Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 06-12-09, 17:42   #1
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Vreau si eu un mic ajutor!!!!

Saluta baieti!!
De curand am venit si eu in tara ca sunt sarbatorile si pana voi pleca vreau sa stiu daca exista cumva vreun muzeu cu modelele fabricate de Dacia pana in prezent ma gandesc ca ar trebui sa aibe stiti cumva daca se afla asa ceva prin Pitesti sau in alta parte? as fi tare curios sa vad acele capodopere de masini ca mi-au placut ca am avut si eu! Va multumesc!
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 10:40   #2
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
Saluta baieti!!
De curand am venit si eu in tara ca sunt sarbatorile si pana voi pleca vreau sa stiu daca exista cumva vreun muzeu cu modelele fabricate de Dacia pana in prezent ma gandesc ca ar trebui sa aibe stiti cumva daca se afla asa ceva prin Pitesti sau in alta parte? as fi tare curios sa vad acele capodopere de masini ca mi-au placut ca am avut si eu! Va multumesc!
La Fabrica de la Colibasi. Este cate-un exemplar din fiecare masina produsa.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 14:26   #3
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
La Fabrica de la Colibasi. Este cate-un exemplar din fiecare masina produsa.
Deci la Mioveni-Colibasi unde e uzina sunt si modelele produse de Dacia de atatia ani pana astazi. Ok chiar am sa dau o fuga pana acolo Multumesc, daca mai stiti si alte informatii va rog nu ezitati Multumesc!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 18:28   #4
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
Deci la Mioveni-Colibasi unde e uzina sunt si modelele produse de Dacia de atatia ani pana astazi. Ok chiar am sa dau o fuga pana acolo Multumesc, daca mai stiti si alte informatii va rog nu ezitati Multumesc!
Din pacate nu avem un muzeu cu toate masinile produse de Romania si este pacat.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 18:32   #5
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Din pacate nu avem un muzeu cu toate masinile produse de Romania si este pacat.
adica Dacia 1310, Dacia Papuc, Dacia SuperNova, Solenza nu s-a pastrat din acestea cate un exemplar? pacat acelea faceau parte dintr-o amintire a marcii, astia de la Dacia chiar nimic n-au fost in stare si ei sa realizeze, macar muzeu, poze nu sunt pe net, nimic e o marca care a produs masini, dar fara sa fie publicat nimic despre ele sau sa vad ceva produs de ei in realitate...sa inteleg ca acolo la Mioveni in momentul de fata imi arata doar Logan si Sandero...ea astea m-am saturat de ele si aici unde stau, toata ziua le vezi pe strada. Fiecare marca de masini detine cate-un muzeu propriu cu modelele produse, Volvo are toate masinile produse de cand s-a infintat si pana astazi, de la masini, camioane, tractoare, utilaje, autobuze, etc...si Saab la fel. Dezamagitor din partea Dacia!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 22:21   #6
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!

dezamagitor dar adevarat..... asa e la noi, tot ce e frumos se distruge si se calca in picioare ca asa este natia noastra, nu stim sa pretuim ce avem mai frumos si mai drag este mai frumos sa le ducem la remat si sa scapam de ele in favoarea unui logan sau straineza(am vazut cateva poze de pe vremea lui ceausescu cand se construia la greu in bucuresti, in fiecare poza existau dacii 1300 1100, ca sa ne intelegm era full peisajul de astfel de maini, daca le mai gasesc le voi posta) ....... te rog frumos daca ajungi la Mioveni fa si tu poze si posteaza aici, as fi mai mult decat recunoscator
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 22:41   #7
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!

asa o sa fac totus o sa ma duc sa fac un drum asa de curios, dar nu-mi vine sa cred ca conducerea Dacia si Renault n-au pastrat nimic din modelele produse pana la venirea lui Logan. Unde e Dacia aia berlina care a iesit din 2004, unde e pick-up care a iesit in 2006 din fabricatie si altele, le-au dus la remat? :O:O ce jenant...pacat de masinile alea, chiar mi-au placut, mai mult ca o supernova, solenza si logan....1310 chiar a fost faina masina! romani fara pic de suflet!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 22:49   #8
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
asa o sa fac totus o sa ma duc sa fac un drum asa de curios, dar nu-mi vine sa cred ca conducerea Dacia si Renault n-au pastrat nimic din modelele produse pana la venirea lui Logan. Unde e Dacia aia berlina care a iesit din 2004, unde e pick-up care a iesit in 2006 din fabricatie si altele, le-au dus la remat? :O:O ce jenant...pacat de masinile alea, chiar mi-au placut, mai mult ca o supernova, solenza si logan....1310 chiar a fost faina masina! romani fara pic de suflet!
Ai inteles gresit!

Ti-am zis in primul post ca exista un astfel de muzeu Dacia.

In al doilea post am scris ca din pacate nu exista un muzeu cu TOATE masinile facute de Romania (Aro, Oltcit, Raba, TV, Saviem si multe altele...)
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 01:11   #9
yonutz85

Stage 4
 
yonutz85's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 186
Member of:
[DACIA]
Default Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
dezamagitor dar adevarat..... asa e la noi, tot ce e frumos se distruge si se calca in picioare ca asa este natia noastra, nu stim sa pretuim ce avem mai frumos si mai drag este mai frumos sa le ducem la remat si sa scapam de ele in favoarea unui logan sau straineza(am vazut cateva poze de pe vremea lui ceausescu cand se construia la greu in bucuresti, in fiecare poza existau dacii 1300 1100, ca sa ne intelegm era full peisajul de astfel de maini, daca le mai gasesc le voi posta) ....... te rog frumos daca ajungi la Mioveni fa si tu poze si posteaza aici, as fi mai mult decat recunoscator
Le ducem la remat pentru ca`s depasite moral si tehnic. Sa recunoastem,un Logan sau o straineza si de acum 15 ani sunt si la propriu si la figurat la decenii distanta de batrana 1300-1310.
Era full peisajul de asa ceva pentru ca erau singurele diponibile,importuri nema
__________________
performante >functionalitate >aspect
yonutz85 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 13:57   #10
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Ai inteles gresit!

Ti-am zis in primul post ca exista un astfel de muzeu Dacia.

In al doilea post am scris ca din pacate nu exista un muzeu cu TOATE masinile facute de Romania (Aro, Oltcit, Raba, TV, Saviem si multe altele...)
Pai eu am intrebat de Dacia nu de aro, raba si etc...am intrebat daca la dacia exista vechile dacii, 1310 macar astea care au fost ultima serie si papuc, supernova, solenza, daca se afla intr-un muzeu, oricum o sa dau o fuga acolo si am sa vad eu despre ce e vorba. Multumesc!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 03:57   #11
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!

sper sa nu vb prostii dar stiu ca si ACR(Automobil Club Roman) detine cat un exemplar din primul si ultimu de dacie. adica prima 1300 scoasa din fabrica si ultima 1300 scoasa din fabrica, prima 1310 iesita si ultima 1310 iesita.... etc.
de altfel si fabrica tre sa aibe cate un exemplar din modelul fiecarei dacii produse.
daca ma insel corectatima.
__________________
Sir Sanjei
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 21:51   #12
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
Pai eu am intrebat de Dacia nu de aro, raba si etc...am intrebat daca la dacia exista vechile dacii, 1310 macar astea care au fost ultima serie si papuc, supernova, solenza, daca se afla intr-un muzeu, oricum o sa dau o fuga acolo si am sa vad eu despre ce e vorba. Multumesc!
Garantat nu vei veni degeaba. Te asigur ca in holul receptiei, la Uzinele Dacia, ai ce admira.

Quote:
Originally Posted by sir_sanjei View Post
sper sa nu vb prostii dar stiu ca si ACR(Automobil Club Roman) detine cat un exemplar din primul si ultimu de dacie. adica prima 1300 scoasa din fabrica si ultima 1300 scoasa din fabrica, prima 1310 iesita si ultima 1310 iesita.... etc.
de altfel si fabrica tre sa aibe cate un exemplar din modelul fiecarei dacii produse.
daca ma insel corectatima.
Este posibil sa aiba si ACR-ul cateva exemplare. Fabrica nu stiu sigur daca are fiecare exemplar in parte, dar stiu ca are destule.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 17:21   #13
aysmen

Stage 5
 
aysmen's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 389
Default Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!

Am fost si eu curios de acelasi lucru si am trimis un mail la Vocea Clientului,iata raspunsul:

Buna ziua,
Stimate domnule *****


Va multumim pentru increderea pe care ne-ati acordat-o apeland la serviciile noastre.

Referitor la solicitarea dumneavoastra, va comunicam faptul ca firma Dacia nu detine un muzeu propriu pentru expunerea autoturismelor marca Dacia.
aysmen is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 18:01   #14
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!

Quote:
Originally Posted by aysmen View Post
Am fost si eu curios de acelasi lucru si am trimis un mail la Vocea Clientului,iata raspunsul:

Buna ziua,
Stimate domnule *****


Va multumim pentru increderea pe care ne-ati acordat-o apeland la serviciile noastre.

Referitor la solicitarea dumneavoastra, va comunicam faptul ca firma Dacia nu detine un muzeu propriu pentru expunerea autoturismelor marca Dacia.
Sunt niste papagali jepati astia de la Dacia la fabrica la Pitesti nu ai ce vedea decat Logan, Sandero cu cifra de vanzari pe ele, 100.000, 3 milioane etc...
niste rahati, parca acum s-a lansat Dacia in 2004, restul modelelor ce-au facut cu ele?remat? halal companie. Porcaria aia de informatie mi-a dat-o si mie ei detin prostia sa zic asa si incompetenta n-am vazut ce oameni.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 29-12-09, 18:23   #15
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!

Nu au muzeu propriu zis la care sa te duci si sa platesti bilet.

Am explicat si mai sus... Exista un hol la intrare (asta din ce tin minte ca aratau pe la TV) in care sunt tinute mai multe modele de Dacia.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -