Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 03-01-09, 20:51   #1
tibi10

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 6
Default Probleme cu Dacia

am o problema cu dacia .de ceva vreme pe orice anotimp imi face un fel de pasta alba in capac la motor ca o spuma ,mai scoate si putin gaze de carter nu stiu de la ce si ce terbuie sa fac .va rog frumos sa ma ajutati daca puteti.
tibi10 is offline  
Old 04-01-09, 01:21   #2
RobertRFG
Dacia Driver

Stage 5
 
RobertRFG's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,604
Member of:
[DACIA]
Default Re: probleme cu dacia.

fa rost de filtru separator de ulei de oltcit. si-l montezi intre capac culbutori si T. nu o sa mai ai surprize in veci cu muci.

sau mai ieftin, iei tifon il dai in 4-5 straturi si-l pui stutul capacului culb si bagi furtunul pe el.
aia sunt ca un felde muci care se formeaza de la condens sau din cauza calitatii uleiului de motor cam proasta....
RobertRFG is offline  
Old 05-01-09, 22:31   #3
Bamby

Stage 3
 
Bamby's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 92
Member of:
[DACIA]
Default Re: Probleme cu Dacia

Quote:
Originally Posted by tibi10 View Post
am o problema cu dacia .de ceva vreme pe orice anotimp imi face un fel de pasta alba in capac la motor ca o spuma ,mai scoate si putin gaze de carter nu stiu de la ce si ce terbuie sa fac .va rog frumos sa ma ajutati daca puteti.
cauta sa pui si tu un ulei de calitate mai buna...in mod normal cu un ulei bun si un motor care functioneaza in parametrii normali nu are voie sa ti sa intample asta...

Last edited by Daniel_Toa; 06-01-09 at 08:33.
Bamby is offline  
Old 09-01-09, 23:10   #4
NoLimit

Stage 4
 
NoLimit's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 207
Default Re: Probleme cu Dacia

salut, si eu am observat acea spuma pe capacul de la ulei si T-ul care face legatura intre capac - carburator.In prezent eu curat la 2 saptamani furtunasele, care este solutia cu filtru ca nu am inteles-o?
NoLimit is offline  
Old 17-01-09, 14:10   #5
serady

Stage 5
 
serady's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 306
Member of:
[DACIA]
Default Re: Probleme cu Dacia

exista la oltcit un separator ulei de gaze arse poti sa il montezi intre capacul de la culbutori si T cu furtunase ce intra in carburator chiar daca iti cumperi unul folosit vezi ca se poate desface si curata spala sitele din el
serady is offline  
Old 29-01-09, 13:18   #6
Mugurel_ASU

Stage 2
 
Mugurel_ASU's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 43
Default Re: Probleme cu Dacia

salut treaba cu spuma alba e prezenta in fiecare iarna la mine . insa anu asta a luato razna mi o baga in carburator si in 2 zile nu mai poti zice ca ai masina , momentan am scos furtun din capacul de la motor si l am lasat sa curga , astupand gaura din teu . Treaba e ca io auzisem ca face spuma din cauza ca s-a dus motoru si tocmai ma pregateam sa i fac setu motor....acu m ati intors din drum !!! cum imi pot da seama daca s-a dus motoru s-au daca se poate rezolva cu o sita sau un filtru de olcit ???
Mugurel_ASU is offline  
Old 08-02-09, 11:46   #7
24mig

Stage 3
 
24mig's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 167
Default Re: Probleme cu Dacia

mai baieti toata treaba cu spuma vine de la condens...(ulei+apa=spuma)....asta e explicatie nu are nici o treaba cu gazele nearse sau ce ziceti voi.
24mig is offline  
Old 09-02-09, 08:14   #8
Mugurel_ASU

Stage 2
 
Mugurel_ASU's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 43
Default Re: Probleme cu Dacia

si care e rezolvarea ?
Mugurel_ASU is offline  
Old 09-02-09, 11:02   #9
24mig

Stage 3
 
24mig's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 167
Default Re: Probleme cu Dacia

pai "maioneza" se formeaza cum am mai spus cu apa+ulei poate chiar sa fie apa de la racirea motorului ajungand in motor printr-o garnitura care nu mai etanseaza.....dar daca e numai in timpul iernii este de la condens si nu prea ai ce-i face, bafta si aveti grija.
24mig is offline  
Old 10-02-09, 01:05   #10
deniel
Dacia Driver

Stage 5
 
deniel's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 677
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Probleme cu Dacia

La mine s-a intamplat in ziua de craciun eram in drum spre bacau si din cauza frigului a facut spuma in carb. si mergea motoru aiurea.am pus o bucata de carton la radiator si un burlan dala mic de aluminiu la filtru de aer pana la galerie si a mers fara probleme.DAR acum nu mai e frig cred k este din cauza uleiului ,proasta calitatea
__________________
south's racersmotorsport www.sr-club.ro




www.forum.sr-club.ro
deniel is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -