Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 24-03-08, 10:38   #16
dmo.mihai
VW Driver

Stage 5
 
dmo.mihai's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,999
Member of:
[VW]
Default Re: Aerisire frana fatza

ce anume te referi sa schimb ? etrierul cu totu sau surubul acela?
dmo.mihai is offline  
Old 24-03-08, 16:08   #17
NoLimit

Stage 4
 
NoLimit's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 207
Default Re: Aerisire frana fatza

cred ca se refera la etrier..schimbarea etrierului am facut eu cu o pagina in spate. Ai grija cand faci aerisirea sa nu fortzezi ca strici filetul de la etrier. Din cauza asta a trebuit sa l schimb. Operatziunea este ushoara... mai grea este partea in care trebuie demontat etrierul de pe mashina.
NoLimit is offline  
Old 24-03-08, 17:19   #18
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Aerisire frana fatza

Quote:
Originally Posted by dmo.mihai View Post
ce anume te referi sa schimb ? etrierul cu totu sau surubul acela?
sorry ca te`am lasat in ceatza cu ultima parte
cum zicea nolimit, la etrier ma refeream sa`l schimbi cu totul.
daca il poti schimba si aerisi de unul singur e bine, daca nu mergi la un mecanic ca nu te costa mai mult de 30 de lei toata operatia.
cipoNCE is offline  
Old 28-03-08, 01:49   #19
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Aerisire frana fatza

Aerisirea corecta se face astfel:
De la cea mai departata roata, la cea mai apropiata (adica dreapta spate, stanga spate, dreapta fata, stanga fata).
Procedeul de aerisire ar fi urmatorul: Cineva da 5-6 pedale, si tine frana apasata. Tu desfaci aerisitorul, si il tii desfacut pana cand pedala de frana intra in podea. Inchizi aerisitorul, si cel din masina mai da 5-6 pedale, si repeti faza cu desfacutul aerisitorului.
Sau ar mai fi varianta mai simpla, atunci cand esti singur: Pe aerisitor pui un furtun transparent pe care in scufunzi intr-un borcan cu putin lichid de frana (furtunul sa fie scufundat in lichid de frana). Deschizi aerisitorul, si dai pedale de frana pana cand pe furtun iti iese lichid continuu.

Daca ai inlocuit conductele de frana, sau ai spalat instalatia de franare cu alcool tehnic (e recomandat la 2-3-5ani sa speli toata instalatia), atunci pentru umplerea instalatiei poti recurge la metoda cu borcanul+furtunul scufundat in lichid de frana(desi, merge foarte bine si daca desfaci aerisitorul, umpli bidonasul cu lichid de frana, si dai pedale...)

Atentie...sa nu ramai fara lichid de frana in butoiasul pentru lichid de frana!!!

(scuze daca cumva stiati astea, dar mai sus din ce am citit, nu am fost prea lamurit de modalitatea de aerisire folosita, adica din ce am citit...nu era corecta)
valib is offline  
Old 28-03-08, 14:50   #20
NoLimit

Stage 4
 
NoLimit's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 207
Default Re: Aerisire frana fatza

nu mai zic nimik in afara faptului ca mai salvat. Mersi, de mult ashteptam o asemenea explicatzie...acum in weekend sa vad cum este timpul.
NoLimit is offline  
Old 07-04-08, 11:44   #21
HD02JBK

Stage 3
 
HD02JBK's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 153
Default Re: Aerisire frana fatza

Sal.Eu sunt nou p aici si am citit despre problema ta.Din cate am citit mai sus aerisirea pe care o faci tu nu este una corecta.In momentul cand ai deschis aerisitorul nu mai trebuie sa faci pedala la frana pt ca e ca si cum ai luao de la capat.incearca si fa 4-5 pedale,tine pedala apasata si desfa aerisitorul si atunci cand pedala se duce la fund inchizi aerisitorul dupa care poti sa faci iar pedale. si mai incearca o varianta uitate la repartitorul de pe spate ca am patit si eu degeaba aeriseam franele k tot nu aveam pedala tare.sper sati fie de folos ce tiam scris dak nu ai rezolvat problema.A si cea mai departata roata e stanga spate nu dreapta spate.
HD02JBK is offline  
Old 12-04-08, 13:23   #22
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Aerisire frana fatza

si de ce e cea mai departata roata stanga spate?
valib is offline  
Old 12-04-08, 13:38   #23
NoLimit

Stage 4
 
NoLimit's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 207
Default Re: Aerisire frana fatza

cred ca am o idee...pentru ca repartitorul nu este la jumatatea puntzii spate...este spre dreapta
NoLimit is offline  
Old 12-04-08, 13:54   #24
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Aerisire frana fatza

ne uitam din spatele masinii, inspre fata:

hmm...daca repartitorul e spre dreapta, atunci da, roata cea mai departata e stanga spate.

La mine repartitorul e spre stanga, si atunci roata cea mai departata e dreapta spate
valib is offline  
Old 13-04-08, 17:45   #25
HD02JBK

Stage 3
 
HD02JBK's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 153
Default Re: Aerisire frana fatza

Da la dacie repartitorul este pozitionat in dreapta.De aceea cea mai indepartata conducta e la roata din stanga spate.
HD02JBK is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -