ca nu baga caldura ...a mai patit cineva ashea ceva ...la mana a 2 nu vreau sa iau ca nush ce iau... astept ceva rasp si sfaturi
Dedebz is offline   Reply With Quote
Old 06-10-11, 18:34   #2
sony50

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 41
Default Re: calorifer caldura

Quote:
Originally Posted by Dedebz View Post
salut baieti am si eu o nelamurire ...mi s-a spart caloriferu de caldura si maine vreau sa imi iau altu si p la mag am gasit din aluminiu si un mecanic mi-a zis sa nu imi iau deala ca nu e bun ca nu baga caldura ...a mai patit cineva ashea ceva ...la mana a 2 nu vreau sa iau ca nush ce iau... astept ceva rasp si sfaturi
Mecanicul cite clase are? Eu nu am vazut calorifere de caldura decit de aluminiu si asta cred ca e ceva logic ,aluminiu este un foarte bun conductor termic(calitate- pret) ,deci pune mina si ia-ti de aluminiu ca nu se fac din otel pt cielo (ar fi prea grele ) si nici din cupru (ar fi prea scumpe ).
sony50 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-11, 09:27   #3
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: calorifer caldura

Exista calorifere de caldura din cupru si sunt mult mai bune decat cele din aluminiu. Intre unul nou din aluminiu si unul la mana a 2a, dar bun, din cupru, prefer unul din cupru. Nu stiu daca mai exista noi din cupru, dar din fabrica asa stiu ca s-au pus, cel putin pe modelele vechi.
sony50, mai intai documenteaza-te si dupa aceea posteaza, dai sfaturi gresite cu prea multa siguranta.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 11-10-11, 17:27   #4
sony50

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 41
Default Re: calorifer caldura

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Exista calorifere de caldura din cupru si sunt mult mai bune decat cele din aluminiu. Intre unul nou din aluminiu si unul la mana a 2a, dar bun, din cupru, prefer unul din cupru. Nu stiu daca mai exista noi din cupru, dar din fabrica asa stiu ca s-au pus, cel putin pe modelele vechi.
sony50, mai intai documenteaza-te si dupa aceea posteaza, dai sfaturi gresite cu prea multa siguranta.

Nu te contrazic Geo ,probabil ca sunt si de cupru ,eu nu am vazut ,nici pe masina mea ,e un cielo din 95(mai veche nu cred ca exista) si cind l-am schimbat din fabrica era tot de aluminiu. Eu personal nu am vazut .Nu contest ce spui tu ,normal ca ar fi mai bun din cupru ,dar finca eu nu am vazut nici pe masinile vechi ,in magazin nici atit ,vroiam sa ai spun ca este bun de aluminiu ,sa nu caute ceva ce nu se gaseste .
sony50 is offline   Reply With Quote
Old 12-10-11, 10:47   #5
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: calorifer caldura

Exista... dar unde, asta nu mai stiu. Poate cautand prin dezmembrari, ar avea noroc sa dea de unul din cupru, bun. La magazine e foarte posibil sa nu mai gaseasca decat din aluminiu.
Normal, e bun si unul nou de aluminiu, decat unul spart
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -