Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-10, 17:02   #46
catalin7070

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 169
Default Re: SE MAI MERITA SA BAGI BANI IN DACIE?

Quote:
Originally Posted by daman View Post
una e sa tii o dacie ca pe o masina de duminica,cu care sa faci 1000km pe an si una e sa o folosesti zi de zi.folosind-o zi de zi automat bagi banutu in ea.piesele fiind proaste nu dau randament.tabla este foarte proasta si aici ma refer la orice model de dacie .e buna ca nu ramai cu ea in pana,cum se zice la noi...o legi cu sarma si pleci mai departe dar acum cand au aparut alte posibilitati de a achizitiona alte masini mai superioare nu are rost sa ne mai chinuim cu dacia.decat sa restaurez o dacie mai bine restaurez un bmw e21(asta e doar un exemplu).nu va mai imbatati cu apa rece degeaba,vremea daciei a trecut,in bucuresti cine mai iese cu dacia pe strada risca sa ramana fara talon,am simtit-o pe pielea mea,daciile au magnet la politisti.ca unii se incapataneaza sa mearga cu dacia asta e treaba lor.o sa vedeti (toti care aveti dacii si considerati ca e super masina) ca atunci cand o sa le vindeti,daca o sa le mai vindeti si nu le duceti la remat,ca mai mult de 2000 ron nu o sa luati pe ele.si referitor la cel care a zis ca dacia e pentru cine are grija de ea...si eu am avut grija de ea poate mai mult decat altii de aici de pe forum si tot pe 2500 ron am dat-o
Nu te supara dar masina ta din 99 cu peste 300.000 km era de Remat inante sa te apuci de bagat bani. Un mecanic scolit in 1936 zicea asa " Ce este nou se face vechi, ce este vechi se face praf" la 300.000 km masina aceea sarise peste doua reparatii curente ...
Care dintre voi isi tine masina in garaje, cine foloseste piese de import, care dintre voi mergeti pentru reparatii la un dealer si o faceti pe garantie?

Eu am cateva masini, una a facut de ceva timp un voiaj de aprox 6000 km fara interventie, oare de ce?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo 077.jpg
Views:	149
Size:	3.73 MB
ID:	1278327   Click image for larger version

Name:	France 145.jpg
Views:	142
Size:	3.77 MB
ID:	1278328  
catalin7070 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 09:49   #47
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default Re: SE MAI MERITA SA BAGI BANI IN DACIE?

[QUOTE=catalin7070;3006951]Nu te supara dar masina ta din 99 cu peste 300.000 km era de Remat inante sa te apuci de bagat bani. Un mecanic scolit in 1936 zicea asa " Ce este nou se face vechi, ce este vechi se face praf" la 300.000 km masina aceea sarise peste doua reparatii curente ...
Care dintre voi isi tine masina in garaje, cine foloseste piese de import, care dintre voi mergeti pentru reparatii la un dealer si o faceti pe garantie?

Eu am cateva masini, una a facut de ceva timp un voiaj de aprox 6000 km fara interventie, oare de ce?


de ce? ca ai niste super masini cred
am specificat ca am facut reparatie capitala,adica am schimbat tot.masina era in stare perfecta de functionare in momentul in care am vandut-o.sa faci o dacie la service este egal cu 0.numai eu stiu de cate ori m-am dus cu ea la service si au facut-o de mantuiala.tu esti genul de om care prefera sa lase pe altii sa isi bage nasul in masina pe motiv ca sunt meseriasi si stiu ei ce au de facut.bravo tie .
daman is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 13:39   #48
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: SE MAI MERITA SA BAGI BANI IN DACIE?

Cine are curaj sa bage benzina in dacia mea din `99 carburatie si sa facem 6000 de km? Pastram 2L de benzina intr`o sticla si daca ne lasa pe drum, ii dam foc si facem poze ...
__________________
Berlină 1310 decocostârcită B 79 L E M ... Member of : Dacia Rally Team Motorsport ...
Regulamentul secţiunilor comerciale...Reguli generale pe forumul 4TuningRO...Feedback Dacia...Esenţial: scrieţi corect în limba română



"Suntem atât de răi incât ne ardem si intre noi"

Funerare auto (tractari)

0765.324.707 / 0765.948.147
Ja_Rule is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 13:42   #49
ne_mo

Stage 4
 
ne_mo's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 296
Default Re: SE MAI MERITA SA BAGI BANI IN DACIE?

) nu cred ca mai e nevoie sa mai pastrezi aia 2L k nu o sa te lase ...cine incearca pierde banii de benzina) dar se alege cu o plimbare cu o masina frumoasa
ne_mo is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 14:36   #50
catalin7070

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 169
Default Re: SE MAI MERITA SA BAGI BANI IN DACIE?

sa iesi tu cu masina prin vama spre Ungaria sa vezi cum sunt Daciile pe dreapta si in Romania si prin Ungaria, multe dupa 96 ...
si as vrea sa le aratati pe sens 2000 km de autostrada sa vedeti ce pot
catalin7070 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 14:43   #51
catalin7070

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 169
Default Re: SE MAI MERITA SA BAGI BANI IN DACIE?

Quote:
Originally Posted by Ja_Rule View Post
Cine are curaj sa bage benzina in dacia mea din `99 carburatie si sa facem 6000 de km? Pastram 2L de benzina intr`o sticla si daca ne lasa pe drum, ii dam foc si facem poze ...
n-ar fi greu de incercat, dar la prima defectiune faci cale intoarsa, nu vii cu atelier mobil dupa tine ...
catalin7070 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 15:26   #52
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: SE MAI MERITA SA BAGI BANI IN DACIE?

Sti care`i defapt problema? Romanu` in general da inapoi cand e vorba sa faca un drum lung cu o dacie... daca stai sa te gandesti, se poate defecta orice masina pe drum ...
Ja_Rule is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 15:29   #53
catalin7070

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 169
Default Re: SE MAI MERITA SA BAGI BANI IN DACIE?

problema este ca romanul intretine Dacia ca si in America de Sud si se asteapta ca ea sa se comporte ca Renault 12 din Franta
catalin7070 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 15:46   #54
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: SE MAI MERITA SA BAGI BANI IN DACIE?

Pana la urma parerile sunt impartite si n`ai cum sa te opui ...
Ja_Rule is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 21:57   #55
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: SE MAI MERITA SA BAGI BANI IN DACIE?

Intr-adevar o masina poate pica oricand...dar parca atunci ca o tii numai din apa, paie si bataie...iti pica mai des, mai ales daca este vorba de Dacia 13XX.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 10:45   #56
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: SE MAI MERITA SA BAGI BANI IN DACIE?

Este unul din subiectele fara sfarsit...!
Da se merita sa bagi bani in dacie daca :
- e cat de cat in stare buna
- daca vrei sa bagi bani(si daca ii ai)
- si sa nu uitam ..daca iti PLACE dacia poti baga bani...

Ce naiba orice masina se strica... dar depinde ce vrei de la masina sau cu ce vrei sa te ajute..vrei viteza... i-ati lamborghini....vrei masina de teren cumpara un nissan.... vrei DACIE poi iti cumperi o dacie! in fine...acum sigur o sa urmeze sa raspund un deutsch driver sa isi laude bmw sau opelu..ca deh nu l-am trecut pe lista
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 15:36   #57
Buga
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,780
Member of:
[DACIA]
Default Re: SE MAI MERITA SA BAGI BANI IN DACIE?

Quote:
Originally Posted by Ja_Rule View Post
Cine are curaj sa bage benzina in dacia mea din `99 carburatie si sa facem 6000 de km? Pastram 2L de benzina intr`o sticla si daca ne lasa pe drum, ii dam foc si facem poze ...
Deci cred ca este unul dintre cele mai geniale posturi
Buga is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 16:51   #58
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: SE MAI MERITA SA BAGI BANI IN DACIE?

Quote:
Originally Posted by Messerschmitt View Post
Este unul din subiectele fara sfarsit...!
Da se merita sa bagi bani in dacie daca :
- e cat de cat in stare buna
- daca vrei sa bagi bani(si daca ii ai)
- si sa nu uitam ..daca iti PLACE dacia poti baga bani...

Ce naiba orice masina se strica... dar depinde ce vrei de la masina sau cu ce vrei sa te ajute..vrei viteza... i-ati lamborghini....vrei masina de teren cumpara un nissan.... vrei DACIE poi iti cumperi o dacie! in fine...acum sigur o sa urmeze sa raspund un deutsch driver sa isi laude bmw sau opelu..ca deh nu l-am trecut pe lista
foarte mare dreptate ai!!! cuvant cu cuvant !!!
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 18:26   #59
Goose

Stage 4
 
Goose's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 192
Default Re: SE MAI MERITA SA BAGI BANI IN DACIE?

Eu zic ca se merita sa pastrezi o dacia si sa te apuci sa umbli la ea , normal ,cat te tine buzunarul , senzatia e alta atunci cand te uiti dupa o batranica in stara buna pe strada , te face sa fii putin nostalgic poate sensibil la vremurile cand mai tot romanu mergea cu dacia , si nu cu nu stiu ce marca. ASA CA ZIC CA MERITA .
Goose is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 14:56   #60
chin3zu86

Stage 3
 
chin3zu86's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 146
Default Re: SE MAI MERITA SA BAGI BANI IN DACIE?

de meritat nu se merita sa bagi bani in nici o masina pt k este o pierdere de banii..nu-i mai scoti niciodata.asta e cert.se zice ca de obicei se merita sa se bage bani in ceva ce scoate. dar si eu bag bani(atat cat bag) in COTETU' meu si nu ma intereseaza de nimeni orice mi-ar zice.tot ca mine fac. pt ca e o PASIUNE

intrebare cu care m-am intalnit:
-de ce ai dat pe dacia ta 30 mil si in 3 ani ai mai bagat 70mil pe reparatii si "upgrade-uri"?stangeai banii si puteai sati iei o supernova cu 100mil....
-strange tu 2-3 ani bani cu cate 10ron dak poti.dadeam 100 pe supernova,dar cat mai bagam sa o fac cum vroiam eu inca 70?????de unde alti bani.

nu teai gandit niciodata lucru asta

raspuns final-----depinde totul de 2 lucruri PASIUNE si BANI
chin3zu86 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -