Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 06-08-09, 08:48   #1
bolboaca

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 16
Exclamation schimbare alternator matiz...sau adaptare...

salut. as vrea sa schimb alternatorul la matiz cu unul mai mare de preferabil 120A , avetii idee ce ar incapea sau daca se poate face o adaptare , am vazut un alternator de vw golf la 120A , credeti ca ar intra ??? la cel original sa ars puntea de diode si cat as fi dat pe punte si pe regulatorul de tensiune... mai am pus 150 ron si am luat unul nou , asta a fost 550ron si nu vreau sa il mai ard , acum pe masina am un amplificator de 1000w si incao baterie de 65A si tot nu face fata alternatorul , se incinge , sau daca avetii idee la cel vechi bobinajul este bun , as putea sa ii adaptez diode de dacie si ceva perii colectoare???
va multunesc...
bolboaca is offline   Reply With Quote
Old 06-08-09, 12:43   #2
kex_85

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 66
Default Re: schimbare alternator matiz...sau adaptare...

poti adapta alt alternator dar trebuie sa-i modifici suportii de prindere,iar la cel de matiz daca ai mufa ca la cel de cielo trebuie sa mergi la un electrcian sa ii lege firele.la alternatorul cel vechi merge sa ii pui diode de dacie,am vazut personal la un olcit,avea punte de dacie,dar era trasa cu fire langa alternator,nu in el, si incarca foarte bine.
kex_85 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-09, 13:06   #3
bolboaca

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 16
Default Re: schimbare alternator matiz...sau adaptare...

da...asta vreau... am fir de 6mm patrati si parerea mea este ca ar merge. este o grosime buna si o lungine de...sa zic 30cm nu ar afecta foarte mult pentru ca am grosime la fir , dar cum o sa pun colectorul sau cum ii mai zice ``carbuni`` si ma gandeam ca un releu de incarcare ar merge si cel de la dacie...sau ceva in genul care sa bage 14.4v..va multumesc inca odata.
bolboaca is offline   Reply With Quote
Old 06-08-09, 13:28   #4
kex_85

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 66
Default Re: schimbare alternator matiz...sau adaptare...

vorbeste cu un electrician bun,mai multe nu stiu,succes in ceea ce vrei sa faci
kex_85 is offline   Reply With Quote
Old 06-08-09, 13:47   #5
bolboaca

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 16
Default Re: schimbare alternator matiz...sau adaptare...

ok multumesc mult si iti apreciez efortul...
bolboaca is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -