Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-09, 10:45   #1
Rechinel

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 4
Default probleme Cielo: sonda Lambda si GPL

Am un cielo EURO 3 (2007). Am montat instalatia de gaz si din acel moment , la bordul masinii se aprinde indicatorul de avarie la motor , intermitent . Am fost din nou la ei sa le spun despre aceasta prob , si au motivat ca toate masinile cu Euro 3 au probleme de recunoastere a instalatiei de gaz , dar am fost sa fac revizia la 2 ani . M-au respins pe motiv ca sonda LAMBA (LAMBDA) (nu stiu sigur) nu este in parametrii (la gaz) . Am fost la un alt centru de montare instalatii gaz pt a face reglajele necesare , dar stupoare . Unul dintre mecanici mi-e spus ca am firul de la sonda LAMBDA taiat de catre cei care au montat instalatia , si de asta se aprinde si becul de avarie motor la bord . Ce pot face ca sa remediez aceasta problema ? Mentionez ca la centru la care am montat instalatie , nu vor sa umble acolo , motivand ca altfel nu merge masina ! Poate lipseste ceva din instalatia de gaz pt a o recunoaste calculatorul .
Rechinel is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 10:58   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Salut

Euro3 are 2 sonde Lambda, una pe galerie la motor si una sub masina, dupa cel de-al doilea catalizator. Daca e firul taiat (cea de-a doua sonda are 4 fire, dar sunt pe culori distincte), leaga firele la loc si vezi daca merge.
Si cu "meseriasii" de la gpl... cum sa nu mearga? Du-te la alti meseriasi, ca nu se poate sa nu mearga.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 11:07   #3
Rechinel

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 4
Default Re: probleme Cielo: sonda Lambda si GPL

este un fir in partea stanga a motorului , langa filtrul de aer . Mai este si izolat de "meseriasi" probabil ca sa nu se vada .
Rechinel is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 19:53   #4
louis23_law

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1
Smile are cielo 96 -corean CV manuala sonda lambda?:))

Am un cielo Korea , 96..si am probleme cu relantiul..scande sub 1000..pana in 300..incepesa tremure si se opreste(dar nu mereu)..Daca stau cu piciorul pe acceleratie nuse intampla nimic .Cum o scot pe liber cum moare."MESERIASII"..mi-au zis ca e de la sonda lambda,insa alti "MESERIASI" mi-au zis ca eu nici nu am asa ceva si ca mai probabil e de la carter motor -supapa sau furtun...Eu asta as vrea sa stiu ..AM SONDA LAMBDA ..SAU doar un reglaj..pe acolo?..Merci mult de informatii
louis23_law is offline   Reply With Quote
Old 14-07-10, 20:17   #5
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: are cielo 96 -corean CV manuala sonda lambda?:))

Quote:
Originally Posted by louis23_law View Post
Am un cielo Korea , 96..
..AM SONDA LAMBDA ..SAU doar un reglaj..pe acolo?...
La anul asta de fabricatie este non-euro, fara sonda lambda
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 15:14   #6
03ZLR
Daewoo Driver

Stage 3
 
03ZLR's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 125
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: probleme Cielo: sonda Lambda si GPL

Cei mai buni meseriasi in GPL gasiti la Ramnicu Sarat!Si eu am ceva probleme cu instalatia GPL si mi-a recomandat meserias din orasul meu care a mai si lucrat la Daewoo sa merg la Ramnicu Sarat si sa imi faca aia reglaje si toate treburile ca is cei mai buni!
__________________
"Cel mai sigur dispozitiv de siguranta al unei masini este o oglinda retrovizoare cu un politist in ea."
Dudley Moore
03ZLR is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 11:13   #7
freefly

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 84
Default Re: probleme Cielo: sonda Lambda si GPL

nu e reglat gazul cum trebuie deaia se aprinde senzorul ala in bord.si eu am instalatie de gaz si.....m-am saturat de inteligentii astia care regleaza gazul.habar nu au.am ajuns sa o reglez eu mai bine ca ei.dureaza mai mult pana o reglezi singur da.....e mai sfant)) si nici nu te costa nimic.senzorul ala motor se mai aprinde si daca ai aprinderea proasta.daca aprinderea e proasta nu o sa reglezi gazul niciodata cum trebuie.
freefly is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -