Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 12-01-07, 17:27   #16
Mariomagic
PARTICIPANT CURSE

Stage 3
 
Mariomagic's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Teava in loc de toba

Eu mi-am scos finala de la dacia nova si am montat o teava cu un ornament in capat...si mi-e m-i s-a parut ca am pierdut cuplu dar am crezut ca m-i se pare mie doar din cauza zgomotului...adica cu cat masina este mai zgomotoasa ar trebui sa fuga mai tare

ex: cu dacia lu tata din '80 mergi cu 90km/h si ai impresia ca mergi cu 120 pt ca face mult zgomot si mai mai ca se dezmembreaza pe cand cu o masina "noua" la 80km/h ai impresia ca stai pe loc pt ca nu se aude nimik si manevrabilitatea este ireprosabila.

Din acest forum inteleg ca ar trebui sa imi montez finala la loc pt ca nu doar ca m-i s-e pare mie ci chiar am pierdut cuplu. ok merci
__________________
Nova 1.6 CT-84-COX a spus ceva in constantza
Solenza CT-80-MTD ... urmeaza ...
Mariomagic is offline  
Old 12-01-07, 21:23   #17
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Default Re: Teava in loc de toba

omologare=iti da un fel de contract in care scrie emisiile, zgomotul,etc.nu iti scrie va scrie nici in carte si nici in talon.
Daniel_DRV is offline  
Old 12-01-07, 22:19   #18
Rama_Jupanu
Dacia Driver

Stage 3
 
Rama_Jupanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 87
Member of:
[DACIA]
Default Re: Teava in loc de toba

eu am intrebat de politie ca un prieten tot la fel a umblat la toba se aude beton si cand l-a oprit politia ia zis ca are toba sparta si sa nu mai mearga cu ea asa si nu a vrut sa inteleaga adevarul
__________________
Tu nu ai km cu fata cat am eu cu spatele
Manuale Auto De Service
-->Furia Mea Rosie<--
Rama_Jupanu is offline  
Old 12-01-07, 22:30   #19
fastbiker

Stage 5
 
fastbiker's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,326
Default Re: Teava in loc de toba

[QUOTE=BAGYKID;695127]apropo de politzie astia sunt dushi rau , ultima data cand am fost oprit au intrebat daca am omologare ( au vazut ei ca e mai groasa si ca nu e de dacie ) le-am zis ca am factura pe ea de la un distribuitor autorizat ( deci are aprobare RAR) iar ei mi-au spus ca oricum trebuie sa merg cu ea la RAR pentru omologare ( intrebare : unde(in carte si anume ce se poate mentziona daca merg la RAR pentru problema asta ?) , deci statzi linishtitzi daca nu face galagie excesiva nu cred ca au ce face politzaii
-oricum eu am trecut si ITP-ul cu toba asta pana ina dec 2008 sa nu mai aud de ei ( apropo am trecut din prima si motorul era aproape la 140.000 km)

legea spune k nu ai voie sa inlocuiesti nici o componenta a masinii care nu are omologare pe acel tip de masina..pt orice modificare trebuie obtinuta omologare individuala...AVEM CELE MAI IMPUTITE LEGI DIN LUME,daca ar fii sa se respecte legea at literam nu ar avea drept de circulatie nici o masina de pe acest site...ma indoiesc k toti au modificarile omologate
fastbiker is offline  
Old 13-01-07, 08:27   #20
Cristi_XP

Stage 5
 
Cristi_XP's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,393
Member of:
[Moderators]
[DACIA]
Default Re: Teava in loc de toba

Da ce mai,n-ati vazut voi ca au astia din timisoara la politie,2 loganuri cu prelungiri de spoilere,si dupa cum urla nu stiu sigur da cred ca si toba sport aveau ...
__________________

Cristi_XP is offline  
Old 23-01-07, 14:46   #21
adi.schumi_tm
Dacia Driver

Stage 5
 
adi.schumi_tm's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,465
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Teava in loc de toba

Quote:
Originally Posted by Cristi_XP View Post
Da ce mai,n-ati vazut voi ca au astia din timisoara la politie,2 loganuri cu prelungiri de spoilere,si dupa cum urla nu stiu sigur da cred ca si toba sport aveau ...
Am vazut si eu unul din Loganurile alea 2 ale poilitiei din Timisoara si chiar suna destul de bine.Si eu aveam de gand sa-mi scot din mijloc pt ca am auzit cum suna fara si mia placut f mult.Acum chiar nu stiu ce sa fac,cred ca mai astept sa vad ce mai scrie lumea pe aici
adi.schumi_tm is offline  
Old 23-01-07, 20:10   #22
Cristi_XP

Stage 5
 
Cristi_XP's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,393
Member of:
[Moderators]
[DACIA]
Default Re: Teava in loc de toba

Dupa revizie...cred ca scot si eu intermediara
Cristi_XP is offline  
Old 11-06-07, 17:50   #23
COxS

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 79
Member of:
[Honda]
Default Re: Teava in loc de toba

eu unu imi fac griji doar sa imi fac masina cum o vreau nu de garda,am luat amenzi pt toba,folie,muzik,si daca o sa mai iau numi pasa,asa o vreau asa o am.nuj daca e un sfat bun pt toti dar eu asa sunt.eu am avut ,la una dintre dacii,scoasa toba mik,iar finala era de dacie,golita si iesirea era din teava de cardan.suna bine si masina se misca multumitor,era stock motoru fara modificari.acum am o 1300 si o sai schimb doar finala cu una sport,restul traseului e nou,sper sa se simta ceva nu doar galagie)
COxS is offline  
Old 11-06-07, 17:55   #24
COxS

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 79
Member of:
[Honda]
Default Re: Teava in loc de toba

uite si o poza,cu iesirea ca atat se vederestul tobei era originala de dacie
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Poze(5).jpg
Views:	218
Size:	47.0 KB
ID:	284639  
COxS is offline  
Old 12-06-07, 12:37   #25
Ghimpe200

Stage 5
 
Ghimpe200's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 432
Default Re: Teava in loc de toba

Eu la a mea am scos toba de mijloc,si am pus o tzeava.Se aude super,si masina tragea si mai bine.La toba finala nu am umblat,am montat doar un capat de toba.Acuma am probleme cu ambreiaju,da deh,asta e dacia.
__________________
Am facut sport extrem cu DACIA,ca mi-a placut senzatia...dar acum am trecut la OPEL!!!
Ghimpe200 is offline  
Old 12-06-07, 14:59   #26
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: Teava in loc de toba

Eu am eliminat toba intermediara,sudand o teava in loc,iar toba finala este din inox,fara site la interior si cu evacuare dubla din inox facuta de mine din teava de bullbar..

Vreau sa va spun ca suna f bine,mai ales pe frana de motor si cand o ridic in ture,dar si arata f bine..iata poza(pentru cine n-a vazut inca)
Exista si o imbunatatire la performante si consum,mai ales c-am usurat calumea si admisia
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00544.JPG
Views:	175
Size:	245.7 KB
ID:	285171   Click image for larger version

Name:	DSC00543.JPG
Views:	209
Size:	229.0 KB
ID:	285172  
Nastase Bogdan is offline  
Old 01-07-07, 01:29   #27
papito

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 42
Default Re: Teava in loc de toba

Daca am inteles eu bine....un catalizator varza poate sa strice toba finala?
papito is offline  
Old 18-03-08, 16:00   #28
Rama_Jupanu
Dacia Driver

Stage 3
 
Rama_Jupanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 87
Member of:
[DACIA]
Default Re: Teava in loc de toba

Quote:
Originally Posted by Nastase Bogdan View Post
Eu am eliminat toba intermediara,sudand o teava in loc,iar toba finala este din inox,fara site la interior si cu evacuare dubla din inox facuta de mine din teava de bullbar..

Vreau sa va spun ca suna f bine,mai ales pe frana de motor si cand o ridic in ture,dar si arata f bine..iata poza(pentru cine n-a vazut inca)
Exista si o imbunatatire la performante si consum,mai ales c-am usurat calumea si admisia
Ce marfa arata masina si toba....ar trebui facuta gordini
Rama_Jupanu is offline  
Old 18-03-08, 18:40   #29
bt02ffa

Stage 3
 
bt02ffa's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 106
Default Re: Teava in loc de toba

sal yo am anulat intermediara,am pus teava in lok iar finala e facuta dintr-un extintor cu tevi de telescop inauntru.suna foarte bine dar tre sa las la ralanti pe langa gaboriin rest e oky
__________________
dacia 1310 tx opel astra f caravan c14nz
bt02ffa is offline  
Old 22-03-08, 08:46   #30
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Teava in loc de toba

in general sunetul este destul de deranjat .. am avut si eu chestia asta facuta dar tetermina de cap cel putin la drum lung .. ajungi cu dureri de cap .. ce poti face pentru un sunet cat de cat ok .. pui teava si pui o finala sport ... garantat sunetul este de senzatie si nu este deranjant ..
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -