Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 24-11-09, 20:55   #1
VL-31-BOG
Dacia Driver

Stage 5
 
VL-31-BOG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 353
Member of:
[DACIA]
Smile Reconditionare Dacie ( acasa, in garaj )

Salut ! Am deschis acest topic, dorind sa discutam despre ce " modificari " , " imbunatatiri " am putea face la o dacie ! Mai pe scurt sa o reconditionam. Cand zic asta ma refer la tot, de la vopsitul gentilor, la reconditionarea farurilor, la reconditionarea interiorului, si prin metode cat mai putin costisitoare ! Bine-nteles si partea de mecanica, dak se poate reconditiona ceva. Va astept cu pareri, BAIETII CU DACII !

>> DaCiA PoWeR <<
VL-31-BOG is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 21:58   #2
ynp_46
Dacia Driver

Stage 5
 
ynp_46's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reconditionare Dacie ( acasa, in garaj )

daca ai garaj, timp, nervi de fier, si ceva bani, te poti apuca sa o desfaci pe bucati, si sa bibilesti fiecare piesa in parte.dar...tiuningu nu se face cu bani putini...
ynp_46 is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 23:26   #3
VL-31-BOG
Dacia Driver

Stage 5
 
VL-31-BOG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 353
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reconditionare Dacie ( acasa, in garaj )

ynp_46 , nu vreau tuning.. doar ceva imbunatatiri, sau nush cum sa le zic.. reconditionare.. vopsit aia,aia.. curatzat aia, schimbat cealalta, inlocuit ceva... orice parere e bine venita.. cum spuneam.. si partea mecanica dak se poate ... dak nu la design.. la exterior si interior..e bine si asa. MS FRUMOS ORICUM DE PARERE. am cam tot ce mi`ai zis..mai putin nervii aia ) si bani.. in jur de 300 RON.. momentan.. sper ca sa mai creasca fondu`
VL-31-BOG is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 15:04   #4
MysteriousBoy

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 18
Default Re: Reconditionare Dacie ( acasa, in garaj )

mai trebuie adaugat si mult curaj si pasiune
MysteriousBoy is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 15:14   #5
VL-31-BOG
Dacia Driver

Stage 5
 
VL-31-BOG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 353
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reconditionare Dacie ( acasa, in garaj )

apropo.. vreau sa vopsesc ramele de la usi..si stalpu dintre ele.. sa le fac negru mat. masina fiind galben-crem. exista vreo posibilitate sa se ia cineva de me ( militienii ) ? pt k nu am precizat in certificat? k la ce vremuri traim..astia sunt in stare... deci doar ramele ( dela oglinda in sus )..si stalpu..
VL-31-BOG is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 15:21   #6
MysteriousBoy

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 18
Default Re: Reconditionare Dacie ( acasa, in garaj )

exista posibilitatea.. insa n-am auzit pe nimeni sa-i fi luat talonu pana acum pentru asta.. poti insa sa aplici autocolant negru mat.. si in caz de ceva il dai jos instantaneu...
MysteriousBoy is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 15:24   #7
VL-31-BOG
Dacia Driver

Stage 5
 
VL-31-BOG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 353
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reconditionare Dacie ( acasa, in garaj )

da, cred ca asa o sa fac.. si dak e sa zica careva ceva.. il dau jos... 8-| ... ms frumos MysteriousBoy.
VL-31-BOG is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 21:54   #8
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Reconditionare Dacie ( acasa, in garaj )

Quote:
Originally Posted by VL-31-BOG View Post
da, cred ca asa o sa fac.. si dak e sa zica careva ceva.. il dau jos... 8-| ... ms frumos MysteriousBoy.
Nu se va lua nimeni de tine pentru ca ti-ai vopsit stalpii sau ramele la usi...

Este cam greu sa le pui autocolant, pentru ca la Dacia se vede interiorul ramei...deci nu va arata prea bine. Cu vopsea va arata mai bine.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 26-11-09, 12:12   #9
VL-31-BOG
Dacia Driver

Stage 5
 
VL-31-BOG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 353
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reconditionare Dacie ( acasa, in garaj )

asa e andi.. am incercat astazi sa pun un miniautocolant..pe una din rame..si se vede foarte urat interiorul ramei... adik se vede k nu e vopsea..cu toate k am pus autocolant si pe interior..( cat am putut ). Deci sfatul este sa incerc cu vopsea k nu se ia nimeni de me,a? ms de parere andi
VL-31-BOG is offline   Reply With Quote
Old 26-11-09, 15:20   #10
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Reconditionare Dacie ( acasa, in garaj )

Quote:
Originally Posted by VL-31-BOG View Post
asa e andi.. am incercat astazi sa pun un miniautocolant..pe una din rame..si se vede foarte urat interiorul ramei... adik se vede k nu e vopsea..cu toate k am pus autocolant si pe interior..( cat am putut ). Deci sfatul este sa incerc cu vopsea k nu se ia nimeni de me,a? ms de parere andi
GARANTAT nu se va lua nimeni de tine.

Ca sa se ia de tine ar trebui sa depasesti pragurl de 30% alta culoare, fata de culoarea masinii, trecuta in talon. si bineinteles sa nu o ai trecuta in talon.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 19:22   #11
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reconditionare Dacie ( acasa, in garaj )

salutare... masina este cea din poza de la avatar? daca da inseamna ca e ca a mea... o idee legat de motor...avand in vedere vechimea...

un set.. chiuloasa raschetata supape marite si un dublu corp cu galerie de 1.6... ce zici? astea in deea ca motorul nu are nevoie de alte povesti...
si daca vrei si mai mult pe partea de performante.. volanta, cutie scurta(de pe sportiva) si arcuri si amortizoare...

dar primul lucru pe care l-as recomanda la dacie... FRANE...

legat de culoare... vopseste-o linistit... nu zice nimeni nimic.. e suprafata mica...
eu stiu pe unu care si-a vopsit capota porbagajul si plafonul negre (la spray).. masina albastra.. l-a oprit politaiul... bla bla bla.. talente.. si a scos ala din portbagaj o carpa si o sticlutza de diluant si s-a apucat sa stearga portbagajul.. dupa ce a frecat 1/4 din suprafata lui.. a plecat politistul si nu a mai zis nimic:P...deci
__________________
Old school lover!

Ain`t no replacement for displacement!!!
I`m not driving fast...
I`m just flying low...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -