Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 23-03-09, 18:15   #16
galen

Stage 3
 
galen's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 85
Default Re: Recomandare- becuri far la Espero

Quote:
Originally Posted by CIPRIAN_17_CIP View Post
Am avut pe masina philips blue vision de 55 W si am crezut ca asta e cauza,ma gandeam sa nu fie aia puterea reala cea care era scrisa pe ambalaj asa ca am montat becurile avute anterior si acelasi fenomen.....E deja al 2-lea bloc de lumini in interval de 3 luni.Nici nu shtiu ce sa zic...?
Nu sint chiar convins ca puterea reala a becurilor era de 55w (de undeva trebuie sa scoata si astia intensitatea luminoasa), probabil ca papau mai mult, iar al doilea bloc de lumini o fi si el seccond cu contactele cam uzate. Rapid cit inca mai merge, mers la un electrician sa monteze relee si pe faza scurta. Alea si daca se duc sint ieftine.
galen is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 19:35   #17
CIPRIAN_17_CIP
Daewoo Driver

Stage 4
 
CIPRIAN_17_CIP's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 196
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Recomandare- becuri far la Espero

Pai acum le-am pus pe cele vechi(becurile) si tot se incing releleele de sub bord.Deci tu zici sa ma duc sa imi mai monteze relee pe faza scurta.Dar masina nu are relee din fabrica?Nu ar fi mai bne daca as incerca sa le schimb pe cele care se incing?
__________________
INSURED by dESPERadO
CIPRIAN_17_CIP is offline   Reply With Quote
Old 24-03-09, 10:24   #18
galen

Stage 3
 
galen's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 85
Default Re: Recomandare- becuri far la Espero

Quote:
Originally Posted by CIPRIAN_17_CIP View Post
Pai acum le-am pus pe cele vechi(becurile) si tot se incing releleele de sub bord.Deci tu zici sa ma duc sa imi mai monteze relee pe faza scurta.Dar masina nu are relee din fabrica?Nu ar fi mai bne daca as incerca sa le schimb pe cele care se incing?
Spuneai ca se incinge si blocul de lumini, ori nu are relee, ori cineva s-a gasit sa le elimine. Releele se monteaza pentru ca sa separe curentul mic de comanda venit din blocul de lumini de curentul mare necesar halogenelor. Daca sint eliminate (caz foarte grav) si becurile legate direct pe curentul de comanda, normal ca se distruge blocul de lumini a carui contacte nu sint dimensionate pentru asa consum. Daca releele se incalzesc excesiv trebuie schimbate pentru ca au probabil contactele coapte. Ai nevoie precis de un electrician sa verifice totul. Cred ca solutia finala sint totusi xenoanele. Ofera lumina incomparabil mai buna la un consum redus la jumatate. Daca erai din zona puteam sa te ajut mai mult, bafta oricum.
galen is offline   Reply With Quote
Old 28-03-09, 08:17   #19
funkycosty

Stage 4
 
funkycosty's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 261
Default Re: Recomandare- becuri far la Espero

De curand am schimbat si eu becurile la faruri, aveam H1 de 55W si nu eram multumit de intensitatea lor.Parca nu aveam lumini deloc chiar si noaptea. Am bagat H1 de 100W si vreau sa zic ca acum se vede diferenta si nici nu am probleme la relee sau la blocul de lumini.....Bafta !
__________________
Vw Golf 4 '01 1.6 16v 105 cp

ex - Dacia Nova 1.6 GTI '00 72 cp
ex - BMW 318i e30 '85 110 cp
ex - BMW 525i e34 '89 170 cp
ex - Renault Megane Cabrio Karman Edition 1.6 16v '97
ex - Daewoo Espero 1.8 8v '95 95 cp
ex - Mercedes Benz C200 w202 '95 140cp
funkycosty is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 10:43   #20
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Recomandare- becuri far la Espero

Daca nu ai probleme INCA... o sa ai in viitor. Si in al doilea rand, o sa ti se umple frigiderul de "carne" de la cei pe care ii orbesti.
NU MAI PUNETI BECURI DE 100w! Ardeti instalatia si mai si orbiti pe altii. Mai bine puneti becuri mai bune de 55w, Philips Vision Plus, Night vision etc... sau, varianta cea mai buna, Xenon.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 14:25   #21
CIPRIAN_17_CIP
Daewoo Driver

Stage 4
 
CIPRIAN_17_CIP's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 196
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Recomandare- becuri far la Espero

Asa ma gandeam si eu,nu m-as dori sa ma intalnesc cu el venind din sens invers.O sa ii ajunga pana la Craciunul celalalt.
PS:Eu tot nu reusesc sa aflu de ce se incalzesc releele alea si blocul de lumini totodata.
CIPRIAN_17_CIP is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 22:51   #22
REQUIN

Stock
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1
Talking Re: Recomandare- becuri far la Espero

care stie cat ma costa xenoane pe espero ? si unde as putea monta ? sunt din ploiesti ....
REQUIN is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 07:59   #23
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Recomandare- becuri far la Espero

De la 220 de lei la 270+ Le cumperi de pe net (poti cauta chiar aici userul Serban, e foarte serios si multi au cumparat de la el) si le montezi singur, nu e mare filozofie. Spor!
banzay is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -