Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 06-05-09, 06:17   #76
bo$$u

Stage 5
 
bo$$u's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 760
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default

eu am luat itp acu 2 luni la ea toate au iesit binisor inafara de noxe care erau putin mai mari ..dar l-am luat numai m-a trimis cu ea acasa zicea nenea ala de acolo ca sunt masini noi care polueaza mai rau decat daciutza mea asa ca....+ ca dupa aceeia mi s-au dus segmentii si am furtunul scos pe subt ea deci va da-ti seama daca ma opreste ARRAR cu ea )))

Maşinile non-euro ar putea fi scoase din circulaţie
Românii care au în posesie maşini non-euro ar putea fi nevoiţi să renunţe la ele deoarece acestea ar putea fi retrase din circulaţie pe baza unei directive a Uniunii Europene care prevede scoaterea din uz a acestor autovehicule.
Maşinile non-euro ar putea fi scoase din circulaţie
Executivul european a început dezbaterile în acest sens. Din categoria maşinilor care nu întrunesc normele europene privind gradul de poluare fac parte autoturismele marca Dacia 1310 fabricate până în 1998, Oltcit, Trabant sau Renault 21, dacă enumerăm doar o parte dintre ele.

Având în vedere că în România există foarte multe astfel de autovehicule, din cauza costurilor mai scăzute de achiziţionare şi întreţinere, aproximativ trei milioane de şoferi români ar putea fi nevoiţi să renunţe la mijlocul lor de transport. Costurile de casare urmează să fie suportate de la bugetul de stat.

„La nivelul Uniunii Europene se discută tot mai intens asupra unei directive de scoatere începând cu anul 2011 a autoturismelor non-Euro. În aceste condiţii, România va asigura de la bugetul de stat toate costurile de casare şi dezmembrare a autoturismelor non-Euro“, se arată în nota de fundamentare a proiectului ordonanţei de urgenţă privind taxa de poluare emisă de Guvern.

În aceste condiţii, nu se ştie dacă vor exista despăgubiri pentru cei care vor fi nevoiţi să renunţe la maşini din cauza că nu respectă normele europene de poluare.

Până când directiva la care lucrează Executivul european este definitivată, şoferii români au încă posibilitatea să-şi vândă autoturismele sau să încerce să obţină avansul cumpărării unuia nou, prin binecunoscutul program "Rabla" de înnoire a parcului auto.

Astfel, posesorul unei maşini mai vechi de 12 ani poate primi suma de 4.000 de lei dacă îşi duce automobilul la casat, banii primiţi fiind destinaţi exclusiv achiziţionării unui autoturism nou.
Attached Images
 
__________________



De ce sa mergi repede ... cand poti zbura incet

Last edited by Daniel_Toa; 12-05-09 at 13:08.
bo$$u is offline   Reply With Quote
Old 06-05-09, 12:52   #77
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: Circulatia interzisa - NON EURO

Quote:
Originally Posted by bolidu' View Post
ce putem sa facem decat sa mergem cu ele pe strada!? cum ne-o fii la fiecare norocu...pana acum nu m-a luat RAR-u dar nici nu imi doresc.

si daca te ia rar-ul ce crezi ca patesti? Doar nu te-or omori. M-a luat pe mine... mare vrajeala iti ia talonul, iti scrie ce ai de facut ca sa-l recuperezi, iti da o amenda in functie de cum te intelegi cu politistul si gata. Faci programare la RAR si recuperezi talonul.
__________________
Dacia 1300 1979 / Dacia 1300 1979 / Dacia 1300 1981 / Golf III GTI / Golf III VR6
cannavaro is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 12:59   #78
bogdyMND

Stage 4
 
bogdyMND's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 231
Member of:
[RENAULT]
[DACIA]
Default Re: Circulatia interzisa - NON EURO

Inca mai credeti ca vine cineva si-ti ia masina din curte/fata blocului? Fiind proprietate personala nu se atinge nimeni de ea.
Singura metoda e "Rabla" sau cresterea impozitelor si a pretului asigurarilor, insa astea se fac in functie de salarul minim pe economie.
bogdyMND is offline   Reply With Quote
Old 20-05-09, 21:47   #79
George RHD

Stage 5
 
George RHD's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 628
Member of:
[4Rally]
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Circulatia interzisa - NON EURO

salutare la toata lumea inca odata traiasca masina dacia am vazut acum cateva minute cateva posturi pe forum cu cativa dacisti care au suferit de pe urma cainilor de la R.A.R si din politie dece nu ne lasa astia in pace sa traim VA ROG DIN SUFLET CURCANILOR LASATI-NE IN PACE SA TRAIM CA TRAIM INTR-O TARA DE MIZERIE UNDE NU EXISTA LEGE SI FIECARE FACE CE VREA E E MASINA OMULUI MODEST CARE DIN CAUZA SISTEMULUI DIN RUMANIA ARE SI EL GRIJA DE ACEASTA MASINA CARE VORBA AIA TE SCOATE DIN.... SI ESTE ALATURI DE TINE LA BINE SI LA GREU DK AM AVEA SALARII DE SUTE DE EURO NE-AM PERMITE MASINI NOI DIN MAGAZIN ASA CA UNII NICI BANI DE PAINE NU AU SI MERG CU DACIA SA CASTIGE O PAINE SI VA TREZITI VOI CURCANILOR SA VA LUATI DE NOI URATILOR SA NU VA VAD SCZ OFF TOPIC DA SUNT FFFFF NERVOS PE TEMA ASTA
__________________
BV 02 RHD
George RHD is offline   Reply With Quote
Old 20-05-09, 22:38   #80
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Circulatia interzisa - NON EURO

lasa George, nu mai suferi atata, ieri in 20.05.2009 am ajuns si eu dintr-o mica excursie de 1200 de km cu 3 puncte de reper Resita (Romania) - Ungaria (traversat) - Austria(Destinatie) - total km cu tot cu retur 1200. si prin ungaria era plin de Lada 2107 si 1500, dupa care Suzuki Swift modele mai vechi, si nimeni din cate am vazut nu le avea grija... toate mergeau perfect... aaa si 2-3 Dacii am vazut. Si cand am ajuns in tara, in Biled intrarea in localitate e de 80km/h (restrictie) dupa care se restrictioneaza cu 50 m inainte de o trecere de pietoni la 50 km/h... si acolo curcanii m-au prins cu 66 km/h (idiotii m-au luat exact cand am redus) - clar erau la vanat; dupa care l-a m-ai ars pe unu cu o Toyota Land Cruiser - deci nu va vaneaza numa pe voi, vaneaza si ei pe cine pot...
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 23-05-09, 08:05   #81
bz-04-uvx
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 259
Member of:
[DACIA]
Default Re: Circulatia interzisa - NON EURO

Quote:
Originally Posted by Muttley View Post
Degeaba va revoltati voi p-aici si amenintati cu proteste. Daciile vor disparea fortat intr-un an-doi si n-o sa se poata-mpotrivi nimeni.
Acum o Dacie costa 10-15 milioane. Peste foaaarte putin timp, mai putin decat va-nchipuiti, veti ajunge-n situatia-n care va trebui sa platiti ca sa scapati de ele. Impozit de peste 50 milioane pe an pentru masina non-euro, ITP imposibil de luat, controale-n trafic, etc... Va sperie? Ar trebui!
eu unul nu as fi atat de sigur, chiar aberezi cu impozitul de 50 de milioane pe an!cat despre itp mai greu de luat si de controalele din trafic aici sunt de acord ca sunt niste JEGOSI, in mare parte aceeasi comunisti de pe timpul lui ceasca....in final, in tara asta de c.c.t nimic nu e imposibil
__________________
bz-89-grs
bz-04-uvx is offline   Reply With Quote
Old 23-05-09, 09:01   #82
George RHD

Stage 5
 
George RHD's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 628
Member of:
[4Rally]
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Circulatia interzisa - NON EURO

auzi alt destept[MUTTLEY] inca 2 ca tine si o soba care scoate fum ma scoate din iarna dk se mai gasesc in vreo 50 ca astia chiar ca ne scot astia daciile ba n-ar sustine toti masina dacia ce vreti fratilor sa vedeti pe drumuri GIBONI cu ceafa lata cu x5 si q7 cu meclele lor de gigoli italieni care isi fac paru cu gel din europa cu 1 leu si isi baga benzina de 15 lei urat pe aici sunt multi si respect ptr ce au facut ei din aceste dacii si eu unu trag tare sa fac ceva din ea ca pe la noi in rumania 1 face performanta si restu mananca seminte in fata monitorului sau in fata blocului MUTTLEY asa ca sa taci si sa iti vezi de treaba bafta TRAIASCA DACIA,, OLCIT
George RHD is offline   Reply With Quote
Old 23-05-09, 11:04   #83
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Circulatia interzisa - NON EURO

... MUTTLEY asa ca sa taci si sa iti vezi de treaba bafta TRAIASCA DACIA,, OLTCIT

George ai dreptate cu gibonii aia cu x5 si q7, adevarat masinile alea emana noxe mai multe decat o dacie clasica, cu tot cu euro 5-u lor
In alta ordine de idei nu-i vorba doar de Dacia, Oltcit sau mai stiu eu ce, e vorba si de Lada 2107 dragostea mea... pe viitor o sa vreau sa restaurez una si daca nu ma lasa statu roman sa ma plimb cu ea pe aici o sa ii dau in judecata, sa vedeti de nu.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 22:56   #84
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Circulatia interzisa - NON EURO

george eu cred ca tu nu ai vazut ce masina are Muttley....asa ca mai bine nu ma fa valuri.intr-adevar nici mie nu imi place ce vad pe strazi legat de dacia si politia romana,dar pe buna dreptate sunt foarte multe pe strada care chiar nu este locul lor acolo ci la fier vechi trebuiau sa fie de mult.
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 08:25   #85
Bughilas

Stage 5
 
Bughilas's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 671
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Circulatia interzisa - NON EURO

Mai fratilor nush ce sa zic..Se vehiculeaza tot felul de zvonuri in legatura cu scoaterea autoturismelor non-euro din circulatie cu anul 2011, dar vom mai vedea pana atunci..
Costul unei Dacii daca chiar vrei sa o faci euro4 te costa 1400 Euro(1000 euro catalizatorul + 400Euro omologatul)..
Vom vedea ce se va mai intampla..
__________________
ex Dacia 1310 - SB 22 BAI
Bughilas is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 09:18   #86
bo$$u

Stage 5
 
bo$$u's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 760
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Circulatia interzisa - NON EURO

Ce ziceti daca e treaba sa le scoata ..protestam in fata guvernului )?
bo$$u is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 10:34   #87
schumi_86
Dacia Driver

Stage 5
 
schumi_86's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 562
Member of:
[DACIA]
Default Re: Circulatia interzisa - NON EURO

Asta e clar ca o sa protestam!
Pana acum atatia ani s-a circulat cu masini non-euro si deodata gata vor sa le scoata,asa nu merge,asta se va intampla treptat in cativa ani,parerea mea.....
schumi_86 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 19:22   #88
LUCI BV 89 WRC

Stage 5
 
LUCI BV 89 WRC's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,830
Member of:
[VW]
[DACIA]
[DAEWOO]
[RENAULT]
[Old School Cars]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Circulatia interzisa - NON EURO

Quote:
Originally Posted by bolidu' View Post
george eu cred ca tu nu ai vazut ce masina are Muttley....asa ca mai bine nu ma fa valuri.intr-adevar nici mie nu imi place ce vad pe strazi legat de dacia si politia romana,dar pe buna dreptate sunt foarte multe pe strada care chiar nu este locul lor acolo ci la fier vechi trebuiau sa fie de mult.
Nu face valuri dar mi-se pare corect ceea ce a afirmat,chiar daca stim ce masina are Muttley nu trebuie sa ne descurajam acum,o solutie tot trebuie sa se gaseaca,din cate stiu eu dacia pe injectie este euro 2,sper sa nu ma insel dar solutii tot gasim!DRUMURI BUNE
__________________
Membru DACIA RALLY TEAM MotorSport
LUCI BV 89 WRC is offline   Reply With Quote
Old 02-06-09, 23:01   #89
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Circulatia interzisa - NON EURO

eu unu am vrut sa imi pun un 1.6 de nova pe injectie si am vorbit cu cineva la RAR si a zis ca mi-l trece in acte dar tot NON-EURO mi-l trece....asa ca nu rezolvam mare branza asa ca am renuntat atunci la idee si m-am lasat pagubas!
Daca e sa le scoata de pe strada cum au zis si colegii de forum facem un mare miting in fata guvernului ,dar sunt tare curios cati vor avea sange in pix sa participe la asa ceva.totusi speram sa nu ajungem acolo si sa circulam linistiti cu batranele noastre pe soselele patriei!
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 09:23   #90
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Circulatia interzisa - NON EURO

Quote:
Originally Posted by bo$$u View Post

. Din categoria maşinilor care nu întrunesc normele europene privind gradul de poluare fac parte autoturismele marca Dacia 1310 fabricate până în 1998, Oltcit, Trabant sau Renault 21, dacă enumerăm doar o parte dintre ele.

În aceste condiţii, nu se ştie dacă vor exista despăgubiri pentru cei care vor fi nevoiţi să renunţe la maşini din cauza că nu respectă normele europene de poluare.

Astfel, posesorul unei maşini mai vechi de 12 ani poate primi suma de 4.000 de lei dacă îşi duce automobilul la casat, banii primiţi fiind destinaţi exclusiv achiziţionării unui autoturism nou.

voi ce nu intelegeti e ca nu au cum sa ne oblige sa casam daciile, sau masinile non euro. e ca si cum ar veni unu la usa ta iti da 5 milioane si iti zice da-mi masina..iar tu nu ai ce sa faci...nu?

probabil impozitul o sa fie mai mare, dar totusi sa nu exageram cu sumele..cum zicea si altundeva....ar insemna totusi revolutie treaba asta cu obligativitatea de a-ti casa masina

ok..dau ei 40 mil....care nu sunt defapt cash ( cu care nu neaparat mi-as fi luat alta masina second..poate mi-as fi facut abonament la RATB pe 6-7 ani sa ma aleg si eu cu ceva )..ci o chitanta....eu de unde sa fac rost de restul de bani pentru o masina noua?...ar insemna sa te oblige sa faci credite..daca poti sa faci si asta ..sau sa te uiti ca prostu la chitanta aia

sa fim seriosi, asta nu se va intampla
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -