Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 31-12-09, 14:15   #16
tiganu85

Stock
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 7
Default Re: ajutor claxon cielo

Quote:
Originally Posted by tiganu85 View Post
becurile sa stiti ca leam verficat si nu sunt arse iar blocul de lumini lam schimbat deja.alta este problema repet nu am faza lunga si nici faza scurta ,pozitiile si proiectoarele merg
gata am rezolvat nu aveam masa, am curatat contactele si acum merg
tiganu85 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-10, 22:14   #17
prozatos

Stage 3
 
prozatos's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 78
Default Re: ajutor claxon cielo

mi-am luat azi un volan de vectar ca al meu avea placa aia pe care apesi cand claxonezi crapata si mai ramane cateodata bolcat claxonul
mi-am luat si doua claxoane
din ce am vazut eu fiecare claxon are citcuitul lui
faza e ca la mine merge doar un claxon, adica doar un circuit...pe celalalt circuit nu merge daca pun claxonul...unde pot gasi un punct comun accesibil sa vad daca vine curent pana acolo...o mufa ceva?
poate va pricepeti mai bine decat mine...e posibil sa fie claxoanele de alta putere decat cele originale de pe cielo si de asta sa nu poata releul sa le duca, tinand cont ca atunci cand le-am cuplat pe amandoua doar blicăia asa...

Last edited by prozatos; 27-02-10 at 22:22.
prozatos is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 00:18   #18
freefly

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 84
Default Re: ajutor claxon cielo

nu stiu daca am inteles bine din ce vrei sa zici,sper ca da...
la motor acolo in fata vin 2 circuite pentru claxon(e un fir verde daca nu ma insel si unul rosu)masori curentul pe ele cu un aparat de masurat sa vezi cati volti ai.daca nu ai curent pe vreun circuit inseamna ca ai cablu impuscat pe undeva pe traseu.parerea mea e ca e bine sa cauti unde s-a stricat firul sa nu ai alte probleme.si eu am patit treaba asta sa nu imi meraga o parte din instalatia de la claxon si am desfacut din instalatie si am cautat si am gasit firul impuscat.
daca nu vrei sa cauti si iti merge o ramura poti actiona releul care il ai la noile claxoane din partea care merge.ca nu iti trebuiesc amandoua.
nu stiu de ce dar din vechea instalatie electrica a masinii nu puteam actiona goarnele.
freefly is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 07:48   #19
prozatos

Stage 3
 
prozatos's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 78
Default Re: ajutor claxon cielo

aha...am inteles ideea...acum e alta problema ca mie nu mi-a dat si releu la dezmembrari...doar claxoanele...si cred ca asta e cauza...sunt prea puternice de asta nu merge pe un singur circuit amandoua....a sa vad cum pot ajunge la fire intrucat sunt pozate in copex si nu l-as taia ...doar sa mai cumpar un releu :-w
prozatos is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 21:59   #20
galen

Stage 3
 
galen's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 85
Default Re: ajutor claxon cielo

Quote:
Originally Posted by prozatos View Post
aha...am inteles ideea...acum e alta problema ca mie nu mi-a dat si releu la dezmembrari...doar claxoanele...si cred ca asta e cauza...sunt prea puternice de asta nu merge pe un singur circuit amandoua....a sa vad cum pot ajunge la fire intrucat sunt pozate in copex si nu l-as taia ...doar sa mai cumpar un releu :-w
Problema o rezolvi foarte simplu. Montezxi un releu cit mai aproape de claxoane.Faci rost de un releu de 40 amperi tot de la dezmembrari, sint destule. Releul are doua perechi de contacte. Doua sint pentru bobina releului, le identifici prin alimentarea de la baterie, pina face click releul si stii ca alea sint. De obicei sint notate cu 85-86. Unul dintre ele il legi la masa, celalalt il legi la firul activ (pe care vin 12V cind claxonezi al claxonului care merge.) Celelalte doua borne notate de obicei cu 30-87 Sint contactele de forta. La unul dintre ele legi cu cablu gros (2,5-5 mm patrati) cele doua claxoane in paralel. La celalalt vii cu un fir de 3,5-5 mm patrati (gros al naibii) pe un traseu cit mai scurt direct de la borna + a acumulatorului. intercalezi pe el un soclu (tot de la dezmembrari ) si o siguranta de 30 A. Claxoanele vor functiona garantat. Spor!
galen is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 22:14   #21
prozatos

Stage 3
 
prozatos's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 78
Default Re: ajutor claxon cielo

am rezolvat ...nu stiu daca va ramane provizoriu sau definitiv....
am tras punde din circuitul bun...pe partea de minus...pe care e si comanda din claxon
pe scurt
la un claxon a ramas circuitul bun...iar pe cel de-al doilea claxon am luat doar punde din primul doar pt minus si plus i-am dat de la baterie...ca daca luam cu punte plus tot de la primul claxon nu mergea...am sa pun si un releu candva...deocamdata las asa...oricum nu mai merg cu masina ca am niste pb la un etrier care se incinge rau
prozatos is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 18:00   #22
IF-26-CRD

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 803
Default Re: ajutor claxon cielo

sal prietene nu mai face inprovizati sau aplica ideile unora care nu stiu cum ii cheama treaba e simpla acelasi lucru am patit si eu saptamana trecuta si am rezolvato imediat procedeaza cum itit spun eu si o sa fii multumit
1 da grila dintre faruri jos are 3 suruburi sus si doua clipsuri
2 dai jos claxoanele cu tot cu grila pe care sunt prinse sa poti lucra are 3 suruburi 1 jos si doua sus cu cheie de 10
3 desfaci instalatia electrica din clipsuri si o tragi usor in sus sa nu te incurci de bara
4 scoti firele din protectia de plastic
5 urmaresti firele care vin la claxoane si o sa gasesti pt fiecare culoare o inbinare desfaci izolatia remediezi problema si izolezi inapoi umbla la amandoua sa nu patesti ca mine am umblat la una si dupa o juma de an ma lasat aialalta
6 bagi papuci la claxoane faci proba si dupa aia repeti operatiile in mod invers
7 copexul este crestat din fabrica
atentie izoleaza bine inbinarile si dupa ce bagi firele in protectia de plastic izoleazo si pe aia instalatia fiind foarte jos ajunge repede apa la ia
succes si tine-ma la curent cu reusita

Last edited by IF-26-CRD; 02-03-10 at 18:08.
IF-26-CRD is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 18:05   #23
IF-26-CRD

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 803
Default Re: ajutor claxon cielo

numai meseriasi daca nu va pricepeti nu mai dati sfaturi proaste
IF-26-CRD is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 21:12   #24
prozatos

Stage 3
 
prozatos's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 78
Default Re: ajutor claxon cielo

am sa incerc si asta...dar acum stau si ma intreb acea imbinare e inainte de a ajunge la mufele alea de langa baterie...si daca e mai departe problema? ce fac?
prozatos is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 21:56   #25
galen

Stage 3
 
galen's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 85
Default Re: ajutor claxon cielo

Quote:
Originally Posted by IF-26-CRD View Post
sal prietene nu mai face inprovizati sau aplica ideile unora care nu stiu cum ii cheama treaba e simpla acelasi lucru am patit si eu saptamana trecuta si am rezolvato imediat procedeaza cum itit spun eu si o sa fii multumit
1 da grila dintre faruri jos are 3 suruburi sus si doua clipsuri
2 dai jos claxoanele cu tot cu grila pe care sunt prinse sa poti lucra are 3 suruburi 1 jos si doua sus cu cheie de 10
3 desfaci instalatia electrica din clipsuri si o tragi usor in sus sa nu te incurci de bara
4 scoti firele din protectia de plastic
5 urmaresti firele care vin la claxoane si o sa gasesti pt fiecare culoare o inbinare desfaci izolatia remediezi problema si izolezi inapoi umbla la amandoua sa nu patesti ca mine am umblat la una si dupa o juma de an ma lasat aialalta
6 bagi papuci la claxoane faci proba si dupa aia repeti operatiile in mod invers
7 copexul este crestat din fabrica
atentie izoleaza bine inbinarile si dupa ce bagi firele in protectia de plastic izoleazo si pe aia instalatia fiind foarte jos ajunge repede apa la ia
succes si tine-ma la curent cu reusita
Omul si-a tras goarne aftermarket mai tari presupun. Inainte sa postezi, citeste cu atentie enuntul. Apropo, pe tine stiu cum te cheama, te cheama Mitica asa ca nu ma supar. Totusi mai luati si voi in mina o carte de gramatica poate mai recuperati decalajul si avansam si noi o data catre vest. Poate asa cistigati cite ceva si la capitolul bun simt
galen is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 22:06   #26
prozatos

Stage 3
 
prozatos's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 78
Default Re: ajutor claxon cielo

Quote:
Originally Posted by galen View Post
Omul si-a tras goarne aftermarket mai tari presupun. Inainte sa postezi, citeste cu atentie enuntul. Apropo, pe tine stiu cum te cheama, te cheama Mitica asa ca nu ma supar. Totusi mai luati si voi in mina o carte de gramatica poate mai recuperati decalajul si avansam si noi o data catre vest. Poate asa cistigati cite ceva si la capitolul bun simt
ale mele sunt cred mai puternice...de asta nu mergeau pe acelasi circuit amandoua...si imi mai dadea cineva ideea de a pune o siguranta pe firul ala pe care l-am tras direct din baterie...si asa voi face initial ...pana voi reusi sa gasesc buba dincolo...la vechiul circuit
prozatos is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 08:01   #27
galen

Stage 3
 
galen's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 85
Default Re: ajutor claxon cielo

Quote:
Originally Posted by prozatos View Post
ale mele sunt cred mai puternice...de asta nu mergeau pe acelasi circuit amandoua...si imi mai dadea cineva ideea de a pune o siguranta pe firul ala pe care l-am tras direct din baterie...si asa voi face initial ...pana voi reusi sa gasesc buba dincolo...la vechiul circuit
Claxoanele sint mari consumatoare de curent, absorb amperaj mare. Circuitul respectiv este solicitat intens chiar folosind claxoanele originale. Daca se monteaza goarne mai "gurmande" solutia corecta este cea pe care am prezentat-o anterior, se foloseste un releu. Circuitul original nu mai actioneaza in cazul acesta decit releul si nu se mai intrerupe.
galen is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 08:32   #28
prozatos

Stage 3
 
prozatos's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 78
Default Re: ajutor claxon cielo

SALUTARE
cam asta am inteles eu din ce mi-ai zis prima data
acum intrebarea este...nu mi-ai explicat ce fac cu celelalte contacte de la claxon...atasez si o poza sa vezi daca am inteles ce mi-ai explicat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Drawing1-Model.jpg
Views:	352
Size:	42.4 KB
ID:	1342693  
prozatos is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 11:01   #29
galen

Stage 3
 
galen's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 85
Default Re: ajutor claxon cielo

QUOTE=prozatos;3141628]SALUTARE
cam asta am inteles eu din ce mi-ai zis prima data
acum intrebarea este...nu mi-ai explicat ce fac cu celelalte contacte de la claxon...atasez si o poza sa vezi daca am inteles ce mi-ai explicat[/QUOTE]

Sa stii ca nu m-am uitat initial pe schema electrica sa vad ce trece prin volan, plusul sau minusul, dar schema pe care ai postat-o este absolut corecta! Spuneai ca-ti merge un claxon, ei bine in loc sa alimentezi claxonul acela , cu firele care merg la el alimentezi releul. Nu am desfacut capacul volanului sa vad ce contacte sint pe acolo si nu e important. Daca dai la claxon si merge macar unul, problema se rezolva sigur cu schema pe care ai postat-o. Traseul de la +baterie la releu (montat linga goarne) este scurt si daca folosesti sirma groasa poti pune oricite goarne duce releul.

M-am uitat pe schema electrica conform careia claxonul este alimentat la o borna cu + permanent iar la cealalta cu (-) trecut prin contactele de pe claxon. Nu am desfacut capacul de claxon, dar daca sint mai multe contacte (eventual doua perechi, acelea sint legate in paralel. Cu alea nu mai ai treaba o data ce ai montat releul, care consuma infim. Chiar nu inteleg de ce consumatori importanti de curent (sistemul de doua claxoane) sint alimentati fara releu (economie minima) si din cauza asta circuitul lung de la volan la claxon se "termina" repede prin incalzire si oxidare si in plus nu poate sustine clxoane aftermarket mai mari.

Doc1.doc
galen is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 11:06   #30
prozatos

Stage 3
 
prozatos's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 78
Default Re: ajutor claxon cielo

faza e ca blincaie ceva cand apesi claxonul...deci eu cred ca are un releu ...altfel ce ar putea blincai in tabloul de sigurante?
intrebarea era ce fac cu mufele claxoanelor ramase in aer inschema desenata de mine? teoretic le leg la masa...
dar sa cumpar eu releul si soclu pentru siguranta si vad eu atunci cum le dramaluiesc
prozatos is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -