Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 25-07-07, 12:58   #1
cristache03

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 165
Default Cutie de viteze in 5 trepte vs. cutie in 4 trepte

Imi poate spune si mie care este diferentza intre o cutie de viteze de DACIA in 4 trepte si una in 5 trepte??? adik ma refer la raportul turatie-viteza. Ma contrazic cu un prieten si ii zic ca sunt mai multe modele de cutii in 4 trepte de asemenea si in 5 trepte sunt mai multe modele, iar el zice ca nu. Spre exemplu o cutie de Frantza in 4 trepte la 110 km/h am aprox. 3000 rot/min, iar el cu una in 5 trepte la 120 km/h are aprox. 3000 rot/min....sa intzeleg ca toate cutiile de viteze sunt asa...??? sau mai bine zis se merita sa arunci 5 mil pe o cutie in 5 trepte si sa obtzii performantza de mai sus???....si la consum nush dak se cunoaste diferentza asa de mult....
cristache03 is offline  
Old 25-07-07, 14:21   #2
apline5

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 583
Default Re: Cutie de viteze in 5 trepte vs. cutie in 4 trepte

cel mai bn pui cutie cu 5 cu pinion de a5a de supernova ...si n-ai treaba .
eu asa am si merge perfect
dar sa stii ca si cele frantuzesti in 4 sunt periculoase pt motorasu de 1.3
apline5 is offline  
Old 25-07-07, 14:56   #3
DaciaGID

Stage 5
 
DaciaGID's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 325
Default Re: Cutie de viteze in 5 trepte vs. cutie in 4 trepte

Cea cu 5 trepte are turatia mai mare ca cea cu 5, si viteza creste
DaciaGID is offline  
Old 27-07-07, 14:22   #4
morcov_ssl
Dacia Rally Team Member

Stage 5
 
morcov_ssl's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 782
Member of:
[Dacia Rally Team]
Default Re: Cutie de viteze in 5 trepte vs. cutie in 4 trepte

da sunt diferite cutiile si in 5 si in 4 trepte... si e normal k la viteza sa ai ture mai multe decat aia in 5 trepte k intre pinionu d a 4a la 4 trepte e mai mic cu 2 dinti decat cel d la a 5a in 5 trepte
__________________
Presedinte DRT

B 39 T D H / AG 70 R N O / B 85 F E G
morcov_ssl is offline  
Old 27-07-07, 17:17   #5
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: Cutie de viteze in 5 trepte vs. cutie in 4 trepte

Ok Morcov,daca stii despre cutii poate ma lamuresti si pe mine intr-o chestiune,te rog..eu mi-am schimbat cutia mea originala in 4 trepte cu planetare lungi(nu era frantuzeasca) cu una tot in 4,dar cu planetare scurte luata de pe o Dacia Sport(e cea originala de Sportiva zice fostul proprietar).
Cand am desfacut-o i-am calculat raportul pe a 4-tra si este 0.97..
Eu n-am turometru pe masina,dar mi se pare ca nu-i nici-o diferenta la drum lung intre cea data jos si asta..
Tu ce stii despre aceste cutii de Sportive? erau ele diferite cu ceva sau nu?
Merci anticipat
Nastase Bogdan is offline  
Old 27-08-07, 23:32   #6
cristache03

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 165
Default Re: Cutie de viteze in 5 trepte vs. cutie in 4 trepte

eu am una frantzuzeasca acum pe masina si am atins maxim 150 km/h cu treapta a 4 si motorul era turat la 4500 rpm.... s-ar putea sa ma insel undeva ca n-am verificat decat cu ceasurile de bord unele facute artizanal si s-ar putea sa prezinte erori...cei drept e ca am avut o cutie de R18 GTX care facea ravagii, si era pe motor de 1.3 ff putzin modificat, pt care am mers cu 180 km/h fara probleme la turatzia de 3600 rot/min. acum e sparta carcasa si doi dintzi de la a 4-a ruptzi, ma cautat sa sudez carcasa dar nu merge deoarece e sparta in dreptul unui lagar de sprijin, si cea de R18 clasica nu se potriveste, este alt model arborii sunt un pic mai lungi cu vreo 3 mm, iar dintzii sunt ruptzi dupa arborele primar si nu mai am cum sa il reconditionez decat sa-l inlocuiesc.... si am cautat si nu am gasit deoarece nr de dintzi sunt diferitzi de cea de R18 normala....se pare ca de pomana am luat-o....si "pomana" am gasit...acum ma intereseaza una de 5 romaneasca dar am intzeles ca sunt diferite intre ele, unele sunt de fuga, unele de tractiune, si ca nu exista diferentze mari decat ff putzin la consum fatza de una de 4 frantzuseasca....cineva mi-a zis ca o cutie in 5 trepte urca mai greu in viteza de la 2500 rot/min in sus.....asa este??? sfaturi...sugestii????
cristache03 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -